Jak dodać kartę płatniczą do Apple Pay? Jak zapłacić Apple Pay w sklepie?
Udało się, doczekaliśmy się w końcu dnia gdzie dla polski wchodzi system płatności Apple Pay. Minęło sporo czasu odkąd Apple Pay ujrzało światło dzienne, niestety nam dane było czekać. Dzień to data, która zapadnie w pamięci na długo, z jednej strony gramy mecz, a z drugiej polska otrzymała w końcu możliwość płacenia telefonem za zakupy. Nie pozostaje nic innego jak sprawdzić czy nasz bank obsługuje system płatności stworzony przez Apple i zacząć zabawę.
Lista banków wspierających Apple Pay
Lista jak na start jest moim zdaniem całkiem bogata, większość popularnych banków oferuje omawiane Apple Pay, dziwi jednak fakt, że ING nie poszło w ślady innych i każe swoim klientom poczekać dłuższy czas, zanim nawiąże współpracę z Apple.
Lista banków na dzień dzisiejszy prezentuje się w następujący sposób:
- BZ WBK
- Pekao
- mBank
- BGŻ BNP Paribas
- Alior Bank
- T-Mobile Usługi Bankowe
- Raiffeisen Polbank
- Nest Bank
- Getin Bank
Lista, wspierających system banków ma stale się powiększać.
Wspierane urządzenia
Do działania Apple Pay urządzenie musi być wyposażone w moduł NFC, który w końcu się na coś przydaję. Lista zarówno zegarków jak i smartfonów prezentuje się następująco:
- Wszystkie modele zegarków Apple Watch
- iPhone 6
- iPhone 6 Plus
- iPhone SE
- iPhone 6s
- iPhone 6s Plus
- iPhone 7
- iPhone 7 Plus
- iPhone 8
- iPhone 8 Plus
- iPhone X
Dodatkowo Apple Pay na komputerach Mac i iPadach działa jako usługa płatności online, wszystko działa podobnie do np. PayPal’a, ale funkcjonuje na razie tylko w wybranych aplikacjach. W przypadku iPadów potrzebujemy minimum iPad’a mini 3, pełna lista prezentuje się następująco:
- iPad mini 3
- iPad mini 4
- iPad Air 2
- iPad (5 generacja)
- iPad Pro
W przypadku urządzeń Mac potrzebny jest MacBook z Touch ID lub dowolny komputer Mac z 2012 roku lub nowszy wraz z telefonem lub zegarkiem kompatybilnym z Apple Pay do potwierdzania dokonywanej płatności. Dodatkowo na urządzeniach zarówno IOS jak i Mac potrzebujemy najnowszy system wraz z najnowszą dostępną aktualizacją systemu.
Konfiguracja Apple Pay
Konfiguracja dodawania naszej karty płatniczej odbywa się z poziomu aplikacji „Wallet” , bowiem to ona zarządza systemem płatniczym.
Dodawanie karty płatniczej na iPhonie
- Pierwszym krokiem jest wejście do aplikacji „Wallet”
- Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby dodać nową kartę. Zobacz prezentację, aby zobaczyć, jak to działa. Jeśli pojawi się prośba o dodanie karty używanej z iTunes, kart z innych urządzeń lub ostatnio usuniętych kart, wybierz je, a następnie wprowadź kody zabezpieczające.
- Wybierz opcję „dalej”. Twój bank lub wystawca karty zweryfikuje Twoje informacje i zdecyduje, czy możesz użyć swojej karty w Apple Pay. Jeśli Twój bank lub wystawca potrzebuje więcej informacji do zweryfikowania swojej karty, poprosi Cię o nią.
- W momencie gdy weryfikacja i dodawanie karty zakończą się pomyślnie, wszystko będzie gotowe do działania.
4. Wybierz opcję „dalej”. Twój bank lub wystawca karty zweryfikuje Twoje informacje i zdecyduje, czy możesz użyć swojej karty w Apple Pay. Jeśli Twój bank lub wystawca potrzebuje więcej informacji do zweryfikowania swojej karty, poprosi Cię o nią.
5. W momencie gdy weryfikacja i dodawanie karty zakończą się pomyślnie, wszystko będzie gotowe do działania.
Na tabletach nie ma aplikacji „Wallet”, ale kartę można przypisać do Apple Pay w ustawieniach. Podobnie wygląda to w przypadku komputerów Mac z Touchbarem i Touch ID. W ustawieniach można zaznaczyć aplikację Wallet, żeby pozwoliła na płatności na komputerach Apple’a, co przyda się posiadaczom komputerów bez Touchbara.
Jak wygląda dokonywanie płatności?
Dokonanie płatności iPhonem wyposażonym w TouchID jest dużo prostsze niż mogłoby się to komuś wydawać, a przy tym jest bezpieczne, bowiem odbiorca naszych pieniędzy nie otrzymuje wglądu w nasze dane, dzięki czemu płacąc telefonem jesteśmy anonimowi. W przypadku iPhonów od szóstki do ósemki operacja dokonywania płatności polega na odblokowaniu telefonu za pomocą TouchID i przyłożeniem urządzenia do terminala.
Użytkownicy iPhone’a X mają troszkę trudniejszą operację do wykonania, bowiem muszą oni dwa razy nacisnąć klawisz blokowania ekranu i zeskanować twarz za pomocą FaceID. W Apple Watch dwa razy wciskamy przycisk boczny. Gdy pojawi się karta, możemy ją zmienić na inną lub od razu zbliżyć zegarek do terminala. Wibracja potwierdza płatność i gotowe.
(!)W przypadku płacenia za pomocą Apple Pay powyżej kwoty 50 zł, możemy być zmuszeni podać kod pin, który wygląda następująco : 0000, tak dokładnie, są to cztery zera. W skrajnych przypadkach będziemy musieli podać oryginalny pin karty przypisanej do Apple Pay.