Apple wypłaci akcjonariuszom drugą dywidendę w przeciągu ostatnich 17 lat ? do rozdania 2,5 miliarda dolarów!
0

Apple wypłaci akcjonariuszom drugą dywidendę w przeciągu ostatnich 17 lat ? do rozdania 2,5 miliarda dolarów!

0

Apple od dłuższego czasu boryka się z nietypowym problemem – posiada bowiem tak dużą ilość gotówki, że nie nadąża z jej wydawaniem. Doprowadziło to do tego, że po raz drugi w historii przedsiębiorstwo decyduje się na wypłacenie dywidend. Po raz pierwszy w tym roku. firma spod znaku nadgryzionego jabłka myślała o tym jeszcze w marcu, obok wartego 10 miliardów dolarów skupu własnych akcji. Co kwartał, spółka obiecała wypłacić swoim akcjonariuszom dywidendę w wysokości 2,65 dolarów za każdą posiadaną przez nich akcję. Ostateczna wypłata ma nastąpić właśnie dzisiaj, a mianowicie 15 listopada.

Dyrektor wykonawczy Tim Cook zauważył, że firma sięgnęła po pewne rezerwy gotówkowe, w celu przeprowadzenia wielkich inwestycji w zakresie badań, rozwoju, przejęć, otwarciu nowych sklepów, przedpłat strategicznych i nakładów w łańcuchu dostaw pozwalających na tworzenie rozbudowanej infrastruktury.

Pomimo tak daleko idących inwestycji, Apple dalej ma mnóstwo gotówki wystarczającej na prowadzenie standardowej działalności oraz dosyć dużą swobodę zarządzania kapitałem. To właśnie dlatego firma postanowiła rozpocząć program wykupu własnych aukcji oraz wypłacania dywidend.

W przeciągu najbliższych trzech lat, firma chce przeznaczyć ponad 45 miliardów dolarów właśnie na te cele! Każdego kwartału, około 2,5 miliarda dolarów przeznaczanych będzie na same dywidendy! Akcjonariusze Apple mają więc ogromne powody do radości.

Chociaż dla niektórych jest to najzwyczajniejsze szastanie pieniędzmi, to według obecnych danych analitycznych, Apple najprawdopodobniej zakończy ten rok z wynikiem finansowym plasującym się na poziomie 121,4 miliardów dolarów! Patrząc na takie liczby, od razu rozumiemy, jakim cudem firma może pozwalać sobie na wypłacanie tak monstrualnie wysokich dywidend.

Oceń post

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *