Z App Store znikają irańskie aplikacje

Z App Store znikają irańskie aplikacje

0

Od jakiegoś czasu Apple robi w App Store większe porządki niż zazwyczaj. W niedawnym, oficjalnym komunikacie firmy wystosowanym do deweloperów można było wyczytać , iż od końca zeszłego roku ze sklepu z oprogramowaniem zaczną sukcesywnie znikać aplikacje, które nie wspierają 64 bitowej architektury oraz twory pozostawione od dłuższego czasu bez aktualizacji. Co ciekawe z ekosystemu Apple usuwane są również programy irańskie.

Na przełomie paru miesięcy pozbyto się z App Store kilku takich tworów. Są to aplikacje kierowane do mieszkańców tego kraju oraz soft tworzony przez irańskich programistów. Ostatnim przykładem na powyższe jest usunięcie ze sklepu pozycji o nazwie Digikala, czyli oprogramowania do dokonywania zakupów w sieci. Prawdopodobnie powodem restrykcyjnego traktowania Iranu w App Store mogą być aspekty prawne obowiązujące w tamtej lokalizacji.

Chociaż islamska republika nie posiada natywnego sklepu App Store, to mieszkańcy tego rejonu mogą logować się do sklepów działających na terenie innych krajów i tam dokonywać zakupu aplikacji. Te jednak tworzone przez irańskich deweloperów oraz kierowane do irańskiej społeczności umożliwiają płatności kierowane do irańskich firm, a to budzi sprzeczności w świetle norm prawnych nałożonych na ten kraj.

Warto jednak dodać, że iPhone jest w Iranie dość popularnym urządzeniem. Statystyki pokazują, że na 40 milionów smartfonów będących w użytku aż 6 milionów to jabłkowe urządzenia.

Źródło: AppleInsider

 

Z App Store znikają irańskie aplikacje

Oceń post
Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *