Shortcuts – Jak dodawać i konfigurować skróty? Jak zlecić wysłanie SMS w przyszłości w iPhone?

Shortcuts – Jak dodawać i konfigurować skróty? Jak zlecić wysłanie SMS w przyszłości w iPhone?

0

Siri nie jest najbardziej inteligentnym asystentem głosowym na obecnym rynku. Możemy ją jednak nieco ulepszyć za pomocą aplikacji dostępnej w sklepie AppStore. Jej nazwa to „Shortcuts”, czyli po polsku – po prostu „Skróty”.

Na początku, pokażę Wam moją bibliotekę skrótów. Nie korzystam z nich wszystkich na co dzień, jednak uważam, że są wystarczająco ciekawe, aby Wam je przedstawić. Są to: „XS Frames”, „Lumos”, „Słowo dnia”, „Obraz dnia” i „Utwórz obraz GIF”.

Istnieją trzy najważniejsze sposoby na pobranie danego skrótu. Pierwsza z nich to pobranie poprzez stronę internetową twórcy.

Link do strony: klik!

Pamiętajcie, aby tę stronę otworzyć w przeglądarce internetowej, a nie poprzez aplikacje typu Messenger. Tylko wtedy instalacja skrótów przebiegnie pomyślnie.

Wybieramy skrót, który przyciągnął naszą uwagę. W moim przypadku jest to „Lumos” – jest to nazwa zaklęcia z „Harrego Pottera”. Umożliwia nam, poprzez wypowiedzenie wybranej przez nas komendy do Siri, zamianę naszego telefonu w różdżkę, a konkretniej – odpala latarkę! Może nie jest to najbardziej przydatna opcja, jednak dla fanów serii – gratka. Co powinniśmy zrobić dalej?

Pobieramy skrót. Kiedy już to zrobimy, przechodzimy do biblioteki skrótów, a następnie klikamy w trzy kropeczki w prawym, górnym rogu obrazka. Tym samym wchodzimy w ustawienia skrótu.

Tutaj zaczyna się zabawa. Możemy zmienić nazwę skrótu, jego ikonę…

…A nawet frazę. Fraza to nic innego jak wers, którym uruchomimy skrót za pomocą Siri. Ja wybrałem frazę „You’re a wizard Siri”. Od teraz, kiedy ją wypowiem po wywołaniu Siri, odpali ona latarkę. Mogę jednak to zmienić. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

W ustawieniach telefonu, w zakładce „Skróty i wyszukiwanie”, możemy zmienić komendy swoich skrótów.

Kolejny skrót, który pochodzi ze strony wyżej, nazywa się „XS Frames”, czyli „Ramki XS’a”. Pozwala on nam na umieszczenie danego obrazu w ramki telefonu iPhone XS. Wykorzystałem go do napisania dzisiejszego artukułu, więc jeżeli zastanawialiście się „jak on to zrobił?”, to właśnie otrzymaliście odpowiedź.

Musimy udostępnić aplikacji dostęp do naszych zdjęć. Możemy ponownie stworzyć frazę dla Siri, ale uważam, że w przypadku tego skrótu, o wiele lepszym wyjściem będzie funkcja dostępna w galerii telefonu. Wejdźmy więc w nią i otwórzmy zdjęcie, a następnie jego opcje. Wybierzmy „Skróty”.

W tym miejscu przyciskamy „XS Frames”. Chwila generowania obrazka i… Gotowe! Nasz wybrany obraz, ale w ramkach iPhone’a XS, został dodany do galerii!

Nadszedł czas na wtyczki, które spodobają się osobom zainteresowanym naukami humanistycznymi i ścisłymi. Oto „Słowo dnia” i „Obraz dnia”!

Pobrać je możemy z galerii dostępnej w aplikacji.

Po zainstalowaniu, możemy w skrót po prostu stuknąć, przez co dane słowo otrzymamy, albo utworzyć komendę dla Siri, tak jak w przypadku „Lumos”. Może być to np. „Siri, say the word of the day”.

Podobnie będzie to wyglądać dla funkcji, która ukazywać nam będzie obraz dnia, zrobiony przez agencję kosmiczną NASA.

I ostatni, moim zdaniem jeden z bardziej przydatnych skrótów, które Wam dzisiaj pokażę – „Utwórz obraz GIF”.

W jego ustawieniach możemy wybrać, z ilu zdjęć ma się nasz GIF składać. Musimy też mu zezwolić na korzystanie z aparatu. Przejdźmy do stworzenia przykładowego GIFa… W moim przypadku, z cudownym Słodziakiem!

Ostatnim sposobem na dodanie skrótu jest użycie plusika w prawym, górnym rogu biblioteki aplikacji „Shortcuts”. Są one (skróty) bardzo podobne do tych, które oferuje nam Siri, jednak po prostu twórcy nie zdecydowali się na ich umieszczenie.

Przedstawię jeszcze jeden, dodatkowy skrót, którego nie używam na codzień, jednak uznałem że nie może go tu zabraknąć. O czym konkretnie mowa? – o „Send Message At Time”.

Jak to działa? Prosto. Najpierw musimy wybrać odbiorcę naszej wiadomości, a następnie wpisać treść jaką chcemy wysłać.
Następnie dostajemy okienko z wyborem czasu – musimy ustalić, o jakiej godzinie wiadomość zostanie wysłana.

Gotowe! Kiedy nasza wiadomość zostanie wysłana, na naszym ekranie wyskoczy stosowane powiadomienie! Możemy cieszyć się z pomocy, którą „oferuje” nam Siri! Skrót do wysyłania wiadomości z opóźnieniem dostępny jest tutaj: Klik!

Mam nadzieje, że tym artykułem przekonałem Was do zainstalowania aplikacji „Shortcuts”. Być może ułatwi Wam życie, albo po prostu doda Waszym smartfonom kilka ciekawych opcji.

2/5 - (4)
Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam!WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.plInstagram: https://www.instagram.com/domiss.s/

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *