Home Artykuły iOS 14.6 – jak używać Shazam App Clip
iOS 14.6 – jak używać Shazam App Clip

iOS 14.6 – jak używać Shazam App Clip

0

System iOS 14 zaskoczył użytkowników wieloma nowościami. Jedną z nich była App Clips (w polskim tłumaczeniu: wycinki aplikacji). Choć rozwiązanie jest bardzo ciekawe i ma ogromny potencjał to developerzy zdają się nie dostrzegać nowej funkcjonalności, a duża część użytkowników iPhone’ów nie ma pojęcia o co chodzi z App Clips. Być może wkrótce się to zmieni, ponieważ w systemie iOS 14.6 pojawiła się interesująca nowość – Shazam działający jako wycinek aplikacji.

W aktualizacji systemu iOS do wersji 14.2, aplikację Shazam zintegrowano z iOS. Przycisk aktywujący funkcję rozpoznawania utworu można dodać do Centrum sterowania. Teraz Apple wszystkim miłośnikom muzyki zrobiło kolejny bardzo miły prezent. Integracja Shazam z systemem posunęła się jeszcze dalej i aplikacja do rozpoznawania utworów dostępna jest jako App Clip, co oznacza mniej więcej tyle, że można korzystać z Shazam bez konieczności jego wcześniejszej instalacji na iPhonie.

Czym jest App Clip czyli wycinek aplikacji? W dużym skrócie App Clips to funkcja iOS 14 i iPadOS 14, która pozwala uruchamiać fragmenty aplikacji, bez konieczności ich instalowania. Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu iOS 14 – jak działają App Clips czyli wycinki aplikacji.

Jak korzystać z Shazam App Clip

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to na początek musisz dodać przycisk Shazam do centrum sterowania, ponieważ domyślnie nie ma tam przycisku do rozpoznawania muzyki.

Aby dodać przycisk Shazam do centrum sterowania iOS

Uruchom aplikację Ustawienia, a następnie wybierz Centrum sterowania. Przewiń ekran do sekcji Więcej narzędzi, odszukaj przycisk Rozpoznawanie muzyki, następnie wciśnij zielony przycisk +, widoczny z jego lewej strony. Przycisk rozpoznawanie muzyki pojawi się na liście Wyświetlane narzędzia. Możesz zmienić jego miejsce za pomocą przeciągnięcia. Wystarczy wcisnąć i przytrzymać symbol z trzema kreskami widoczny z prawej strony listy, a następnie przeciągnąć element w żądane miejsce.

Uwaga: nie pomyl przycisku Rozpoznawanie muzyki z przyciskiem Rozpoznawanie dźwięku, bo to dwie zupełnie różne funkcje.

Aby rozpoznać utwór

Otwórz Centrum sterowania (iPhone’y z Face ID: przesuń palcem w dół poczynając od prawego górnego rogu; iPhone’y z Touch ID: przesuń palcem w górę poczynając od dolnej krawędzi ekranu) następnie dotknij ikony Shazam. Na czas rozpoznawania muzyki ikonka zmieni kolor na niebieski, a na górze ekranu Centrum sterowania pojawi się napis Rozpoznawanie muzyki Shazam: Włączone oraz zapali się pomarańczowa dioda.

Gdy muzyka zostanie rozpoznana, u góry ekranu ukaże się powiadomienie z tytułem utworu, nazwą wykonawcy i miniaturką okładki albumu. I teraz do gry wkracza funkcja wycinek aplikacji. Jeśli dotkniesz powiadomienia, wyświetli się karta App Clip. Wystarczy, że dotkniesz przycisku Otwórz, a zostanie pobrana i uruchomiona specjalna wersja aplikacji Shazam. Będziesz mógł między innym odsłuchać utwór, obejrzeć teledysk, zapoznać się z innymi utworami z albumu, udostępnić link do utworu w mediach społecznościowych. Wszystko to bez instalowania z App Store pełnej wersji aplikacji Shazam.

Co dalej z wycinkiem aplikacji Shazam?

Wycinek aplikacji jest przechowywany w pamięci iPhone’a przez 30 dni od ostatniego użycia. Potem zostanie automatycznie skasowany. Oczywiście masz pełną kontrolę nad wycinkami przechowywanymi w telefonie. Możesz je przeglądać i usuwać, kiedy tylko chcesz.

Aby przejrzeć wycinki obecne w pamięci telefonu uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Wycinki aplikacji. Na kolejnej karcie pojawi się lista wszystkich wycinków. Możesz je wszystkie w każdej chwili usunąć dotykając przycisku Usuń wszystkie wycinki aplikacji.

Jeśli dotkniesz nazwy aplikacji zostaniesz przeniesiony do kolejnego ekranu. Znajdziesz tu podstawowe informacje o aplikacji, przycisk umożliwiający pobranie pełnej wersji aplikacji z App Store, oraz przycisk umożliwiający skasowanie tego konkretnego wycinka.

iOS 14.6 – jak używać Shazam App Clip