Recenzja przenośnego głośnika bluetooth JBL Clip 4

Recenzja przenośnego głośnika bluetooth JBL Clip 4

Recenzja przenośnego głośnika bluetooth JBL Clip 4

0

JBL to producent kultowych przenośnych głośników. Jako jeden z niewielu tworzy produkty bez kompromisu między świetnym brzmieniem a mobilnością. JBL Clip 4 jest najlepszym tego przykładem.

Wygląd i wykonanie

Czwartą generację głośnika z serii Clip łatwo odróżnić od poprzedników. Trzy pierwsze generacje miały kształt okrągły, czwórka jest bardziej kwadratowa. Oczywiście pozostał słynny klips, dzięki któremu głośnik przypomina dużą kłódkę.

Cała obudowa pokryta jest tkaniną o grubym splocie, która nadaje głośnikowi stylowego wyglądu. Taki sposób wykończenia wygląda zdecydowanie bardziej elegancko niż najlepszy nawet plastik. Przód głośnika zdobi duże logo firmy ułożone z naprasowanych gumowych liter. Gumy na obudowie jest więcej. Gumowe są także przyciski, a tył głośnika pokryty jest cienkimi gumowymi paskami. Dzięki nim głośnik nie przesuwa się po umieszczeniu na mokrej lub śliskiej powierzchni oraz nie wpada w rezonans.

Jedną z cech wyróżniających całą serię Clip jest oczywiście klips. Klips to integralna część obudowy głośnika, dlatego jest bardzo wytrzymały. Ułatwia przypięcie lub zawieszenie głośnika w różnych miejscach. Tylko od fantazji użytkowniak zależy w jaki sposób go użyje. Głośnik JBL Clip 4 można przypiąć do paska plecaka, zaczepić o szlufkę bojówek czy zwiesić na gałęzi. Zaczep jest tak skonstruowany, że praktycznie ma szans, by głośnik oswobodził się bez naszego udziału.

Oczywiście to wszystko byłoby na nic, gdyby obudowa głośnika nie była pyłoszczelna i wodoodporna. JBL Clip 4 spełnia wymogi IP67 więc bez obaw możemy go używać w terenie, także podczas mglistej czy wilgotnej pogody. Jeśli niechcący wpadnie nam do kałuży czy potoku to nic mu się nie stanie.

Akumulator

Producent zapewnia, że głośnik na jednym ładowaniu będzie działał do 10 godzin. W praktyce nie udało mi się osiągnąć tego czasu. Słuchając audiobooków przy umiarkowanej głośności bez trudu wyciągałem 9 godzin. Jednak głośna dynamiczna muzyka zużywała energię nieco szybciej. Myślę, że w trosce o dobrą kondycję akumulatora warto głośnik ładować po 7 – 8  godzinach.

Ładowanie głośnika trwa około 3 godzin, przy użyciu ładowarki do iPada. Oczywiście można użyć dowolnej ładowarki USB, jaką posiadamy w domu, ponieważ w zestawie z głośnikiem jest tylko kabel USB > USB-C. Osobiście cieszę się, że JBL jest w gronie firm, które nie dodają ładowarek do swoich produktów. Trzeba dbać o planetę i ograniczać ilość zbędnej elektroniki.

Instalacja i obsługa

Głośnik JBL Clip 4 działa w technologii Bluetooth 5.1 z zasięgiem do 50 m. Z głośnikiem może być jednocześnie sparowanie jedno urządzenie. Parowanie głośnika z telefonem jest bardzo łatwe. Wystarczy na głośniku wcisnąć przycisk Bluetooth, a w ustawieniach telefonu wskazać głośnik.

Ilość przycisków została ograniczone do absolutnego minimum. Z przodu głośnika znajdują się trzy przyciski: głośniej, ciszej i start/stop. Z boku urządzenia są kolejne dwa przyciski: Bluetooth oraz włącz/wyłącz.

Przyciski z naprasowanej gumy są łatwe do wyczucia nawet w ciemności. Trzeba nieco siły, by je wcisnąć więc nie ma obaw, że coś się samo włączy podczas noszenia głośnika przyczepionego do torby czy plecaka.

Dźwięk

JBL Clip 4 brzmi równie dobrze, jak wygląda. Po tym niewielkim głośniku nie oczekiwałem aż takiej mocy. Maksymalna głośność JBL to około 80dB, jednak głośnik ustawiony na 100% nieco dudni. Aby cieszyć się dobrym dnie warto przekraczać 90% głośności.

Obudowa skrywa 40mm głośnik 5W z pasmem przenoszenia 100Hz-20kHz. Nie można oczekiwać, że taki głośnik zapewni dźwięk hi-fi, ale JBL Oryginal Pro Sound zapewnia wciągające brzmienie, które świetnie wypełnia przestrzeń wokół głośnika prawie w 360°. Zakres dźwięków jest szeroki, dobrze odwzorowane są wysokie i średni tony, a basy mocne dzięki pasywnemu radiatorowi basowemu. Przydają się te gumowe paski na tylnej ścianie głośnika, bo dzięki nim głośnik nie wpada w rezonans z powierzchnią na której stoi. Mogę śmiało powiedzieć, że jakość dźwięku przeczy małym rozmiarom tego głośnika.

Podsumowanie

JBL Clip 4 to doskonały przenośny głośnik mono w rozsądnej cenie. Jasne, że nie jest to sprzęt dla melomanów, ale do słuchania podcastów czy muzyki z serwisów streamingowych sprawdzi się idealnie.

Czy JBL Clip 4 mógłby być jeszcze lepszy? Mnie do pełni zadowolenia zabrakło możliwości sparowania go z dwoma urządzeniami na raz. Używałem go wymiennie z iPhonem i zegarkiem i konieczność ciągłego parowania była troszkę irytująca. Myślę, że fajna by była możliwość połączenia dwóch głośników JBL Clip 4 w zestaw stereo. Ten głośnik gra za dobrze, by pozbawiać go takiej możliwości.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie łatwość z jaką czyści się obudowę JBL Clip 4. Nie będę ukrywał, że sprzętów, które trafiają do mnie do testów używam bez taryfy ulgowej. Clip 4 nieraz mocno się zakurzył, kilka razy pochlapał błotem, mimo to dało się go idealnie wyczyścić przy pomocy miękkiej szczoteczki i wilgotnej szmatki.

Mały, świetnie brzmi, doskonale wygląda i można go zabrać dosłownie wszędzie. Czy trzeba czegoś więcej? Jeśli zastanawiacie się nad zakupem przenośnego głośnika bluetooth to JBL Clip 4 jest sprzętem, który musicie wziąć pod uwagę. Jest nikła szansa, że w tej kategorii cenowej traficie na coś lepszego.

Recenzja przenośnego głośnika bluetooth JBL Clip 4

4.7/5 - (10 votes)
Zalety Wady

Zalety

  • doskonała jakość dźwięku
  • staranne wykonanie
  • wodoszczelny
  • pyłoodporny
  • atrakcyjna cena

Wady

  • można połączyć tylko z jednym urządzeniem na raz

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *