Home Newsy Jak nagrać ekran w komputerze Mac?
Jak nagrać ekran w komputerze Mac?

Jak nagrać ekran w komputerze Mac?

0

Zastanawiasz się jak nagrać ekran w swoim komputerze z systemem macOS? Może chcesz nagrywać poradniki bądź gameplaye? Zapraszam!

Pamiętam czasy, kiedy korzystałem z komputera wyposażonego w system Windows 7 i chciałem nagrać przyjaciółce, jak ma zainstalować mody do Minecrafta (to były czasy 🎮). Pamiętam jak dziś, że nie mogliśmy się dogadać – udostępnianie ekranu na słabym połączeniu internetowym lekko mówiąc… kulało. A zrzutami ekranu ciężko było wszystko dokładnie pokazać. Z tego co wiem od czasu powstania Windwosa 10 istnieje narzędzie nazwane Game Bar, które pozwala nam na nagrywanie pulpitu (w domyśle gier). Kombinowałem wtedy z różnymi programami, które znalazłem w sieci, ale skończyło się to kilkoma wirusami (poważnymi) i zmuszony byłem do stawiania systemu na nowo. Typowo.
Czy macOS także posiada coś na styl Game Baru? 🧐

Jak nagrać ekran w macu?

To bardzo proste! Każdy komputer z systemem macOS ma wbudowane narzędzie umożliwiające nagrywanie ekranu bądź przechwytywanie zrzutów (zdjęć) i zapisywanie ich w pamięci komputera. Jak skorzystać z tego „macowego game bara”? Oto instrukcja:

  1. Naciśnij kombinację klawiszy ⌘(Command) + ⇧Shift + 5
  2. Na pasku, który pojawi się w dolnej części ekranu wybierz „nagraj cały ekran” lub „nagraj zaznaczoną część”
  3. Następnie musimy zakończyć nasze nagranie, odbywa się to poprzez naciśnięcie przycisku widocznego na nagraniu poniżej.
Pasek pozwalający na wykonanie nagrania

Przykładowe nagranie z ekranu mojego MacBooka


Widzicie jakie to proste? Każdy sobie z tym poradzi! Od teraz nie musicie się posiłkować w robienie miliona zrzutów ekranu, żeby coś pokazać znajomemu czy mamie. A co do tych zrzutów…

Jak zrobić zrzut ekranu w MacBooku?

Tak ku przypomnieniu, ponieważ nie każdy wie (lub pamięta) jak zrobić zrzut ekranu (zdjęcie tego co w danym momencie znajduje się na waszym ekranie) – oto krótki poradnik:

  1. Naciśnij kombinację klawiszy ⌘(Command) + ⇧Shift + 5
  2. Następnie wybierasz jedną z opcji ” Zrób zrzut całego ekranu/ wybranego okna/ zaznaczonego fragmentu”
  3. Naciśnij klawisz „Przechwyć” i gotowe!
  4. Ps. jeśli chcesz szybko zrobić zrzut całego ekranu – skorzystaj z kombinacji klawiszy ⌘(Command)+ ⇧Shift + 3 (automatycznie przechwycisz cały ekran)

Edycja zrzutu ekranu

Po zrobieniu tzw. Screenshota możesz go edytować w bardzo szybki i łatwy sposób. W prawym dolnym rogu pojawi się miniaturka naszego zrzutu – wystarczy na nią kliknąć a otworzy się nam okno edycji w którym to możemy dokonać drobnych przeróbek, dopisać coś czy wymazać. To przydatne szczególnie kiedy chcecie na szybko wysłać komuś zrzut ekranu, ale są na nim np. dane waszej karty. Kilka kliknięć i dane wymazane a zrzut przesłany. Banalnie proste! 😄

Edycja zrzutu ekranu w macOS

Nie taki Screenshot zły, jak go malują!

Jak widzicie, zrobienie zrzutu ekranu, nagranie go czy wymazanie czegoś ze screena nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać. Jest to kilka niezwykle przydatnych i ważnych skrótów klawiszowych, które moim zdaniem warto zapamiętać, gdyż potrafią znacząco ułatwić naszą pracę, a czasem i życie. W końcu po co zaśmiecać pamięć zbędnymi programami, jeżeli producent daje nam to za darmo? 🖥☺️

Ps. Czy wiedzieliście, że aby otworzyć menu z emotkami wystarczy nacisnąć Control ⌃ +⌘(Command) + Spacja? Nie dziękujcie!

Jak nagrać ekran w komputerze Mac?

Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/