iOS 15: Jak korzystać z przeciągnij i upuść między aplikacjami na iPhonie

iOS 15: Jak korzystać z przeciągnij i upuść między aplikacjami na iPhonie

0

Aktualizacja systemu iOS do wersji 15 wniosła bardzo istotny element do wielozadaniowości. ​​Od teraz, na iPhone’ach z iOS 15 można korzystać z funkcji przeciągnij i upuść.

Funkcja przeciągnij i upuść (ang. drag and drop) umożliwia szybkie przeciąganie i upuszczanie tekstu, plików i obrazów między aplikacjami na iPhonie. W teorii ma to usprawnić pracę pomiędzy aplikacjami. Niestety funkcja przeciągnij i upuść na iOS 15 nie jest zbyt intuicyjna w użyciu i wymaga od użytkownika sporych zdolności manualnych. W dodatku nie wszystkie aplikacje ją obsługują. Nie zmieni to faktu, że warto samemu poznać i wypróbować działanie tej funkcji.

Jakie elementy można przenosić przez przeciąganie i upuszczanie w iOS 15?

Funkcja przeciągnij i upuść umożliwia przenoszenie następujących elementów:

  • tekst
  • adresy URL
  • zdjęcia i filmy
  • pliki audio
  • dokumenty

Które aplikacje obsługują funkcję przeciągnij i upuść w iOS 15?

  • aplikacje do robienia notatek
  • aplikacje pocztowe (Gmail, Spark)
  • aplikacje do przesyłania wiadomości (iMessage, Telegram, WhatsApp)
  • niektóre aplikacje społecznościowe (Instgram, Tumbrl)

Co zaskakujące Twitter, Facebook czy Pinterest póki co nie wspierają przeciągnij i upuść. Nie ma także możliwość przeciągnięcia i upuszczenia adresu do aplikacji z mapami.

Wskazówka: czy dana aplikacja obsługuje przeciągnij i upuść łatwo sprawdzić; jeśli aplikacja obsługuje tą funkcjonalność to w rogu pływającego boksu pojawia się zielona ikonka plusa

Jak przenosić elementy za pomocą przeciągania i upuszczania na iPhonie?

Na początek otwórz aplikację źródłową, z której chcesz skopiować element. Wybierz tekst/zdjęcia/pliki, który chcesz przenieść. Dotknij i przytrzymaj wybraną treść, następnie lekko przeciągnij ją w górę. Wybrany element zmieni się w pływający boks. Nie odrywając palca od ekranu, drugim placem uruchom przełącznik aplikacji lub przejdź do ekranu głównego. Uruchom aplikację docelową i pierwszym palcem przesuń kopiowany element w żądane miejsce i „upuść” go.

Wskazówka: w aplikacji docelowej, przed upuszczeniem kopiowanego elementu możesz wykonać pewne czynności, takie jak otwarcie nowej notatki lub utworzenie nowej wiadomości. Jednak nie możesz zdjąć pierwszego palca z pływającego boksu.

iOS 15: Jak korzystać z przeciągnij i upuść między aplikacjami na iPhonie

 

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *