Home Artykuły iOS 14 – Jak podpisywać dokumenty przy użyciu Oznaczeń na iPhonie
iOS 14 – Jak podpisywać dokumenty przy użyciu Oznaczeń na iPhonie

iOS 14 – Jak podpisywać dokumenty przy użyciu Oznaczeń na iPhonie

0

Funkcjonalność Oznaczenia, jest dostępna w kilku natywnych aplikacjach Apple. Z jej pomocą można dodawać odręczne notatki do zdjęć i plików pdf czy rysować kształty. Mniej znaną i wykorzystywaną funkcją jest możliwość szybkiego umieszczania odręcznego podpisu na dokumentach.

Krok 1 – Otwarcie dokumentu do podpisu

Na początek dokument do podpisu trzeba otworzyć w jednej z natywnych aplikacji systemu iOS obsługujących funkcjonalność Oznaczenia.

Aplikacja Książki

Aby uzyskać dostęp do Oznaczeń w książkach, przejdź do Biblioteki, kliknij Zbiory, a następnie wybierz Pliki PDF. Przejdź do pliku PDF, a na górnym pasku menu znajdziesz ikonę Oznaczeń.

Pamiętaj: oznaczeń możesz tylko w plikach PDF. Nie możesz używać tej funkcji w książkach.

Aplikacja Pliki

Dokumenty w formacie PDF możesz również podpisywać z poziomu aplikacji Pliki. Otwórz aplikację Pliki, znajdź i dotknij pliku PDF, do którego chcesz dodać podpis. Ikona Oznaczeń znajduje się w prawym górnym rogu.

Pamiętaj: możesz używać aparatu w telefonie do szybkiego tworzenia plików PDF w aplikacji Pliki. Wystarczy, że klikniesz ikonkę z trzema kropkami widoczna w prawym górnym rogu ekranu i wybierzesz Skanuj dokument.

Aplikacja Poczta

Jeśli chcesz szybko podpisać i wysłać dokument pocztą elektroniczną, możesz to zrobić z poziomu aplikacji Poczta. Otwórz aplikację Mail i rozpocznij nową wiadomość e-mail lub odpowiedz na istniejącą. Użyj paska narzędzi, aby wstawić do wiadomości gotowy dokument przechowywany w aplikacji Pliki lub za pomocą aparatu zeskanować fizyczny dokument i przekształcić go w plik PDF. Po wybraniu dokumentu zostanie on wstawiony do treści wiadomości e-mail. Następnie dotknij dokumentu w treści wiadomości e-mail, aby wyświetlić Opcje i wybierz Oznaczenia.

Aplikacja Wiadomości

Jeśli zamierzasz wysłać podpisany dokument za pośrednictwem wiadomości tekstowej lub iMessage, możesz użyć opcji Oznaczenia w Wiadomościach. Otwórz aplikację Wiadomości i utwórz nową wiadomość lub przejdź do istniejącej. Teraz dotknij pola wiadomości, dotknij ikony Zdjęcia i wybierz dokument z aplikacji Zdjęcia. Stuknij w zdjęcie, aby wyświetlić więcej opcji i wybierz Oznaczenia.

Aplikacja Notatki

W aplikacji Notatki możesz dodać podpis do dokumentu zeskanowanego aparatem, zdjęcia lub pliku z iCloud. Po wstawieniu dokumentu do notatki dotknij go i dotknij ikony Oznaczenia w prawym górnym rogu. Jeśli chcesz użyć Oznaczenia w samej notatce, po prostu dotknij ikony Oznaczenia w prawym dolnym rogu.

Aplikacja Zdjęcia

Otwórz zdjęcie, do którego chcesz dodać swój podpis, a następnie dotknij Edycja w prawym górnym rogu. Kliknij ikonę koła z trzema kropkami w prawym górnym rogu, a następnie opcję Oznaczenia, która pojawia się w arkuszu udostępniania.

Przeglądarka Safari

Za każdym razem, gdy przeglądasz plik PDF ze strony internetowej w Safari, możesz użyć znaczników, aby dodać swój podpis. Po prostu otwórz Safari, przejdź do pliku PDF, dotknij ikony udostępniania u dołu, a następnie wybierz opcję Oznaczenia z wyświetlonych opcji.

Krok 2  – Tworzenie i dodawanie podpisu

W jednej z opisanych powyżej aplikacji otwórz dokument do podpisu i uruchom narzędzie Oznaczenia.  Następnie dotknij ikony znaku plus w prawym dolnym rogu, i wybierz Podpis. Za pierwszym razem, gdy nie masz zapisanych w pamięci iPhone’a żadnych podpisów, zostaniesz poproszony o narysowanie jednego palcem. Jeśli nie jesteś zadowolony z podpisu, dotknij „Wyczyść” w prawym górnym rogu, aby spróbować ponownie. Jeśli jesteś zadowolony ze swojego podpisu, naciśnij OK, a zostanie on dodany do Twojego dokumentu.

Pamiętaj: możesz utworzyć i zapisać w telefonie kilka różnych wzorów podpisów. Gdy będziesz korzystać z funkcji podpisu kolejny raz, zostaniesz zapytany przez system, czy chcesz użyć istniejącego podpisu, czy dodać kolejny. Zobaczysz też podgląd wszystkich podpisów, których wcześniej użyłeś. Jeśli chcesz dodać nowy, po prostu dotknij „Dodaj lub usuń podpis”, a następnie naciśnij znak plus. Możesz także dotknąć czerwonego znaku minus, aby usunąć podpisy, których nie chcesz zapisywać.

Krok 3 – Edycja podpisu

Rozmiar podpisu możesz zmienić pociągając za niebieskie kółka otaczające tekst. Możesz także przesuwać palcem po dokumencie. Jeśli dotkniesz podpisu, możesz go usunąć lub powielić. Dotknij dowolnego miejsca w dokumencie, oprócz podpisu, aby wyświetlić podpis bez niebieskiego pola wokół niego.

Krok 4 – Zapisywanie podpisanego dokumentu

Kiedy do dokumentu dodasz podpis, naciśnij Gotowe lub OK. W zależności od tego, w której aplikacji używasz funkcji Oznaczenia, zapisanie dokumentu da różny efekt:

  • aplikacja Książki: dokument z podpisem jest zapisywany tylko w Książkach.
  • aplikacja Pliki: dokument z podpisem jest zapisywany tylko w plikach.
  • aplikacja Poczta: dokument z podpisem nie jest zapisywany na urządzeniu, ale tylko w wiadomości e-mail. Jeśli chcesz zapisać go na swoim urządzeniu, musisz przejść do wysłanej wiadomości e-mail i stamtąd go zapisać.
  • aplikacja Wiadomości: dokument z podpisem nie jest zapisywany na Twoim urządzeniu, ale tylko w wiadomości tekstowej lub iMessage. Jeśli chcesz zapisać ją na swoim urządzeniu, musisz przejść do wysłanej wiadomości i stamtąd ją zapisać.
  • aplikacja Notatki: dokument z podpisem jest zapisywany tylko w aplikacji Notatki.
  • aplikacja Zdjęcia: dokument z podpisem jest zapisywany tylko w Zdjęciach.
  • przeglądarka Safari: dokument z podpisem można zapisać tylko w plikach.

iOS 14 – Jak podpisywać dokumenty przy użyciu Oznaczeń na iPhonie

 

 

tags: