Recenzja uchwytów rowerowych Spigen Gearlock
Recenzja uchwytów rowerowych Spigen Gearlock

Recenzja uchwytów rowerowych Spigen Gearlock

0

Jeśli jesteś zapalonym rowerzystą, znasz podstawową zasadę jaką rządzą się treningi: jeśli treningu nie ma na Stravie, to nigdy się nie odbył. To oczywiście żart. Co nie zmienia faktu, że telefon coraz częściej towarzyszy nam podczas rowerowych wypraw, zastępując dedykowane komputery rowerowe. I tu do akcji wkraczają produkty firmy Spigen, a konkretniej linia uchwytów do mocowania telefonu na kierownicy roweru Gearlock.

Ja miałem okazję przetestować dwa uchwyty o nazwach katalogowych MS100 i MF100. Na początek zajmijmy się tym pierwszym.

Spigen Gearlock MS100

Co w zestawie?

W dość niepozornym pudełku znajdziemy: uchwyt do zamocowania na kierownicy, uniwersalny adapter do naklejenia na telefon, śrubę, imbus i instrukcję obsługi. Części wykonane są z matowego, dość twardego plastiku. Całość sprawia solidne wrażenie. Na pierwszy rzut oka widać, że to nie jest byle jaki produkt no name.

Jak działa Spigen Gearlock uchwyt rowerowy?

Zasada działania obu uchwytów jest prosta. Jedną część uchwytu należy zamocować na kierownicy. Drugą część uchwytu, zwaną adapterem trzeba przykleić do telefonu bądź etui. Uchwyt korzysta z dość popularnego na rynku i sprawdzonego mechanizmu ćwierćobrotowego. Adapter wsuwamy w uchwyt, telefon przekręcamy o ćwierć obrotu, aby zablokował się w uchwycie i gotowe. Aby wyjąć telefon, przesuwamy mechanizm blokujący i obracamy telefon. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne w obsłudze i bezpieczne dla telefonu.

Montaż uchwytu Gearlock MS100

Montaż uchwytu na mostku jest banalnie prosty i aby go wykonać nie trzeba zagłębiać się w instrukcję obsługi. Bez problemu wykona go każdy, kto potrafi wkręcić śrubę. Przy pomocy obejmy mocujemy uchwyt na mostku, całość dokręcamy przy pomocy śruby i gotowe. Część uchwytu bezpośrednio stykająca się z mostkiem pokryta została gumą, więc nie trzeba stosować dodatkowych podkładek, aby uniknąć przesuwania uchwytu lub porysowania kierownicy. Nieco więcej uwagi wymaga montaż uniwersalnego adaptera.

Uniwersalny adapter należy przykleić do obudowy telefonu lub etui za pomocą dwustronnej taśmy klejącej firmy 3M. Producent zapewnia, że takie rozwiązanie sprawdzi się niemal w każdym przypadku. Słowo „niemal” jest tu niezwykle istotne i trzeba włączyć myślenie. Najbardziej wygrane są osoby, które używają telefonu bez ochronnego etui. Tył obudowy wystarczy odtłuścić (koniecznie!), przylepić adapter i gotowe. Z własnego doświadczenia wiem, że taśmy klejące firmy 3M są niesamowicie trwałe i nie tracą swoich właściwości przez kilka lat. Mniej szczęścia mają osoby, które używają różnego rodzaju etui. W przypadku oryginalnych etui, które są dobrze dopasowane, a telefon jest w nich osadzony ciasno i stabilnie nie powinno być żadnych problemów. Co innego wszelkiej maści tanie silikonowe pokrowce, z których można bez problemu wyjąć telefon jedną ręką. Te zdecydowanie nie nadają się do montażu uchwytu firmy Gearlock. Istnieje zbyt duże prawdopodobieństwo, że na wybojach lub w razie przeciążenia telefon wypadnie z etui i ulegnie uszkodzeniu. Co do tego, że same etui pozostanie w uchwycie nie mam najmniejszych wątpliwości.

Opcjonalnie można dokupić dedykowaną obudowę do telefonu, wyposażoną w mocowanie i wzmocnienia chroniące telefon. Jednak wadą tego rozwiązania jest fakt, że w ofercie firmy Gearlock znajdziemy etui jedynie to tych najpopularniejszych modeli telefonów.

Spigen Gearlock MF100

Co w zestawie?

W przypadku większego uchwytu zawartość zestawu wygląda nieco inaczej: W pudełku znajdziemy uchwyt do zamocowania na kierownicy, uniwersalny adapter do naklejenia na telefon, gumowe tubusy w dwóch rozmiarach, imbus i instrukcję obsługi. Jest tu wszystko, czego potrzebujemy do montażu i takie podejście sobie bardzo cenię.

Montaż uchwytu Gearlock MF100

Montaż uchwytu zajmuje kilka chwil i większości przypadków ogranicza się odkręcenia śruby, założenia ramienia zastawu na kierownicę i przykręcenia śruby. W przypadku, gdy średnica kierownicy jest mniejsza niż 31,8 mm trzeba założyć gumowy tubus. Ja wspominałem, w zestawie są dwa tubusy, o średnicy 22 i 25,4 mm. Kolejnym etapem, dokładnie tak samo jak ma to miejsce w przypadku mniejszego zestawu jest przylepienie uniwersalnego adaptera na obudowę lub etui telefonu.

Zalety uchwytów Gearlock

Uchwyt Gearlock MS100

Uchwyt wygląda bardzo niepozornie i jest to jego ogromną zaletą. Można go pozostawić na kierownicy bez obawy, że zniknie, gdy rower przypniemy pod sklepem. Nie wystaje poza obrys roweru, wiec szansa na jego uszkodzenie podczas transportu roweru jest minimalna. Takiego komfortu nie dają uchwyty z wysięgnikami. Uchwyt jest bardzo stabilny. Jeśli w prawidłowy sposób zamocujemy go na kierownicy to nic się nie przesuwa ani nie przekręca, a telefon nie wpada w wibracje. Mimo mało opływowego kształtu nie generuje efektów akustycznych nawet przy większych prędkościach.

Uchwyt Gearlock MF100

Wysięgnik uchwytu jest optymalnej długości. Nie wystaje zbytnio poza obrys roweru, a pozwala zamocować telefon praktycznie w każdej pozycji. Rdzeń z włókna szklanego zapewnia nie tylko odpowiednią sztywność, dzięki czemu telefon nie wpada w wibracje ale także gwarantuje, że ramię uchwytu przetrwa wywrotki lub transport roweru w mniej sprzyjających warunkach.

Wady uchwytów Gearlock

W przypadku tych uchwytów trudno mówić o wadach, a raczej o pewnych niedogodnościach. Do części uchwytów montowanych na rowerze nie mam żadnych zastrzeżeń. Jednak przyklejanie czegokolwiek do etui telefonu budzi we mnie lekki sprzeciw. Telefon traci swój wygląd, gorzej się nosi w kieszeni. Jeśli ktoś korzysta z roweru przez cały rok takie rozwiązanie ma sens. Jeśli tylko od czasu do czasu w sezonie letnim to zdecydowanie lepiej zainwestować w drugie etui, do którego przylepimy adapter. Najlepszym rozwiązaniem jest oryginalne etui Gearlock.

Kolejna rzecz, o jakiej trzeba pamiętać to fakt, że przyklejony do etui uniwersalny adapter może sprawiać problemy w przypadku wkładania telefonu do uchwytu samochodowego. Jest on lekko wypukły, przez co telefon w uchwycie samochodowych jest niestabilny.

Co ciekawe, uniwersalny adapter naklejony na etui lub obudowę nie przeszkadza w indukcyjnym ładowaniu telefonu.  

Podsumowanie

Uchwyty Gearlock to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które wykorzystują telefon w charakterze komputera rowerowego. Są solidnie wykonane, łatwe w obsłudze a ich ceny są na rozsądnym poziomie.

Uchwyt testowałem przez kilka tygodni, podczas których przejechałem ponad 300 km. Jazdy odbywały się w różnych warunkach – po drogach asfaltowych, szutrze i gruncie. Bez względu na nawierzchnię, uchwyty doskonale spełniały swoją rolę a telefon, mimo moich początkowych obaw, pozostawał na swoim miejscu.

Uchwyty Spigen Gearlock mogę śmiało polecić osobom, które szukają solidnych akcesoriów w atrakcyjnej cenie.

Recenzja uchwytów rowerowych Spigen Gearlock

5/5 - (1)
ZaletyWady

Zalety

  • solidne wykonanie
  • banalnie łatwy montaż
  • łatwa obsługa
  • pewny chwyt telefonu

Wady

  • konieczność przylepienia adaptera do obudowy telefonu

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *