Fibaro – cały dom w Twojej komórce

Fibaro – cały dom w Twojej komórce

7

System Fibaro to nowe podejście do automatyki budynkowej oferujący prawdziwą inteligencję i autonomię budynków.  Rozwiązanie pozwala na całkowicie bezprzewodowe zarządzanie  obiektem oraz urządzeniami  przyległymi (np. podlewanie ogrodowe, bramy wjazdowe itp.) z każdego miejsca na świecie.  Interfejs zewnętrzny FIBARO został opracowany na telefony komórkowe, tablety i inne urządzenia komputerowe z wyświetlaczem.

Stworzona natywna aplikacja, min. na Iphona, zapewnia nie tylko sterowanie różnego rodzaju urządzeniami elektrycznymi ale również umożliwia użytkownikowi uruchamianie z poziomu aplikacji wcześniej zdefiniowanych w centralce HC (home center)  scen, poszczególnych poleceń oraz pozwala przeglądać live obrazy z zainstalowanych kamer. Tworząc mobilny interfejs postawiono przede wszystkim na intuicyjność, prostotę i szybkość obsługi. W tego typu aplikacjach najistotniejsze jest bowiem to by odstęp do określonych funkcji był błyskawiczny. W rezultacie aplikacja jest bardzo łatwa i przyjemna w użytkowaniu, a do tego po prostu ładna.

Poza bardzo funkcjonalnym i wpisującym się w stylistykę applowska interfejsem, FIBARO oferuję rewolucyjną technologię, która umożliwia bezinwazyjną instalację. Małe moduły sterujące wielkości pudełka od zapałek  (włącznik, ściemniacz i kontroler rolet) instalowane są w puszkach podtynkowych  kontaktów i gniazdek dzięki czemu użytkownik unika kucia ścian oraz wydatków związanych z okablowaniem, który nie rzadko stanowią kwoty kilkudziesięciotysięczne.  Bezinwazyjna instalacja powoduję, iż FIBARO jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla nowych obiektów jak i również istniejących.

Najistotniejszą  charakterystyka systemu z poziomu klienta jest oczywiście cena i w tej materii FIBARO również wyprzedza konkurencje. Oczywiście ceny systemu będą się wahać w zależności od wielkości obiektu. Podstawowa wersja sytemu dla mieszkania 60 m kosztować będzie ok. 5000,00pln a dla domu jednorodzinnego o powierzchni 120m2 nie więcej niż 10 000,00pln.

W skład systemu wchodzą elementy wykonawcze (włącznik, ściemniacz, kontroler rolet) oraz różnego rodzaju czujki (temperatury, wilgotności, zalania, ruchu, podlewania, dymu, kontaktrony itp.) System zarządza centralka Home Center , która jest mniejsza od dekodera do TV satelitarnej. Dodatkowo system współpracuje z zamkami elektronicznymi, elektronicznymi oknami uchylnymi, system alarmowym a w najbliższym czasie również z multiroomem umożliwiającym kontrolę z każdego TV wyposażonego w złącze HDMI, oglądanie i zarządzanie prywatną biblioteką VIDEO, słuchanie ulubionej muzyki w dowolnym pomieszczeniu.

System czuwa również nad Twoim bezpieczeństwem. W przypadku np. pożaru każdy element samoistnie podejmie decyzje o otwarciu rolet, okien, drzwi, uruchomieniu oddymiania, itd. Jest to szczególnie istotne gdy spaleniu ulegnie np. centralka systemu.

Ważne również, że system do zdalnego zarządzania nie wymaga VPN ani nawet stałego IP.

Możliwości systemu Fibaro są nieograniczone  a najprościej zobrazuje je jedna ze scen:

Wyobraź sobie powrót do domu po ciężkiej pracy?

Godzina 18:00

System wykrywa porę wieczorną poprzez malejące natężenia światła na zewnątrz. Włącza oświetlenie ogrodowe oraz fontannę.

Godzina 18:10  wracasz z pracy

System wykrywa twój samochód zbliżający się do posesji.
Podnosi natężenie oświetlenia na ogrodzie i podjeździe do 100%.
Otwiera bramę wjazdową oraz bramę garażową.
Włącza światło w garażu.

godzina 18:12 wjeżdżasz do garażu

Czujnik CO2 w garażu jeżeli wykryje duże stężenie włącza wentylator, który wydmuchuje spaliny na zewnątrz. W przypadku przekroczenia stężenia CO2 zagrażającemu życiu domownikowi, brama garażowa zostanie otwarta, do momentu wywietrzenia pomieszczenia.

godzina 18:15 wchodzisz do domu

Alarm zostaje rozbrojony Jeżeli na dworze jest ciemno:
wszystkie rolety zostają zamknięte
zostaje włączone światło w pomieszczeniach gdzie jest wykryty ruch.

godzina 18:22

Uruchamia się scena PODLEJ OGRÓD.
Oświetlenie w ogrodzie sprowadza się do poziomu 50%.
Zostają wysunięte spryskiwacze i podlewają ogród.

godzina 18:25

Przychodzi do Ciebie sąsiad na mecz.
Gdy otwierasz bramkę oświetlenie w ogrodzie automatycznie wzrasta do 100% i wyłączają się podlewaczki.

Już wkrótce będziemy mieli możliwość samodzielnego przetestowania systemu inteligentnego domu firmy FIBARO. Więcej informacji na temat samego systemu można znaleźć na stronie producenta https://www.fibaro.com/ lub bezpośrednio u konsultantów w domach pokazowych Fibaro w całej Polce.

Oceń post
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

Comment(7)

 1. Witam serdecznie,
  Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany systemem FIBARO z Poznania lub Wielkopolski, bardzo chętnie odpowiem na wszelkie pytania dotyczące tego innowacyjnego systemu.

  KONTAKT:
  Mobile: 602 652 332
  E-mail: dawid@straton.pl

  Pozdrawiam.
  Dawid

 2. Witam,
  Zajmujemy się instalacją systemów Fibaro na terenie Woj.Podlaskiego. Wszystkich zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt, 508505972 , 531278898.

  Pozdrawiam
  Kamil Przeździecki

 3. Mi się bardzo przydaje. Szczególnie zdalne sterowanie, kiedy nie ma mnie dłużej w domu. Przynajmniej mogę zapalić wieczorem światło, żeby nikt nie myślał, że mnie nie ma. Często zapominam zgasić światło na korytarzu, kiedy już wygodnie usiądę na kanapie – wtedy gasze z telefonu. Bardzo wygodne jest dla mnie automatyczne sterowanie oświetleniem akwarium. Dla mnie bomba.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *