Home Artykuły 7 najlepszych funkcji iOS, których Android wciąż nie ma
7 najlepszych funkcji iOS, których Android wciąż nie ma

7 najlepszych funkcji iOS, których Android wciąż nie ma

0

Planujesz zakup nowego telefonu? Jesteś rozdarty między iPhonem a urządzeniem z Androidem? Oto najlepsze funkcje iOS, których nie ma na Androidzie. Warto to przemyśleć przed zakupem telefonu.

Większość ludzi uważa Androida za bardziej funkcjonalny mobilny system operacyjny, ale chociaż do pewnego stopnia jest to prawdą, Android nadal nie ma wielu funkcji, które dostępne są w systemie iOS. W rzeczywistości niektóre z tych brakujących funkcji od lat stanowią integralną część systemu iOS i to właśnie dla nich konsumenci kupują iPhony.

Jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz zakup nowego telefonu, i zastanawiasz się czy nie przejść z iPhone’a na urządzenie z Androidem, powinieneś mieć świadomość, co stracisz. Poniżesz znajdziesz niektóre ważne funkcje iOS, których urządzenia z Androidem wciąż nie mają.

AirPlay

AirPlay to jedna z najważniejszych funkcji iOS, której odpowiednika wciąż brakuje w urządzeniach z Androidem. Ponieważ AirPlay jest protokołem opracowanym przez Apple, jest bardzo mało prawdopodobne, że kiedykolwiek pojawi się on na Androidzie.

Chociaż w sklepie Google Play można znaleźć kilka aplikacji, które umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe treści audio i wideo ze smartfona, nic nie może się równać z rozwiązaniem oferowanym w iOS.

W 2020 r. Google udało się wprowadzić na urządzenia z Androidem 11 funkcję podobną do AirDrop, o nazwie Udostępnianie w pobliżu. Nie zdziwimy się więc, jeśli firma pracuje nad czymś podobnym do AirPlay na platformę Android.

FaceTime

FaceTime to usługa połączeń wideo firmy Apple, która działa na urządzeniach z systemem iOS, iPadOS i macOS. Dzięki swojej prostocie i bezproblemowej funkcjonalności FaceTime jest niezwykle popularny wśród użytkowników Apple. Od momentu premiery systemu iOS 15 użytkownicy Androida mogą wreszcie dołączać do połączeń FaceTime ze swoich urządzeń dzięki funkcji FaceTime w sieci, ale nadal nie mogą takich połączeń inicjować.

Urządzenia z Androidem mają dostęp do podobnej wbudowanej funkcji rozmów wideo w postaci Google Duo, ale nie jest ona tak popularna jak FaceTime, ponieważ większość użytkowników telefonów z Androidem korzysta z aplikacji innych firm do prowadzenia rozmów wideo.

Przeciągnij i upuść

Przeciąganie i upuszczanie to funkcja, dzięki której możesz przeciągnąć zawartość z jednej aplikacji i upuścić ją w innej, aby zastąpić operację kopiowania i wklejania. Działa to najlepiej w iPadOS to na iPhone’ach z iOS 15 też się sprawdza całkiem nieźle.

Niestety nawet najnowsza aktualizacja Androida 12 nie oferuje tej funkcji, co jest dość kłopotliwe.

Opcja odinstalowania aplikacji

Nie, to nie pomyłka. Apple wprowadził w iOS wie możliwości. Aplikację można usunąć lub odinstalować. Usuwanie działa dokładnie taj, jak w systemie Android. Za to odinstalowanie aplikacji to wyjątkowy sposób na zaoszczędzenie miejsca na iPhonie.

Apple umożliwia użytkownikom iOS usuwanie nieużywanych aplikacji, zachowując ich pliki i dane w stanie nienaruszonym. Aplikację w każdej chwili można zainstalować i rozpocząć pracę od momentu w jakim była przed odinstalowaniem. Możesz też zaoszczędzić gigabajty przestrzeni dyskowej, ustawiając iPhone’a tak, aby automatycznie odinstalowywał nieużywane aplikacje.

Niestety, użytkownicy Androida nie mają dostępu do podobnej funkcji i dlatego muszą polegać na aplikacjach innych firm, aby szybko zwolnić miejsce na swoich urządzeniach.

Kontrola stanu baterii

Kilka lat temu Apple wpadł w tarapaty, celowo i co najgorsze po cichu, spowalniając swoje iPhone’y, aby zrekompensować zużycie baterii. Krótko po publicznej krytyce firma wprowadziła nową funkcję, która pozwala użytkownikom iOS wygodnie sprawdzać stan baterii iPhone’a. Gdy pojemność baterii spadnie poniżej 80%, system iOS informuje użytkowników o konieczności kontaktu z serwisem i wymianie baterii.

System Android nie ma wbudowanego sposobu sprawdzenia stanu baterii urządzenia, ale dostępne są aplikacje firm trzecich, które dostarcza dodatkowych informacji o baterii. Problem w tym, że te informacje mogą być bardzo nieprecyzyjne.

Funkcje prywatności iCloud+

Apple bardzo rygorystycznie podchodzi do prywatności użytkowników na swoich urządzeniach i z biegiem czasu wprowadził kilka bardzo znaczących zmian w iOS i App Store w celu poprawy bezpieczeństwa. Wraz z systemem iOS 15 firma Apple uruchomiła nową usługę iCloud+, która wprowadza dwie nowe funkcje zorientowane na prywatność.

Pierwszą z nich jest Private Relay, usługa podobna do VPN, która umożliwia maskowanie rzeczywistego adresu IP podczas przeglądania w Safari. Drugi to Hide My Email, który pozwala na użycie losowego adresu e-mail podczas rejestracji w witrynach internetowych. Ten losowy adres automatycznie przesyła wszystkie otrzymane e-maile do Twojej osobistej skrzynki odbiorczej.

Google nie ma jeszcze podobnych funkcji dla swoich urządzeń z Androidem, w wyniku czego użytkownicy muszą na razie polegać na alternatywach innych firm, takich jak VPN.

Tryby skupienia

Zarówno Android, jak i iOS mają swoje tryby Nie przeszkadzać, ale Apple w systemie iOS 15 podniósł poprzeczkę dzięki trybom skupienia. W przeciwieństwie do zwykłej funkcji Nie przeszkadzać, do której większość ludzi jest przyzwyczajona, tryby skupienia tworzenie niestandardowych profili, które pasują do Twoich aktywności wykonywanych w ciągu całego dnia.

Najlepsze w trybach skupienia jest to, że możesz ustawić iPhone’a tak, aby automatycznie włączał profil na podstawie ustawionego czasu, lokalizacji, a nawet aplikacji, której używasz. Możesz nawet ustawić niestandardową stronę główną dla trybu skupienia, aby uzyskać szybki dostęp do wybranych aplikacji, a ukryć inne, niepotrzebne w danym momencie. I oczywiście ta funkcja synchronizuje się na wszystkich urządzeniach Apple przez iCloud.

Tryb Nie przeszkadzać w systemie Android ma dość podstawową funkcjonalność, nie oferując aktywacji opartej na lokalizacjach czy używanej aplikacji. Nie ma też możliwości tworzenia wielu profili. Android oferuje tryb skupienia, ale działa on inaczej i ogranicza filtrowanie powiadomień aplikacji po włączeniu.

Nie ma wyraźnego zwycięzcy między iOS a Androidem

Porównania iOS i Androida trwają od zawsze, ale można śmiało powiedzieć, że do dziś nie sposób określić wyraźnego zwycięzcy. Jasne, iOS działa bardziej jak otoczony murem ogród w którym nie wszystko wolno, podczas gdy Android jest ogólnie bardziej otwarty i bogaty w atrakcyjne, choć czasami niebezpieczne funkcje. Jednak Apple nadal wyróżnia się unikalnym zestawem funkcjonalności, choćby tych, o których mowa powyżej. Funkcjonalności bezpiecznych dla użytkownika, które bezproblemowo działają na urządzeniach Apple.

Ostatecznie samo oprogramowanie nie jest decydującym czynnikiem, dlatego musisz porównać także parametry techniczne najlepszych iPhone’ów z najnowszymi flagowcami z Androidem, aby wybrać telefon, który najlepiej spełnia twoje oczekiwania.

7 najlepszych funkcji iOS, których Android wciąż nie ma

1.7/5 - (25 votes)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *