Home Artykuły 6 powodów, dla których iPhone jest bezpieczniejszy niż Android
6 powodów, dla których iPhone jest bezpieczniejszy niż Android
0

6 powodów, dla których iPhone jest bezpieczniejszy niż Android

0

O czym myśli większość ludzi wybierając nowego smartfona? Dla wielu osób podstawowymi kryteriami są cena czy wygląd. Dla innych łatwość użytkowania czy czas pracy na baterii. Dużo rzadziej wybieramy smartfona kierując się bezpieczeństwem. A to duży błąd.

W swoich telefonach gromadzimy ogromne ilości danych. Począwszy od tych mniej istotnych jak zdjęcia z wakacji po naprawdę wrażliwe finansowe i osobowe. Dlatego bezpieczeństwo smartfonów ważniejsze jest niż kiedykolwiek przedtem.

Kluczowym czynnikiem czyniącym smartfona bezpiecznym lub nie jest system operacyjny. Bo to sposób zaprojektowania systemu oraz jego aktualizacji w największym stopniu wpływa na poziom bezpieczeństwa danych zgromadzonych w telefonie. Jeśli zależy Ci na bezpiecznym telefonie i zachowaniu poufności danych osobowych, wybór jest tylko jeden. iPhone.

Powód pierwszy – efekt skali

Głównym wyznacznikiem bezpieczeństwa systemu operacyjnego jest jego udział w rynku. Cyberprzestępcy planując atak chcą dotrzeć do jak największej ilości urządzeń. Android na rynku smartfonów, jest tym samym czym Windows na rynku komputerów osobistych. Dlatego bardziej opłaca się pisać wirusy na system, pod którego kontrolą pracuje 80% smartfonów na świecie, niż na iOS, który jest zainstalowanych na około 15% urządzeń. To właśnie przez efekt skali Android jest głównym celem hakerów i przestępców.

Na niekorzyść systemu Android przemawia także mnogość typów urządzeń, na których jest instalowany. Google i producenci smartfonów nie są w stanie dokładnie przetestować każdego modelu telefonu tak, by odkryć i załatać wszystkie luki w zabezpieczeniach. Jeśli małe wpadki dotyczące bezpieczeństwa sporadycznie zalicza nawet Apple, który wypuszcza na rynek nie więcej jak kilka modeli rocznie to co dopiero producenci, który wypuszczają na rynek po kilkanaście modeli? Podobna sytuacja miała już miejsce w przeszłości. Urządzenia BlackBerry były praktycznie nie do sforsowania, podczas gdy smartfony Nokii oparte na systemie Symbian były dość łatwym celem hakerów. Tyle, że RIM miał w ofercie kilka modeli, Nokia kilkanaście.

Powód drugi – renoma firmy

Apple jest marką wartą miliony dolarów. Firma długo pracowała na swój wizerunek, więc musi dbać o jakość produktów. Skandale dotyczące bezpieczeństwa przypieczętowały los niejednej już firmy. Dlatego bezpieczny system to zaufanie klientów i być albo nie być Apple. Jeśli chodzi o telefony z Androidem to może je produkować praktycznie każdy. System Android jest systemem otwarty i bezpłatnym i Google nie kontrolują w jaki sposób jest wykorzystywany. Przez to na rynku jest cała masa bardzo tanich telefonów z systemem Android, bardzo często pochodzących z Chin. Chiny to potentat w zakresie szpiegostwa, nie tylko przemysłowego. Używanie aplikacji bankowych na takim tanim smartfonie wyprodukowanego przez firmę krzak to proszenie się o kłopoty. Bo tak naprawdę użytkownik nie jest w stanie sprawdzić, co zaszyto w systemie operacyjnym i czy zainstalowane aplikacje nie mają złośliwych dodatków.

Powód trzeci – Wirusy i złośliwe oprogramowanie, w większości dla Androida

Według niezależnych badań dotyczących bezpieczeństwa aplikacji, 97% znanych wirusów i złośliwego oprogramowania atakuje urządzenia z systemem operacyjnym Android. Około 2 % zostało napisanych z myślą o atakach na sędziwą, ale wciąż w użyciu platformę Symbian. Zaledwie 1% złośliwego oprogramowania atakuje iOS. Oczywiście sytuacja się może do pewnego stopnia zmienić. Ale nawet gdyby na iOS było 10 % wirusów to i tak Android pozostaje dużo bardziej niebezpieczny. Póki iPhony nie zdobędą znacznie większego udziały w rynku, póty cyberprzestępcy będą mieć na celowniku prawie wyłącznie Androida.

Powód czwarty – Sandbox vel piaskownica, czyli różnice w budowie systemów

Duży wpływ na różnice w bezpieczeństwie ma sposób, w jaki Apple i Google zaprojektowały swoje systemy operacyjne. Sprawa jest znacznie bardziej złożona, niż by się to mogło wydawać. Wielu ludzi sądzi, że oba systemy różnią się głównie nazwą i wyglądem interfejsu. Tak nie jest. Diabeł tkwi w szczegółach, o których nie myślą zwykli użytkownicy. Systemy iOS i Android różnią się między innymi tym, w jaki sposób działają pod ich kontrolą aplikacje. Apple użyło techniki zwanej sandboxing. W duży uproszczeniu polega to na tym, że każda aplikacja działa w osobnej, przeznaczonej tylko dla niej przestrzeni. To tak, gdybyśmy na palcu zabaw wybudowali klika piaskownic, i w każdej z nich mogłoby się bawić tylko jedno dziecko. W tej sytuacji, ryzyko, że stanie się coś złego jest znikome, bo dzieci-apliakcje mają małą możliwość, by na siebie wzajemnie oddziaływać. Nawet jeśli aplikacje zawiera złośliwy kod czy wirusa, ten nie przedostanie się poza obszar przeznaczony tylko dla tej aplikacji i nie zainfekuje innych elementów systemu.

Google projektując system Android postawiło na większą swobodę. W tym systemie aplikacje pracują we wspólnej przestrzeni i są bardziej podatne na ataki. Jeden program może zainfekować inny bez większych problemów. Poza tym, w systemie Android mogą mieć znacznie większe uprawnienia, co dość poważnie obniża bezpieczeństwo.

Powód piąty – aplikacje

Do tego punku będzie trudno przekonać użytkowników Androida, ale niestety taka jest prawda: sklep Google Play przypomina jeden wielki śmietnik. Telefon jest tak bezpieczny, jak bezpieczne są aplikacje, które się na nim instaluje. Do sklepu Google Play dość często trafiają aplikacje szkodliwe dla użytkowników, ponieważ ich weryfikacja jest bardzo pobieżna. Dopiero, gdy ktoś wykryje zagrożenia, Google w panice wycofuje niebezpieczne aplikacje ze sklepu. Oczywiście od czasu do czasu szkodliwe aplikacje trafiają także do App Store. Jednak jest to nieporównywalnie mniej przypadków, a wyrządzone szkody były znacznie mniejsze.

Poza tym na telefonach z systemem Android bez większego problemu można instalować aplikacje pochodzące praktycznie z dowolnego źródła. Na iPhone, do momentu przeprowadzenia jailbreake nie ma takiej możliwości. Bez świadomego i niełatwego złamania zabezpieczeń, użytkownik może instalować aplikacje pochodzące wyłącznie z App Store.

Powód szósty – zabezpieczenia biometryczne

Zarówno Apple, jak i Samsung oferują w wybranych modelach zabezpieczenie biometryczne polegające na rozpoznawaniu twarzy. Dzięki temu, aby odblokować telefon lub potwierdzić płatność wystarczy chwilkę popatrzeć na telefon. Funkcja ta zwana przez Apple Face ID jest zdecydowanie bardziej bezpieczna niż w telefonach konkurencyjnej firmy. Testy wykazały, że telefony Samsunga można oszukać prezentując zdjęcie twarzy, a nie twarz. Problemy z bezpieczeństwem były na tyle poważne, że Samsung zdecydował się ostrzec użytkowników, że rozpoznawanie twarzy nie jest tak bezpieczne jak skan odcisku palca. Natomiast Face ID nie da się oszukać za pomocą zdjęcia, a do tego system potrafi rozpoznać twarz po zapuszczeniu brody lub w okularach.

Oczywiście iPhone nie jest twierdzą nie do zdobycia…

Od początku produkcji iPhone’a problemy z bezpieczeństwem się zdarzały, ale sporadyczne. W dodatku nie były groźne. Jeśli złośliwe aplikacje czy wirusy wkradały się do App Store to wyrządzały relatywnie niewielkie szkody, a firma błyskawicznie usuwała niebezpieczne aplikacje ze sklepu. Biorąc pod uwagę fakty, iPhone dzięki iOS i przemyślanej polityce bezpieczeństwa, jest zdecydowanie bardziej bezpieczny niż urządzenia z Androidem.

6 powodów, dla których iPhone jest bezpieczniejszy niż Android

4.8/5 - (80 votes)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.