Jak dodać notatki do zdjęć przy użyciu Annotate dla macOS? Poradnik

Jak dodać notatki do zdjęć przy użyciu Annotate dla macOS? Poradnik

0

Annotate to prosty program do nanoszenia notatek i komentarzy na zdjęcia. Dzięki niemu można w prosty i szybki sposób opisać zrzuty ekranu i inne pliki graficzne na przykład na potrzeby różnych samouczków czy instrukcji obsługi. Aplikacja jest bardzo intuicyjna w obsłudze i na opanowanie jej obsługi wystarczy dosłownie kilka chwil.

Annotate zapewnia kilka prostych narzędzi, które pozwolą na sprawne sporządzenie notatek na zdjęciu. Przy jej pomocy możesz na zdjęciach rysować strzałki, linie i obramowania; wyróżniać fragmenty; dodawać tekst i emotikony oraz nagrywać krótkie filmy wybranej część ekranu.

Menu programu Annotate

Na pasku menu znajdziesz osiem przycisków odpowiedzialnych za podstawowe narzędzia (1-8), przycisk palety (9), suwak rozmiaru (10) oraz zoom. Dodatkowe funkcje, takie jak eksport pliku, zrzuty ekranu czy nagrywanie ekranu ukryte są w menu Annotate.

Menu programu Annotate

 

Arrow (1)

Przycisk Arrow kryje dwa narzędzia: strzałka i linia. Możliwości dostosowania wyglądu są niewielkie, można zmienić jedynie kolor oraz grubość linii. O ile kolor można wybrać z systemowej palety, tak grubość linii występuje jedynie w trzech predefiniowanych rozmiarach.

Annotate

 

Aby narysować strzałkę:

wystarczy wcisnąć przycisk myszki i przesunąć kursorem od miejsca, gdzie ma się zaczynać strzałka/linia do miejsca gdzie ma się kończyć. Raz narysowaną strzałkę można edytować – zmienić jej wielkość lub położenie na ekranie. Aby zmienić położenie strzałki/linii należy najechać na nią kursorem. Gdy ten zmieni kształt na „łapkę” wystarczy wcisnąć i przytrzymać przycisk myszy, i przeciągnąć kształt w nowe miejsce.

Aby zmienić wielkość strzałki/linii:

należy najechać na nią kursorem. Gdy ten zmieni kształt na „łapkę” należy wcisnąć przycisk myszy. Na obu końcach kształtu pojawią się niebieskie kropki, które można przeciągnąć myszką zwiększając lub zmniejszając uprzednio narysowany kształt.

Text (2)

Przycisk Text pozwala na wstawienie pola tekstowego. Niestety nie ma możliwości wyboru czcionki ani jej kroju. Emotikony ukryto nie wiedzieć czemu pod osobnym przyciskiem Emoji.

Annotate

 

Aby wpisać tekst:

kliknij na ekranie w miejscu, gdzie ma się pojawić pole tekstowe i wpisz lub wklej żądany tekst. Za pomocą suwaka rozmiaru możesz wybrać jeden z trzech predefiniowanych rozmiarów tekstu.

PRO TIP: Jeśli chcesz zmniejszyć bądź powiększyć tekst do dowolnego rozmiaru, możesz to zrobić zmieniając rozmiar pola tekstowego za pomocą myszki.

Overlay (3)

Przycisk Overlay, pozwala wyróżnić cześć obrazka za pomocą ramki. Pozostała część obrazka zostanie lekko wyszarzona, co zwiększy widoczność zaznaczonego fragmentu. Standardowo ramka jest prostokątna, jednak jeśli wciśniesz i przytrzymasz kursor myszy nad przyciskiem Overlay, rozwinie się menu pozwalające na wybór ramki owalnej.

Annotate

Aby wyróżnić część obrazka:

Wybierz Overlay, następnie ustaw kursor w żądanym miejscu i trzymając wciśnięty przycisk myszy przejedź kursorem na obszarem, który chcesz wyróżnić.

Shape (4)

Przycisk Shape, podobnie jak Overlay pozwala wyróżnić cześć obrazka za pomocą ramki, jednak bez wyszarzenia pozostałej części rysunku. Tak jak w przypadku Overlay standardowo ramka jest prostokątna, jednak jeśli wciśniesz i przytrzymasz kursor myszy nad przyciskiem Shape, rozwinie się menu pozwalające na wybór ramki owalnej.

Shape (4)

Aby narysować ramkę:

Wybierz Shape, następnie ustaw kursor w żądanym miejscu i trzymając wciśnięty przycisk myszy przejedź kursorem na obszarem, nad którym chcesz narysować ramkę.

Pen (5)

Przycisk Pen pozwala na wstawienie odręcznego tekstu. Tak jak w przypadku pozostałych narzędzi, możesz wybrać kolor oraz jedną z trzech grubości linii. Narzędzie Pen najlepiej współpracuje z gładzikiem.

Pen (5)

Aby wstawić odręczne pismo:

Wybierz Pen, następnie ustaw kursor w żądanym miejscu i trzymając wciśnięty przycisk myszy/gładzika pisz.

Pixelate (6)

Przycisk Pixelate pozwala wybraną część obrazka ukryć pod siateczką złożoną z małych kwadracików. Jest to idealne narzędzie do maskowania fragmentów obrazka.

Pixelate (6)

Aby zamaskować część obrazka:

Wybierz Pixelate, następnie ustaw kursor w żądanym miejscu i trzymając wciśnięty przycisk myszy przejedź kursorem na obszarem, który chcesz zamaskować.

Crop (7)

Przycisk Crop pozwala wykadrować wybraną część obrazka.

Aby wykadrować część obrazka:

Wybierz Crop, następnie ustaw kursor w żądanym miejscu i trzymając wciśnięty przycisk myszy przejedź kursorem na obszarem, który chcesz wykadrować.

Record screen (8)

Dość ciekawą funkcjonalnością aplikacji jest możliwość wykonania krótkiego nagrania wybranej części ekranu. Nagranie zapisywane jest do pliku w formacie GIF.

Record screen (8)

Aby wykonać nagranie ekranu:

wciśnij shift + cmd + 8 lub wybierz z menu Annotate File > Record Screen. Następnie za pomocą myszy zaznacz obszar, który chcesz nagrać i wciśnij przycisk Record. Nagrywanie zatrzyma się automatycznie po 10 sekundach, lub po wciśnięciu przycisku Stop. W tracie nagrywania ramka wokół nagrywanego obszaru będzie zmieniać kolor na czerwony, sygnalizując ile czasu pozostało do końca nagrania.

Wykonane przy użyciu Annotate

Zapisanie wykonanej pracy (0)

Program Annotate pozwala na zapisanie edytowanego obrazka w formatach PNG lub JPG. Obrazek możesz zapisać na twardym dysku lub w chmurze np. na Dropbox. Aplikacja pozwala także na bezpośrednie udostępnienie obrazka na portalach społecznościowych takich jak Twitter czy Facebook czy też za pomocą iMessage czy e-mail.

Zapisanie wykonanej pracy (0)

Podsumowanie

Program Annotate jest dość prosty i brakuje w nim kilku funkcjonalności, jednak można się z tym pogodzić, biorąc pod uwagę, że jest darmowy. Ze względu na prostą i intuicyjną obsługę docenią go wszystkie osoby, które od czasu do czasu tworzą różne instrukcje i samouczki. Cieszy także wersja na iOS, która uzupełnia narzędzia do notatek wbudowane w system.

Wady programu:

  • brak obsługi plików PDF
  • brak możliwości zmiany wyglądu narzędzi np. grotu strzałki
  • brak popularnych elementów graficznych, jak choćby dymki

Zalety programu:

  • możliwość nagrania fragmentu ekranu
  • obsługa plików RAW
  • prosta i intuicyjna obsługa
  • współpraca z Dropbox
  • bliźniacza aplikacja na iOS
Oceń post

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *