0

Czy smartfony Apple są lepsze od smartfonów z Androidem?

Czy smartfony Apple są lepsze od smartfonów z Androidem?
0

Pytanie, czy smartfon Apple jest lepszy od telefonów z Androidem, od lat zadają sobie miłośnicy nowoczesnych technologii. Niestety, jest to pytanie, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z tych systemów posiada bowiem zarówno swoje wady, jak i zalety. Stojąc przed wyborem nowego smartfona i wahając się pomiędzy iOS, a Androidem warto więc je poznać i zdecydować, który z tych systemów najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.

Smartfony Apple i ich zalety

Smartfony Apple od lat cieszą się opinią szybkich, wydajnych i niezawodnych telefonów. Wszystko to dzięki autorskiemu systemowi operacyjnemu Apple, iOS, który steruje ich pracą. iOS został zaprojektowany specjalnie z myślą o zastosowaniu go wyłącznie w smartfonach Apple. Jest więc zoptymalizowany na działanie na takiej specyfikacji sprzętowej, jaką posiadają smartfony Apple.

Dzięki temu smartfon Apple jest szybki, wydajny i niezawodny. Nie ma w nim bowiem obciążających działanie telefonu nakładek producentów, które z kolei posiadają praktycznie wszystkie smartfony z Androidem na pokładzie. Smartfon Apple może sobie więc pozwolić na posiadanie nieco słabszej specyfikacji sprzętowej od smartfonów z Androidem.

Najnowszy smartfon Apple, iPhone X 64 GB Silver posiada bowiem 3 GB pamięci RAM, a jego pracą steruje autorski procesor Apple Bionic A11. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku najnowszego modelu z podstawowej linii smartfonów Apple, iPhone 8 Plus 256 GB Gold. Model ten także wyposażony jest w „zaledwie” 3 GB pamięci RAM, co w porównaniu z flagowym smartfonem Samsung G965F Galaxy S9+ Coral Blue dysponującym aż 6 GB RAM, nie robi wrażenia. Wszystkie trzy smartfony charakteryzują się jednak wysoką kulturą pracy, wydajnością i płynnością działania. Smartfony z Androidem zawdzięczają to doskonałej specyfikacji technicznej, iPhony natomiast idealnym dostosowaniem systemu operacyjnemu do ich specyfikacji sprzętowej.

Wady smartfonów Apple

Tak, jak wszystkie urządzenia, tak i smartfony Apple posiadają swoje wady. Zasadniczą ich wadą jest wysoka cena. Smartfon Apple to bowiem sprzęt nie tylko dla najbardziej wymagających użytkowników, ale także dla tych o dość zasobnym portfelu.

Kolejną ich wadą jest także brak dostępu do ustawień systemowych oraz brak możliwości personalizacji np. wyglądu interfejsu. Apple od lat hołduje bowiem zasadzie, że jego urządzenia mają po prostu działać i uniemożliwia użytkownikom ingerencję w oprogramowanie.

Mankamentem smartfonów Apple jest także niewielki wybór ich modeli. iOS jest bowiem instalowany jedynie na smartfonach Apple i nie znajdziemy go na telefonach innych firm. Jeśli więc wygląd lub parametry danego telefonu nam nie odpowiadają, jesteśmy skazani albo pójść na kompromis i wybrać iPhone albo przesiąść się na smartfon z Androidem.

Smartfony z Androidem – ich najważniejsze wady i zalety

Android to obecnie najpopularniejszy i najchętniej wybierany system operacyjny w smartfonach. Wybierając smartfon z Androidem mamy dostęp do plików systemowych, możemy dowolnie modyfikować wygląd interfejsu oraz wybrać urządzenie o specyfikacji technicznej i wyglądzie dostosowane do naszych potrzeb.

Jego zaletą jest także bardzo szeroki wybór urządzeń w dowolnym przedziale cenowym. Smartfony z Androidem to bowiem zarówno niedrogie urządzenia w cenie do 500 zł, jak i bardziej zaawansowane flagowe modele przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników.

Należy do nich m. in. najnowszy model Huawei P20 dostępny w trzech kolorach: HUAWEI P20 Czarny Dual Sim, HUAWEI P20 Niebieski Dual Sim i HUAWEI P20 Różowy Dual Sim. Zaletą wielu smartfonów z Androidem, którą doskonale widać na przykładzie tego urządzenia, jest także posiadanie funkcji Dual SIM, której nie uświadczymy w smartfonach Apple. Będzie ona przydatna szczególnie dla użytkowników, którzy na co dzień korzystają z dwóch kart SIM.

Smartfony z Androidem jeszcze kilka lat temu cieszyły się opinią wolnych i wiecznie zawieszających się urządzeń. Dziś jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wybierając bowiem dobrej jakości smartfon z Androidem lub smartfon Apple w Neonet.pl kupujemy bowiem wydajne i płynnie działające urządzenia o bardzo zbliżonej do siebie kulturze pracy.

Artykuł partnera
Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *