(chyba) Wiemy jaki Apple miało powód, aby wyłączyć funkcję sprawdzania aktywnego Find my iPhone
Ci bardziej wgryzieni w temat zabezpieczeń produktów Apple wiedzą, że blokada Find my iPhone opiera się na zablokowaniu konkretnego numeru seryjnego urządzenia. Numer seryjny jest indywidualnym, niepowtarzalnym numerem, którym urządzenie przedstawia się podczas połączenia z serwerem Apple czy to podczas aktywacji gdzie przypisywany jest mu start 12 miesięcznego okresu gwarancyjnego, czy też podczas aktualizacji oprogramowania, dzięki któremu odpowiedni plik z oprogramowaniem jest pobierany.
W praktyce oznacza to, że blokada antykradzieżowa Find My iPhone, powszechnie nazywana „blokadą ajklałd” jest założona de facto nie na konkretne urządzenie, a na numer seryjny, którym podczas próby aktywacji sprzętu, ten się przedstawia.
Od pewnego czasu po chińskiej sieci krążą filmy instruktażowe jak zdjąć blokadę find my iphone. Tak, jest to możliwe nie tylko w iPadach wyposażonych w łączność 3G, ale także innych iPadów, a nawet w iPhone. Polega to w dużym uproszczeniu na wymianie i/lub przeprogramowaniu układów scalonych tychże urządzeń. Jest to możliwe za pomocą tworzonych przez różne firmy (np. Rewa Technology) specjalnych programatorach. Koszt takie urządzenia to kilkaset dolarów.
Jednak mając już programator, wiedzę, umiejętności i elementy potrzebujemy jeszcze numery seryjne urządzeń, które nie są zablokowane. O to przecież nie łatwo. Nie wystarczy przecież załatwić jedno odblokowane urządzenie, z którego spieszmy numer seryjny i następnie wszystkim zablokowanym nadawać ten numer. Wystarczy przecież, że jeden z użytkowników takiego iPada oznaczy go jako utracony, a wszystkie inne z tym samym numerem seryjnym zostaną zablokowane.
Dlatego mądrzy Chińczycy w swoim programatorze wprowadzili możliwość generowania numerów seryjnych. To pozwala nadawać nowy numer każdemu programowanemu urządzeniu. Jednak nie ma pewności, że nowo wygenerowany numer nie jest tym, istniejącym już na rynku, który przecież może być także oznaczony jako utracony. W tym celu producent programatora zaleca(ł) sprawdzanie wygenerowanego numeru na stronie Apple, nim nadamy go pamięci.
Zabranie przez Apple możliwości sprawdzenia tak wygenerowanych numerów seryjnych znacząco utrudni użytkownikom takich programatorów ich przestępcze działanie. Doszukiwałbym się w tym powodu zabrania użytkownikom dostępu do narzędzia pozwalającego sprawdzać aktywność blokady.