iOS 14 – Jak skutecznie ukryć wrażliwe dane na zdjęciach? Instrukcja krok po kroku
W dzisiejszych czasach coraz więcej dokumentów przesyłamy droga elektroniczną. Na wielu z nich znajdują się wrażliwe prywatne informacje, których część czasami chcemy ukryć. Niestety informacje zamazane na czarno typowymi narzędziami do edycji plików graficznych można odkryć w ciągu kilku sekund i to bez użycia specjalistycznego oprogramowania.
Obecnie większość zdjęć i dokumentów, które publikujemy w sieci lub udostępniamy innym, pochodzi z naszych smartfonów. Ilekroć są w nich jakieś dane osobowe, takie jak numery kart płatniczych, adresy, numery telefonów, hasła i inne poufne informacje, które chcemy ukryć, najczęściej sięgamy po najprostsze narzędzia takie jak zakreślacz z programów graficznych, by zamazać tekst przed udostępnieniem. Jednak użycie takiego cyfrowego markera może nie wystarczyć, ponieważ informacje ukryte w ten sposób można odkryć w mgnieniu oka.
Wśród narzędzi do zaznaczania w iOS, dostępnych w aplikacjach Zdjęcia, Pliki czy edytorze zrzutów ekranu znajduje się zakreślacz, który wydaje się wręcz stworzony do cenzurowania dokumentów. Jest on bardzo popularnym narzędziem do szybkiego zaciemniania, ale ma problem z kryciem, którego nie widać gołym okiem. Ponieważ jest to zakreślacz, a nie solidny marker, jedno przesunięcie palcem utworzy przezroczystą warstwę na tekście, skutecznie go podświetlając. Ustawiając kolor czarny, nawet przy kryciu na poziomie 100 procent w dalszym ciągu warstwa zaciemnienia jest zbyt mała, by ukryć to, co znajduje się pod spodem. Wystarczy kilka chwil i aplikacja do edycji grafiki i wszystkie tajemnice ujrzą światło dzienne.
Jak usunąć zaciemnienie narysowane zakreślaczem w iOS
Wbrew pozorom najbardziej niebezpieczna sytuacja ma miejsce przy przesyłaniu ocenzurowanych dokumentów z iUrządzenia na iUrządzenie. W najnowszych wersjach system iOS dołącza do zdjęcia nie tylko typowe dla nagłówków EXIF informacje, ale także pełną historię edycji pliku. Dzięki temu „odtajnienie” dokumentu na innym iUrządzeniu w większości przypadków będzie polegało na otwarciu pliku w aplikacji Zdjęcia, przejścia w tryb edycji i kliknięcia przycisku Przywróć.
Na szczęście nowsze wersje systemu iOS pozwalają wyłączyć udostępnianie danych o historii edycji udostępnianego zdjęcia. Aby to zrobić, wystarczy przed udostępnieniem zdjęcia wybrać na karcie Udostępniania Opcje i przesunąć w lewo przełącznik przy opcji Wszystkie dane zdjęć.
Jednak to nie załatwia sprawy, bo przy odrobienie uporu fragmenty zamazane zakreślaczem i tak można odtajnić przy użyciu standardowych narzędzi do edycji plików graficznych. Na dowolnym telefonie czy komputerze.
Pora na trochę praktyki. Znajdź plik z fragmentem obrazu zamazanym zakreślaczem, otwórz go w aplikacji Zdjęcia i kliknij „Edytuj” w prawym górnym rogu, aby otworzyć edytor obrazów. Aby usunąć zakreślacz, w większości przypadków wystarczą ci narzędzia widoczne na dolnym pasku. Do odkrycia tekstu, wystarczy kilka korekt. Wypróbuj poniższe i zobacz, co się stanie:
- ustaw blask na 100%
- maksymalnie rozjaśnij cienie
- ustaw jasność na 100%
- zwiększ ekspozycję
- zmniejsz kontrast
Im więcej warstw zakreślacza użyto, tym więcej korekt trzeba będzie dokonać. Duża znaczenie mają także kolory tekstu i tła. Im bardziej są wobec siebie kontrastowe, tym łatwiej odzyskać zamazane informacje.
Jak skutecznie ukryć informacje na zdjęciach
Dodaj więcej warstw zakreślacza
Zakreślacza, który zapewnia najlepszy wygląd dokumentów, można używać do ukrywania treści, pod warunkiem nałożenia kilku warstw. Zamiast po prostu przesuwać w tę i z powrotem po fragmencie obrazu, który próbujesz ukryć, oderwij palec od ekranu przed każdym kolejnym przesunięciem. Nakładaj warstwę po warstwie. Spowoduje to dodanie ciemniejszych warstw zakreślacza, niż w przypadku mazania po ekranie, co znacznie utrudni ujawnienie zakrytego tekstu za pomocą narzędzi do edycji obrazu.
Użyj narzędzia Pióro
Pióro dostępne z zaznaczeniach to solidny marker. Po ustawieniu krycia na 100% wystarczy jedna warstwa pióra w dowolnym kolorze, aby ukryć to, co znajduje się pod spodem, przed wzrokiem ciekawskich i narzędziami do edycji obrazu. Przy użyciu Pióra można wygodnie i trwale zamazywać małe fragmenty tekstu.
Użyj narzędzia Kształt
Przy zamazywaniu dużych fragmentów obrazu, takich jak zdjęcie na dokumencie tożsamości najlepsze efekty zapewnia użycie narzędzia Kształt. Czarne prostokąt czy owal dobrze zasłoną treść i oprą się próbom odczytania zamazanego fragmentu przez rozjaśnianie.
Użyj aplikacji do pikselizacji
Niezłym pomysłem jest też użycie aplikacji do pikselizacji. Jednak pamiętaj, że w prostych aplikacjach kratka pikseli tworzona jest za pomocną prostych algorytmów i taki proces dość łatwo odwrócić.
Dbaj o prywatność
Za każdym razem usuń meta dane. Wycinając z pliku informacje o kolejnych krokach edycji, znacznie utrudnisz odzyskanie tekstu.
Nie wysyłaj oryginalnych plików
Jeśli to możliwe nie wysyłaj oryginalnego pliku, a zrzut ekranu. Z takich obrazów odzyskanie zamazanej pierwotnej treści jest praktycznie niemożliwe, bo w pliku jej zwyczajnie nie ma.