Recenzja QNAP TS-253Be – sieciowe rozwiązanie, pozwalające przechowywać bezpiecznie nasze dane
Recenzja QNAP TS-253Be – sieciowe rozwiązanie, pozwalające przechowywać bezpiecznie nasze dane

Recenzja QNAP TS-253Be – sieciowe rozwiązanie, pozwalające przechowywać bezpiecznie nasze dane

0

Jak dbacie o swoje dane? Używacie przenośnych dysków ssd, albo pendrivów? W firmach szczególnie ważne jest bezpieczeństwo danych klientów, dlatego warto je zabezpieczyć w godny sposób. Serwery sieciowe, które możemy wykorzystać w domu lub firmach to najlepsze rozwiązanie jakie możemy wykorzystać do zabezpieczenia naszych plików i tworzenia kopii bezpieczeństwa. W wygodny sposób możemy uzyskać dostęp do plików z wielu urządzeń w obrębie sieci wi-fi.

 

 

Z doświadczenia wiem, że tego typu sprzęt spisuje się rewelacyjnie, podczas pracy nad jakimś projektem, na kilku urządzeniach można pracować jednocześnie z tymi samymi plikami i wymieniać się nimi natychmiastowo. To niewątpliwie zaleta, że nie tracimy czasu na żmudne przenoszenie plików z jednego komputera na drugi zewnętrznymi nośnikami. Do testów dostałem serwer firmy, która w tym temacie zjadła zęby  – Qnap, z modelem dwuzatokowym ts-x53be. Wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Celeron J3455 1.5GHz (w trybie burst do 2.3 GHz), oraz 4GB pamięci RAM(max 8GB) z obsługą nośników HDD i SSD SATA 6Gb/s, oferują szybkość zapisu/odczytu na poziomie 225 MB/s. Takie podzespoły powodują, że serwer jest bardzo wydajny i pozwala na bezkompromisową pracę.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowany na przodzie urządzenia port USB, do którego podłączając jakiś nośnik danych, wystarczy że naciśniemy znajdujący się obok guzik i automatycznie wszystkie dane zostaną skopiowane na dysk serwerowy.

Omawiany model i cała seria ts-x53be wspierają obsługę migawki, która pozwala użytkownikowi na przywrócenie omyłkowo usuniętych danych z dysku. Dla roztrzepanych użytkowników to opcja na pewno bardzo przydatna i cieszy fakt, że nie zabrakło jej w takim sprzęcie. Interfejs Qnap jest przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, pozwala się odnaleźć nowym osobom w całej otoczce takich systemów.

Konfiguracja jest prosta i opisana w instrukcji dołączonej do urządzenia. W moim egzemplarzu, który miałem przyjemność użytkować był wyposażony w dwa dyski, każdy o pojemności 1 TB, która w łatwy sposób można wysunąć z szuflady i umieścić inny. Producent pozwala także na zamontowanie w gnieździe PCIe  karty QNAP QM2, pozwalającą na podłączenie dwóch modułów M.2 SSD do obsługi SSD caching (pamięć podręczna SSD, pozwalająca na spełnianie żądań z większą szybkością).

Na testowanie dysku miałem niewiele czasu, przez tak krótki okres ciężko było przetestować wszystko na co pozwala omawiany serwer, jest to urządzenie o nieograniczonych możliwościach, wystarczą chęci użytkownika i trochę wiedzy w tym temacie. Napewno nie jest to urządzenie dla wszystko, z jednego powodu – nie każdy wykorzysta jego możliwości. Zyskujemy prywatną, bezpieczną chmurę, o dużych możliwościach rozbudowy pamięci masowej, będzie to lepsza opcja niż martwienie się o nasze pliki np. na pendrive.

Chcesz postawić wirtualny maszyny? Dla tego sprzętu to nie problem korzystając z aplikacji Virtualization Station oraz Container Station zrobimy to bez najmniejszego problemu. Wiele ciekawych aplikacji jest dostępnych z poziomu panelu użytkownika. Znajdziemy tam sklep służący do rozszerzania możliwości naszej maszyny poprzez dodatkowe wtyczki do pobrania coś na wzór „sklepu” o nazwie qNap Store.

Qnap ts-x53be będzie dobrym wyborem dla osób chcących stworzyć system monitoringu. Wbudowana aplikacja Surveillance Station umożliwia monitoring wizyjny oferując cztery darmowe kanały dla kamer IP, jest też możliwość dodatkowego wykupienie slotów dla max 40 kamer.

Interfejs Qnap jest przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, pozwala się odnaleźć nowym osobom w całej otoczce takich systemów. Konfiguracja jest prosta i opisana w instrukcji dołączonej do urządzenia. Na tyłach można zauważyć dwa złącza hdmi, które umożliwiają „transkodowania” wideo 4K H.264/H.265, inaczej mówiąc pozwalają na obsługę multimediów.

Oceń post
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *