Home Artykuły Jak korzystać z nowego pilota Siri Apple TV 4K 2021
Jak korzystać z nowego pilota Siri Apple TV 4K 2021

Jak korzystać z nowego pilota Siri Apple TV 4K 2021

0

W 2021 roku Apple TV 4K drugiej generacji dostało nowego pilota. Co ciekawe pilota Apple TV 4K Siri drugiej generacji można kupić jako samodzielne urządzenie i jest kompatybilny z Apple TV 4K pierwszej generacji. Czy różnice w obsłudze na tyle duże, by użytkownikom pierwszej generacji Apple TV 4K opłacił się taki zakup?

Co nowego w przeprojektowanym pilocie Apple TV?

Pilot Apple TV 4K miał premierę w 2017 i od tamtej pory urządzenie nie zmieniło się ani trochę, mimo sporej ilości krytycznych opinii na temat ergonomii. Pilot Siri drugiej generacji (2021) przeszedł spora metamorfozę. Zyskał nową obudowę, więcej przycisków i już na pierwszy rzut ok wygląda na bardziej przyjazny w obsłudze.

Zamiast touchpada znanego z pilota Siri pierwszej generacji, pilot Apple TV 4K 2021 ma okrągły przycisk nawigacyjny z dotykowym panelem dotykowym pośrodku. Okrągły przycisk zapewnia łatwą nawigację po menu, a centralny panel dotykowy zapewnia podobną funkcjonalność do panelu dotykowego wbudowanego w poprzednią generację pilota.

Kolejna nowość to dodanie kilku nowych i zmiana rozmieszczenia przycisków. Nowy pilot nie jest już tak symetryczny, jak jego wersja z 2017. Podstawę nawigacji zapewnia centralnie umieszczony u góry pilota duży fizyczny przycisk kierunkowy. Dzięki niemu zdecydowanie wygodniej nawigować po menu.

Przeprojektowany pilot otrzymał osobne przyciski do sterowanie zasilaniem i wyciszaniem.  Więcej przycisków to spore ułatwienie zwłaszcza dla nowych użytkowników. Opanowanie wszystkich funkcji pilota rocznik 2017 zajmowało nieco czasu, a spora część użytkowników nawet nie zdawała sobie sprawy z ilości pokrywanych funkcji. Wszystkie sztuczki związane z wielokrotnym wciskanie lub przytrzymywaniem przycisków nie zawsze były logiczne i miały mało wspólnego z ergonomią.

Jak korzystać z przeprojektowanego pilota Apple TV 4K?

Przeprojektowany pilot Apple TV 4K działa podobnie jak poprzednia generacja, tylko lepiej dzięki połączniu przycisków kierunkowych z polem dotykowym. Przyciski umieszczone w pierścieniu okalającym panel dotykowy umożliwiają łatwą nawigację w górę, w dół, w lewo i w prawo, podczas gdy centralny panel dotykowy z obsługą dotykową służy do nawigacji i sterowania gestami oraz klikania elementów.

Przyciski na pilocie Apple TV 4K 2021 i ich działanie

Przycisk zasilania (1) : ten przycisk znajduje się w prawym górnym rogu pilota i łatwo go rozpoznać po uniwersalnej ikonie zasilania. Naciśnięcie tego przycisku włączy lub wyłączy Apple TV.

Przycisk nawigacji (2) : ten okrągły „przycisk” w kształcie pierścienia przycisk znajduje się w górnej części kontrolera i kryje w sobie cztery przyciski kierunkowe, służące głównie do poruszania się po menu. Kliknięcie górnej, dolnej, lewej i prawej strony pierścienia umożliwia nawigację w menu w górę, w dół, w lewo i w prawo.

Clickpad z obsługą dotykową (3) : Ten panel dotykowy znajduje się wewnątrz okrągłego przycisku nawigacyjnego. Obsługuje dotyk dla sterownia za pomocą gestów, a także można go kliknąć, aby wybrać element w interfejsie tvOS.

Przycisk Wstecz (4) : Ten przycisk umożliwia powrót do poprzedniego ekranu lub pozycji menu.

Przycisk Początek (5) : ten przycisk oznaczony ikoną telewizora umożliwia powrót do ekranu głównego Apple TV w dowolnym momencie.

Przycisk Odtwórz/Wstrzymaj (6) : przycisk umożliwia wstrzymywanie i wznawianie odtwarzania podczas oglądania treści wideo.

Przycisk głośności (7) : dwuczęściowy przycisk umożliwia sterownie głośnością. Naciśnięcie + zwiększa głośność, a naciśnięcie – zmniejsza głośność.

Przycisk wyciszania (8) : ten przycisk wyciszenie dźwięku lub jego przywrócenie po wyciszeniu.

Przycisk Siri (9) : przycisk Siri trafił na bok pilota. Jest prostokątny i oznaczony  ikoną mikrofonu. Aby wywołać Siri należy go wcisnąć i przytrzymać. Należy go także przytrzymywać za każdym razem podczas wydawania poleceń głosowych Siri, co nie wydaje się do końca przyjaznym rozwiązaniem.

Sterowanie Apple TV 4K za pomocą Siri

Wirtualny asystent Siri działa na Apple TV 4K w taki sam sposób, jak na Macu lub iPhonie, więc także nie obsługuje języka polskiego. Jednak przy pomocy prostych komend można

używać Siri do nawigacji i sterowania Apple TV 4K. Aby nawigować za pomocą Siri, trzeba nacisnąć przycisk Siri, a następnie powiedzieć, gdzie chcesz nawigować lub co chcesz otworzyć.

Przykładowe polecenia:

“Open app store”
“Launch Netflix”
“Play YouTube videos”
“Go to Photos”
“Install [nazwa aplikacji] app,”

Można też sterować samym odtwarzaniem przy użyciu następujących poleceń:

“Pause”
“Play”
“Play from the beginning”
“Skip forward [liczba sekund]”
“Jump back [liczba sekund].”
“Turn on closed captioning”
“Turn on [język] subtitles.”

Siri może również dostarczyć Ci więcej informacji o oglądanym programie. Na przykład można zapytać:

“Who stars in this?”
“Who directed this?”
“When was this released”

Jak najlepiej wykorzystać pilota Apple TV 4K

Apple TV 4K z pilotem Siri można używać do lokalizowania innych urządzeń Apple. W tym celu należy aktywować Siri i zadać pytanie w stylu “Where’s my iPhone,” “Ping my iPad,” czy “Find [nazwa] AirPods.””.

Jeśli ktoś nie polubi się z nowym przyciskiem kierunkowym, może obsługiwać Apple TV w „starym stylu”. Panel dotykowy umieszczony wewnątrz przycisku kierunkowego umożliwia nawigację do przodu, do tyłu, w górę i w dół w menu. Wystarczy przesuwać po nim palcem w odpowiednim kierunku.

Jeśli komuś przeszkadza sterowanie dotykowe to może je wyłączyć. Wystarczy uruchomić aplikację Ustawienia i wybrać kolejno: Ustawienia > Piloty i urządzenia, następnie zmienić opcję Clickpad na Tylko kliknięcie.

Aby uzyskać dostęp do Centrum sterowania należy nacisnąć i przytrzymać przycisk TV. W Centrum sterowaniamożna przełączać użytkowników, uzyskiwać dostęp do Apple Music, zmieniać ustawienia dźwięku, uzyskiwać dostęp do scen i kamer HomeKit oraz uzyskać dostęp do funkcji wyszukiwania.

Aby łatwo przewijać do przodu lub do tyłu wystarczy wstrzymać oglądany program, a następnie położyć kciuk na zewnętrznej krawędzi panelu dotykowego i przesuwać go zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby przewinąć do przodu, lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aby przewinąć do tyłu.

Przycisk zasilania może również włączyć telewizor. Aby aktywować tę funkcję Uruchom aplikację Ustawiania, a następnie wybierz kolejno z menu Ustawienia > Piloty i urządzenia > Sterowanie kinem domowym i włącz opcję Kontroluj telewizory i odbiorniki.

Jak korzystać z nowego pilota Siri Apple TV 4K 2021

5/5 - (1 vote)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *