Home Artykuły Apple Cyfrowy Spadek w iOS 15: co to jest i jak z niego korzystać
Apple Cyfrowy Spadek w iOS 15: co to jest i jak z niego korzystać

Apple Cyfrowy Spadek w iOS 15: co to jest i jak z niego korzystać

0

Funkcja Cyfrowy spadek, została udostępniona w systemie iOS 15.2 . Pozwala bezpiecznie przekazać swoje dane, takie jak zdjęcia, filmy, dokumenty, zaufanym znajomym i członkom rodziny po własnej śmierci. I to nie jest makabryczny żart.

Co to jest Cyfrowy spadek w iOS 15 i jak to działa?

Apple kolejny raz wyszło przed szereg i udostępniło funkcję, która bardzo ułatwi życie rodzinom osób zmarłych. Świat się zmienia, zmieniają się także nasze zwyczaje. Coraz więcej aspektów naszego życia toczy się online, czy tego chcemy, czy nie. O ile kiedyś po zmarłych zostawały odbitki zdjęć, czy fizyczne dokumenty, tak teraz te wszystkie rzeczy są w pamięci telefonu, komputera lub w chmurze. Dobrze zabezpieczone hasłami przed nieuprawnionym dostępem i rodziną.

Funkcja Cyfrowy spadek może okazać się bezcenna, gdy trzeba będzie uporządkować sprawy finansowe zmarłego. W czasach, gdy większość spraw załatwia się online, dostęp do cyfrowych dokumentów osoby, która odeszła może niezwykle ułatwić życie. Tym sposobem osoba zaufana otrzyma dostęp do polis ubezpieczeniowych, faktur za media, wyciągów bankowych i wielu innych rzeczy.

Dzięki funkcji Cyfrowy spadek będzie można wygenerować dla zaufanych osób klucz dostępu do danych. Bliscy będą mogli poprosić Apple o kopię danych osoby która odeszła. Po weryfikacji klucza dostępu oraz aktu zgonu Apple pozwoli pobrać pliki zmarłej osoby.

Jakie dane mogą osoby upoważnione do cyfrowego spadku?

Osoba upoważniona będzie mogła uzyskać dostęp do wszystkich danych powiązanych z kontem osoby zmarłej. Zaliczają się do tego następujące usługi:

  • Wiadomości
  • Poczta
  • Zdjęcia
  • Filmy
  • Dokumenty
  • Kalendarz
  • Notatki

Osoby upoważnione do Cyfrowego spadku nie dostaną dostępu do usługa takich jak pęk kluczy iCloud, informacje o płatnościach, subskrypcje i licencjonowane multimedia.

Po pozytywnej weryfikacji przez Apple dane będą do pobrania przez określony okres czasu. Będzie je można bezpośrednio zaimportować do iPhone’a, iPada lub Maca.

Dodatkowo Apple zapewnia, że ​​proces udostępniania danych jest szyfrowany i żadne dane nie są widoczne dla pracowników  Apple.

Jak dodać osobę do cyfrowego spadku na iPhonie z systemem iOS 15.2 lub późniejszym

Uruchom aplikację Ustawienia i dotknij swojej wizytówki iCloud widocznej w górnej części ekranu. Wybierz Hasło i ochrona, a następnie Opiekun konta.

Następnie dotknij przycisku Dodaj opiekuna konta. Wprowadź swoje hasło Apple ID i zaloguj się. Wyszukaj zaufany kontakt i naciśnij Kontynuuj. Spowoduje to wygenerowanie klucza dostępu do Twojego konta. Stuknij opcję Drukuj kopię i wydrukuj klucz.

Jak usunąć osobę z cyfrowego spadku

Uruchom aplikację Ustawienia i dotknij swojej wizytówki iCloud widocznej w górnej części ekranu. Wybierz Hasło i ochrona, a następnie Opiekun konta.

Następnie w sekcji Twoi opiekunowie konta wybierz osobę, dla którego chcesz unieważnić dostęp do Cyfrowego spadku. Poniżej przycisku Pokaż klucz dostępu znajdziesz przycisk Usuń, dotknij go. Wybierz ponownie Usuń, aby potwierdzić. Wprowadź swoje hasło Apple ID, klucz zostanie usunięty.

Pamiętaj: wygenerowanie klucza nie jest jednoznaczne z przyznaniem dostępu do twoich danych. Aby poprosić o kopię twoich danych, zaufana osoba będzie musiała przesłać do Apple klucz oraz kopię aktu zgonu. Dopiero po weryfikacji tych dokumentów dostęp do naszych będzie możliwy.

Apple Cyfrowy spadek w iOS 15: co to jest i jak z niego korzystać

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *