Home Artykuły iOS 14 – jak podłączyć mysz bezprzewodową do iPhone’a
iOS 14 – jak podłączyć mysz bezprzewodową do iPhone’a

iOS 14 – jak podłączyć mysz bezprzewodową do iPhone’a

0

System iOS został zaprojektowany tak, by bez problemu obsługiwać go palcami. Jest to zdecydowanie bardziej wygodne, niż używanie rysika. Palce mamy nie tylko łatwo dostępne, ale dzięki nim możemy też korzystać dobrodziejstw technologii multi-touch. Jednak w niektórych sytuacjach lepiej sprawdza się bardziej precyzyjny wskaźnik. Zwłaszcza podczas pracy z aplikacjami do grafiki czy obróbki dźwięku. Wtedy warto do iPhone’a podłączyć myszkę.

Obsługa myszy pojawiła się po raz pierwszy wraz z wydaniem systemu iOS 13 w ramach rozwoju funkcjonalności Dostępność. W iOS 14 dodano kilka opcji konfiguracyjnych, dzięki którym z myszki na iOS korzysta się jeszcze przyjemniej. iOS 14 działa ze wszystkimi typami myszy Bluetooth. Opcjonalnie do iPhone’a można podłączyć myszkę przewodową, ale wymaga to kabla USB > Lightning.

Korzystanie ze myszki na iPhonie ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest znacznie większa precyzja niż przy obsłudze za pomocą palców. Kursor myszki nie zasłania wyświetlacza, ponadto łatwiej jest precyzyjnie kliknąć w niewielki obiekt na ekranie. Dodatkowo myszka świetnie sprawdza się podczas edycji tekstów.

Jak podłączyć myszkę Bluetooth do iPhone’a

Uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Dostępność. Na kolejnym ekranie przejdź do sekcji Ruch i motoryka i wybierz kolejno Dotyk i AssistiveTouch. Przesuń w prawo przełącznik przy AssistiveTouch, następnie przejdź do sekcji Urządzenia wskazujące i wybierz Urządzenia.

Przełącz myszkę w tryb parowania, a na iPhonie wybierz Urządzenia Bluetooth i poczekaj, aż telefon wykryje myszkę. Gdy na wyświetlaczu zobaczysz nazwę myszki, kliknij ją, wpisz PIN (znajdziesz go w dokumentacji dołączonej do myszki) i następnie kliknij w przycisk Połącz w parę widoczny w prawym górnym rogu ekranu. Po pomyślnym parowaniu myszka będzie widoczna na liście podłączonych urządzeń.

Jak skonfigurować myszkę podłączoną do iPhone’a

Konfiguracja kliknięć

System iOS pozwala przypisać do każdego z przycisków myszy konkretną akcję. W przypadku myszy z dwoma przyciskami domyślne ustawienia to Pojedyncze kliknięcie dla kliknięcia lewym przyciskiem i Otwórz menu dla kliknięcia prawym przyciskiem. Oczywiście możesz dla każdego z tych przycisków zmienić akcję na inną. Dostępne są między innymi następujące akcje:

 • pojedyncze kliknięcie
 • otwórz menu
 • 3D Touch
 • skrót ułatwień dostępu
 • przełącznik aplikacji
 • centrum sterowania
 • podwójne kliknięcie
 • ekran główny
 • blokada obrotu
 • blokada ekranu
 • długie naciśnięcie ekranu
 • wyciszenie
 • powiadomienia
 • uruchom ponownie
 • zrzut ekranu
 • Siri

Aby skonfigurować przyciski myszki:

Uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Dostępność. Na kolejnym ekranie przejdź do sekcji Ruch i motoryka i wybierz kolejno Dotyk i AssistiveTouch. Przewiń ekran do sekcji Urządzenia wskazujące i wybierz Urządzenia. Z listy Urządzenia wybierz myszkę, a następnie kliknij przyciskiem, którego funkcję chcesz zmienić. Z listy funkcji wybierz nową funkcję i kliknij przycisk Wróć widoczny w lewym górnym rogu ekranu.

Konfiguracja aktywnych narożników

Podobnie jak w systemie macOS, w przypadku obsługi iOS za pomocą myszki, do każdego narożnika ekranu można przypisać konkretną funkcję, która zostanie wywołana, gdy kursor myszki znajdzie się w narożniku. Do wyboru jest kilkadziesiąt funkcji, w tym te, które można przypisać do przycisków myszki.

Aby skonfigurować narożniki:

Uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Dostępność. Na kolejnym ekranie przejdź do sekcji Ruch i motoryka i wybierz kolejno Dotyk i AssistiveTouch. Przewiń ekran do dołu i wybierz Aktywne narożniki. Następnie wybierz konkretny narożnik i z listy wybierz funkcję, którą chcesz mu przypisać.

Szybkość przesuwania kursora

Do sterowanie szybkością przesuwania kursora służy suwak Czułość śledzenia, dostępny na karcie AssistiveTouch.

Sterowanie zatrzymaniem

Sterowanie zatrzymaniem to funkcja ułatwiająca korzystanie z myszki osobom z ograniczeniami ruchowymi. Po jej włączeniu wystarczy skierować kursor na wybraną ikonę lub polecenie, apo chwili obiekt zostanie automatycznie kliknięty, bez potrzeby fizycznego klikania go przyciskiem myszy. Aby tę funkcjonalność przesuń w prawo przełącznik przy opcji Sterowanie zatrzymaniem, widoczną pod suwakiem Czułość śledzenia na karcie AssistiveTouch.

iOS 14 – jak podłączyć mysz bezprzewodową do iPhone’a

 

 

 

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *