Czym jest CURVE i dlaczego każdy powinien go posiadać w swoim iPhonie?
Masz w portfelu wiele kart płatniczych? Często płacisz plastikiem podczas zagranicznych wyjazdów? Cenisz wygodę? Jeśli choć na jedno z tych pytań twoja odpowiedź brzmiała „tak”, aplikacja i karta Curve są twoim must have.
Aplikacja Curve to agregator, który pozwala powiązać wiele kart płatniczych z Curve Card MasterCard. Nie musisz zakładać i zasilać żadnych dodatkowych kont, jak ma to miejsce w przypadku korzystania np. z Revolut. Wystarczy, że do aplikacji dodasz swoje karty Visa lub MasterCard, a wszystkie transakcje dokonane przy użyciu Curve Card obciążą wybraną przez ciebie kartę bankową.
Aby zacząć używać Curve, najpierw musisz się zarejestrować. Zajmie to tylko chwilę, bo do rejestracji wymagane są jedynie podstawowe dane. Co istotne, Curve nie wymaga zdjęcia dokumentu tożsamości. Zarówno aplikacja jaki i korzystanie z Curve są darmowe. Podczas rejestracji możesz wybrać jedną z dwóch kart. Curve Blue jest kartą bezpłatną. Pozwala na bezprowizyjną wypłatę z bankomatu gotówki o równowartości 200 GBP miesięcznie, oraz na bezprowizyjną wymianę waluty o równowartości 500 GBP miesięcznie. Druga karta, Curve Black kosztuje 9,99 EUR miesięcznie.
Pozwala na bezprowizyjną wypłatę z bankomatu gotówki o równowartości 400 GBP miesięcznie, oraz na bezprowizyjną wymianę walut bez limitu. Do karty Black dołączone jest dodatkowo ubezpieczenie podróżne oraz ubezpieczenie gadżetów elektronicznych. Obie karty pozwalają na udział w programie CashBack oferującym zwrot 1% wydatków w wybranych sieciach handlowych. Jednak w przypadku karty bezpłatnej cashback działa jedynie przez pierwsze trzy miesiące użytkowania karty, i tylko u trzech wybranych partnerów programu. W Polsce 1% zwrotu można otrzymać m.in. za zakupy w sieciach Lidl i Tesco oraz na stacjach benzynowych Shell.
Jak się zarejestrować w Curve?
- Zainstaluj aplikację Curve
- Zarejestruj się. Aplikacja przeprowadzi cię przez ten proces krok po kroku. Będziesz musiał podać swój e-mail, numer telefonu i adres do wysyłki Curve Card.
- Wybierz kartę, którą chcesz otrzymać.
- Dodaj swoją kartę bankową do aplikacji. W tym celu będziesz musiał podać numer karty, datę ważności, kod CVV. Wybierz z listy walutę, w jakiej prowadzone jest twoje konto. W celach weryfikacyjnych Curve obciąży Twoje konto niewielką kwotą i natychmiast ją zwróci. Zostaniesz poproszony o wpisanie do aplikacji kodu, który pojawił się w opisie transakcji. Dopiero po podaniu właściwego kodu twoja karta zostanie dodana.
- Teraz musisz już tylko poczekać aż Curve Card przyjdzie pocztą na podany przez ciebie adres.
Jak wygląda płacenie przy użyciu Curve Card?
- Przed pierwszym użyciem musisz aktywować swoją kartę. Otwórz aplikację Curve i na ekranie głównym tapnij opcję Activate your Curve. Zostaniesz poproszony o wpisanie 4 ostatnich cyfr numeru karty oraz o nadanie PIN. Od teraz możesz płacić swoją Curve Card. Pamiętaj, że pierwsza transakcja musi być stykowa i z użyciem numeru PIN.
- Dodaj do aplikacji kolejne karty płatnicze. W tym celu z dolnego menu wybierz opcję Wallet, a następnie na głównym ekranie tapnij Add a New Card. Proces podawania karty będzie przebiegał dokładnie tak samo, jak podczas instalacji aplikacji.
- W sklepie, przed zakupem wybierz z listy kartę, w ciężar której chcesz dokonywać płatności. Transakcje wykonane kartą Curve będą ją obciążały automatycznie do momentu wybrania przez ciebie innej karty.
Przeglądanie listy transakcji
- Z dolnego menu aplikacji Curve wybierz opcję Timeline. Wyświetli się lista wszystkich transakcji dokonanych Curve Card.
- Z górnego menu wybierz ikonkę lejka. Wyświetli się ekran filtrów. Transakcje wyświetlone w Timeline może filtrować wg. wielu kryteriów. Na przykład według konkretnej karty, przedziału kwotowego, kategorii czy waluty.
- Jeśli chcesz, listę transakcji widocznych w Timeline możesz wyeksportować do pliku .CSV, wystarczy, że wybierzesz z górnego menu ikonkę udostępniania.
- Jeśli chcesz wyszukać transakcję po opisie sklepu, wybierz z górnego menu ikonkę lupy, następnie w pole tekstowe wpisz wyszukiwaną frazę.
Operacje na transakcjach
- Z dolnego menu wybierz opcję Timeline, następnie kliknij w wybraną transakcję. Wyświetli się ekran ze szczegółowymi informacjami o transakcji.
- Przewiń ekran do sekcji Transaction Details. Możesz tu zmienić kategorię transakcji, dodać zdjęcie paragonu oraz dopisać notatkę.
- Przewiń ekran do sekcji Transaction Features. Jeśli od momentu dokonania transakcji nie upłynęło więcej jak 14 dni, będzie aktywna opcja Go Back in Time. Dzięki niej możesz przenieść transakcję z jednej karty na inną, po prostu tapnij Go Back in Timei wybierz z listy kartę, którą chcesz obciążyć. Curve dokona uznania karty, która pierwotnie została obciążona transakcją i obciąży kartę wskazaną przez ciebie kartę.
Menadżer wydatków
- Z dolnego menu wybierz opcjęInsights. Wyświetli się proste podsumowanie transakcji z bieżącego miesiąca z podziałem na najczęstsze kategorie wydatków oraz najczęściej obciążane karty.
- Tapnij See More, by wyświetlić miesięczne wydatki we wszystkich kategoriach.
Jakie są zalety korzystania z karty i aplikacji Curve?
- W portfelu wystarczy nosić tylko jedną kartę. Za pomocą aplikacji, sam ustalasz, która z twoich kart zostanie obciążona transakcjami dokonanymi kartą Curve.
- Unikasz bankowych kosztów przewalutowania, ponieważ Curve zawsze obciąża twoje konto w PLN, bez względu na to, w jakiej walucie była dokonana transakcja.
- Masz podgląd wszystkich transakcji w jednej aplikacji. Nawet jeśli korzystasz z usług kilku banków, dokładnie wiesz ile wydałeś, bez potrzeby logowania się do różnych systemów transakcyjnych.
- Dzięki funkcji Go Back in Time możesz w ciągu 14 dni od daty dokonania transakcji, przenieść ją z jednej karty na inną, np. z debetowej na kredytową.
Jakie są wady korzystania z karty i aplikacji Curve?
- Curve Card nie można dodać do Apple Pay. Podobno trwają prace nad udostępnieniem tej funkcjonalności, ale dokładny termin nie jest znany.
- Musisz powierzyć firmie informacje o swoich finansach i zwyczajach zakupowych. Obecnie Curve nie spamuje użytkowników reklamami, ale nie wiadomo, czy nie zacznie tego robić w przyszłości.