Home Newsy iOS 14.2 – jak używać Shazam w centrum sterowania
iOS 14.2 – jak używać Shazam w centrum sterowania
0

iOS 14.2 – jak używać Shazam w centrum sterowania

0

W aktualizacji iOS do wersji 14.2 pojawiła się nowa, ciekawa funkcja. Do centrum sterowania można dodać narzędzie Shazam, co pozwala w prosty i wygodny sposób rozpoznawać utwory muzyczne.

Choć aplikację Shazam Apple kupił w 2017, przez te kilka lat nie została w jakiś sensowny sposób zintegrowana z systemem iOS. Do tej pory można było poprosić Siri, oczywiście nie po polsku, o rozpoznanie utworu. Co prawda asystentka Siri potrafi podać informacje nie tylko na temat wykonawcy ale także całego albumu, jednak ma dość duże ograniczenia i nie działa podczas odtwarzania na przykład internetowego radia. Poza tym informacje przekazywane głosowo są dość ulotne i mało wygodnie na ich podstawie budować własną playlistę.

Jednak wraz z wydaniem iOS 14.2 sytuacja uległa zmianie. Shazam zintegrowano z iOS, a przycisk aktywujący funkcję rozpoznawania utworu można dodać do Centrum sterowania. Jest to zdecydowanie szybszy sposób na dostęp do Shazam niż włącznie samej aplikacji Shazam. Co ważne, ten sposób rozpoznawania utworów działa także podczas słuchania ich przy pomocy iPhone’a lub w słuchawkach AirPods. Utwory można rozpoznawać także podczas oglądania wideo w trybie picture-in-picture. Wbrew pozorom ma to sens, bo dzięki temu można poznać tytuł piosenki ze ścieżki dźwiękowej serialu lub filmu oglądanego na iPhonie.

Jak dodać przycisk Shazam do centrum sterowania?

Przycisk rozpoznawania muzyki jest domyślne wyłączony, i do centrum sterowania trzeba dodać go ręcznie.

Aby dodać przycisk rozpoznawania muzyki do centrum sterowania iOS uruchom aplikację Ustawienia, a następnie wybierz Centrum sterowania. Przewiń ekran do sekcji Więcej narzędzi, odszukaj przycisk Rozpoznawania muzyki, następnie wciśnij zielony przycisk +, widoczny z jego lewej strony. Przycisk rozpoznawanie muzyki pojawi się na liście Wyświetlane narzędzia. Możesz zmienić jego miejsce za pomocą przeciągnięcia. Wystarczy wcisnąć i przytrzymać symbol z trzema kreskami widoczny z prawej strony listy, a następnie przeciągnąć element w żądane miejsce.

Jak używać Shazam w centrum sterowania?

Shazam we centrum sterowania możesz użyć do rozpoznania utworu odtwarzanego na:

  • zewnętrznym urządzeniu
  • iPhone przez wbudowany głośnik
  • na słuchawkach AirPods

Wystarczy, że otworzysz Centrum sterowania,
iPhone’y z Face ID: przesuń palcem w dół poczynając od prawego górnego rogu;
iPhone’y z Touch ID: przesuń palcem w górę poczynając od dolnej krawędzi ekranu; następnie dotkniesz ikony Shazam. Na czas rozpoznawania muzyki ikonka zmieni kolor na niebieski, na górze Centrum sterowania pojawi się napis Rozpoznawanie muzyki Shazam: Włączone oraz zapiali się pomarańczowa dioda.

Gdy muzyka zostanie rozpoznana, u góry ekranu ukaże się baner z powiadomieniem. Jeśli przesuniesz palcem w dół na banerze, wyświetli się większa okładka albumu i link „Słuchaj w Apple Music”. Muzyka rozpozna przez Shazam w Centrum sterowania nie zostanie nigdzie zapisana, chyba że na telefonie została zainstalowana aplikacja Shazam.

 

Jeśli na telefonie zainstalowana jest aplikacja Shazam, kliknięcie w baner spowoduje otwarcie jej i dostęp do menu umożliwiającego m.in. zapis piosenki na playliście, odtworzenie jej w Apple Music albo w Spotify.

 

Wskazówka: jeśli chcesz mieć wygodny dostęp do historii rozpoznawanych utworów, zainstaluj aplikację Shazam i włącz synchronizację iCloud. Po włączeniu tej funkcji, wszystkie utwory, niezależnie od tego czy rozpoznane przez aplikację, Siri lub Shazam w Centrum, sterowania będą widoczne nie tylko w bibliotece w aplikacji Shazam, ale też na stronie shazam.com/myshazam

Jak włączyć synchronizację Shazam przez iCloud?

Aby włączyć synchronizację Shazam przez iCloud uruchom aplikację Ustawienia i kliknij wizytówkę widoczną w górnej części ekranu. Następnie wybierz iCloud, w sekcji Aplikacje używające iCloud odszukaj Shazam, i przesuń przełącznik w prawo.

iOS 14.2 – jak używać Shazam w centrum sterowania