Home Recenzje Aplikacje / Gry / Oprogramowanie Windy Maps najlepsza nawigacja dla turysty
Windy Maps najlepsza nawigacja dla turysty

Windy Maps najlepsza nawigacja dla turysty

110
0

Lubisz uprawiać turystykę górską? Systemowa mapa w iPhone ci nie wystarcza, a nie chcesz wydawać pieniędzy na drogie nawigacje? Zainstaluj Windy maps!

Chyba każdy, kto używa iPhone zgodzi się, że systemowe mapy Apple, a właściwie TomTom w Polsce sprawdzają się słabo. Dlatego większość użytkowników instaluje Google Maps, które są lepsze, choć też do ideału im daleko. O ile świetnie sprawdzą się w mieście, tak na bezdrożach lub w górach często bywają bezużyteczne. Jeśli lubisz uprawiać turystkę nie pozostaje ci nic innego jak kupić aplikację z mapami turystycznymi lub ściągnąć darmowe Windy Maps.

Windy Maps to produkt, znanej chyba jedynie czechofilom, czeskiej firmy Seznam. Aplikacja jest całkowicie i bezwarunkowo darmowa. Nie mam żadnych okresów próbnych, żadnych abonamentów. Ściągasz i używasz.

Windy Maps zostały opracowane w oparciu o OpenStreetMap oraz dane z kilku agencji rządowych. Dzięki temu zabrano bardzo dużo danych kartograficznych i nie ma lepszych elektronicznych map turystycznych obejmujących Polskę, Słowację i Czechy. Warto wspomnieć, że zasięg Windy Maps jest znacznie szerszy i mniej lub bardziej szczegółowo obejmuje prawie wszystkie kraje świata.

Pierwsze uruchomienie

Ekran główny aplikacji Windy Maps jest bardzo ascetyczny i w wielu użytkownikach może początkowo wzbudzić uczucie rozczarowania. Prócz mapy znajdują się na nim 4 przyciski: menu (1), kompas (2), wyszukiwanie (3) i skalowanie (4).

Menu aplikacji jest jeszcze bardziej skromne, ponieważ nie licząc przycisków odsyłających do licencji i portali społecznościowych, zawiera tylko jedną pozycję: ściąganie map na telefon. Mapy offline to miażdżąca przewaga nad konkurencją w postaci Google. Aplikacja na podstawie odczytu z GPS proponuje do pobrania mapę obszaru, w którym znajduje się telefon.

Ponieważ mapy są dość ciężkie i zabierają dużo pamięci w telefonie, podzielono je na regiony. Można więc pobrać mapy tylko tego regionu w którym się przebywa lub do którego się jedzie. Albo jak kto woli, od razu całego kraju. Można też nie pobierać map wcale i pracować na wersji online. Jednak te rozwiązanie odradzam, bo konsumuje spore ilości danych.

Wyszukiwanie POI

Tak jak w każdej innej nawigacji, Windy Maps pozwalają na wyszukiwanie konkretnych adresów lub POI, które są podzielone na 16 kategorii. Mamy do dyspozycji m.in. standardowe: restauracje, hotele, stacje benzynowe czy bankomaty oraz trochę mniej spotykane: parki, place zabaw i atrakcje turystyczne. Bardzo ciekawe jest ta ostatnia kategoria, która pokazuje znajdujące się w najbliższej okolicy różnego rodzaju muzea, interesujące budowle czy ciekawostki przyrodnicze.

Nawigacja

Po wpisaniu adresu, Windy Maps działają tak jak każda klasyczna nawigacja. Możesz wybrać trasę dla samochodu, roweru lub pieszą. Trasa samochodowa może być szybka lub krótka. Trasa piesza może prowadzić szlakami turystycznym lub na przełaj. Trasa rowerowa może być wyznaczona w wariancie górskim lub szosowym.

Bez względu na wybrany środek transportu, nawigacja wyświetla profil wysokościowy trasy.

Nawigacja głosowa w Windy Maps jest bardzo skromna i działa wyłącznie w trybie online. Do wyboru są komendy głosowe w języku angielskim lub czeskim. Dostępne są podstawowe informacje o aktualnej prędkości, pokonanym dystansie i czasie przybycie na miejsce docelowe. Brak takich funkcji jak asystent pasa czy informacje o natężeniu ruchu.

Windy Maps a turystyka

Już po chwili pracy z Windy Maps wyraźnie widać, że aplikacja skierowana jest głównie dla turystów. Mapy obszarów niezurbanizowanych są niezwykle szczegółowe. Naniesiono na nie szlaki turystyczne oznaczone odpowiednim kolorem, ścieżki rowerowe oraz poziomice wraz z wysokością. Na mapach zaznaczono także z wielką precyzją przebieg leśnych dróg i przecinek. Ilość POI z kategorii atrakcje turystyczne jest wprost imponująca. Windy Maps mogą z powodzeniem zastąpić papierowe mapy.
O ile w charakterze nawigacji samochodowej można znaleźć znacznie lepsze aplikacje, tak do zastosowań turystycznych Windy Maps są idealne i wymiatają konkurencję. Mimo tego, że aplikacja jest bezpłatna, oferuje świetnie przygotowane mapy, że które w innych aplikacjach trzeba słono płacić.

Zalety aplikacji Windy Maps

– jest całkowicie darmowa

– działa w trybie offline

– bardzo szczegółowe mapy

Wady aplikacji Windy Maps

– brak polskiej wersji językowej

– bardzo prosta nawigacja głosowa

– brak informacji o utrudnieniach na drodze

(110)