Jak zwiększyć funkcjonalność Dock’a z użyciem Terminala

Jak zwiększyć funkcjonalność Dock’a z użyciem Terminala

0

Terminal wbudowany w system macOS to znakomite narzędzie pozwalające na odblokowanie dodatkowych funkcji w platformie stacjonarnej, których Apple z niewiadomych przyczyn nie oddało do użytku. Oczywiście Terminal ma znacznie więcej zastosowań ale ta powyższe pozwoli na lekkie ulepszenie systemowego Dock’a. 

To właśnie na nim znajdują się skróty do najczęściej używanych przez nas aplikacji, a także ikony wszystkich uruchomionych programów. Dock pełni też rolę informacyjną wskazując działające w systemie aplikacje. Za pomocą Terminala jednak można tę ostatnią opcję podrasować tak, by miejsce to informowało również o aplikacjach działających, lecz których okna zostały ukryte.

W systemie stacjonarnym od Apple można wykonać trzy operacje na oknach otwartych programów. Są nimi zminimalizowanie okna, pozostawienie go otwartego lub ukrycie za pomocą choćby kombinacji klawiszy CMD + H. Sęk w tym, że przypadek ostatni nie jest w jakiś szczególny sposób sygnalizowany i łatwo się pogubić szukając konkretnych okien. Istnieje jednak pewna sztuczka, która na Docku zobrazuje użytkownikowi, które aplikacje posiadają je ukryte.

By odblokować wspomnianą funkcję należy uruchomić Terminal i wpisać w nim komendę:

defaults write com.apple.Dock showhidden -bool TRUE; killall Dock

a następnie potwierdzić ją przyciskiem Enter. Wówczas ikona aplikacji, której okna zostały ukryte zostanie poszarzona.

Czynność można przywrócić do opcji standardowej wpisując w Terminal komendę:

defaults write com.apple.Dock showhidden -bool FALSE; killall Dock

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że uruchomienie tej opcji i jej aktywacja niesie ze sobą pewne ograniczenie. Jest nim brak plakietek powiadomień w aplikacjach standardowo je wyświetlających takich jak choćby Mail, Przypomnienia.

Źródło: MyApple

Oceń post
Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *