Recenzja Natec LORI+ – kamerka Full HD z autofucusem i mikrofonem za 100 PLN

Recenzja Natec LORI+ – kamerka Full HD z autofucusem i mikrofonem za 100 PLN

Recenzja Natec LORI+ – kamerka Full HD z autofucusem i mikrofonem za 100 PLN

0

Praca zdalna sprawiła, że do tej pory przez wielu z nas nigdy nie uruchamiana kamerka internetowa, stała się podstawowym narzędziem codziennej pracy. Jednak w dużej większości, kamerki instalowane w komputerach są fatalnej jakości i nie jest to jedynie domena komputerów tanich.

Jeżeli ktoś z Was miał okazję uruchamiać kamerkę internetową w 16 calowym Macbooku Pro z 2019 roku, zapewne będzie miał podobne zdanie. To jest żart, albo jakby to powiedzieli dzisiejsi nastolatkowie – cringe. Mam wrażenie, że w ponad 10 letnim iPhonie 4S kamera jest lepszej jakości, niż w tym PROfesjonalnym komputerze za lekko ponad 10 tysięcy złotych. Rozwiązaniem problemu fatalnej kamerki FaceTime, jest kamera zewnętrzna, instalowana na krawędzi ekranu.

W przypadku Macbooka Pro 16” podstawowym problemem jest to, że krawędź jest tu bardzo wąska i większość kamer instalowanych w ten sposób po prostu zakrywa dużą część ekranu. Inaczej jest w przypadku kamery Natec LORI+, która oferuje wysokiej rozdzielczości obraz Full HD, a także funkcję automatycznego dostrajania ostrości.

Dzięki temu podczas wideokonferencji nasz twarz, niezależnie od tego czy ją zbliżymy czy oddalimy od komputera, stanie się ostra i wyraźna, podobnie jak ewentualne teksty pokazywane przez kamerkę z dokumentów. W zestawie z Natec LORI+ nie znajdziemy zbyt wiele, bo w zasadzie wyłącznie bardzo krótką i oszczędną instrukcję obsługi. Wszystko dlatego, że jest to urządzenie typowo plug & play – podłączasz i używasz. Bez instalowania oprogramowania, bez szukania gniazdka w ścianie do zasilania ani innych utrudnień. Wpisz do portu USB i używasz, także pod systemem macOS.

Jedynym minusem jak na obecne czasy, jest fakt, że przewód jest zakończony wtykiem typu A, a więc popularnym w starszych urządzeniach szerokim wtykiem USB, który już dość sukcesywnie jest odsyłany do lamusa na rzecz USB typu C. Najwyraźniej producent doszedł do wniosku, że nowej dobrej kamerki będą poszukiwali przede wszystkim właściciele starszych komputerów, bo pewnie ci, którzy mają nowoczesne maszyny, zapewne mają w nich świetne kamery. Nic bardziej mylnego. Tak więc, jeżeli podobnie jak ja nie możecie patrzeć na to, co rejestruje kamerka Macbooka Pro 16” lub innego komputera wyposażonego wyłącznie w porty USB typu C, musicie kupić sobie odpowiedni adapter. Kamera pracuje na USB w wersji 2.0, tak więc wystarczy zakup tego najprostszego w formie przejściówki za kilka złotych.

Kamera oferuje dość wąski kąt widzenia na poziomie 65 stopni. Jeżeli nie zależy Wam na tym, aby w oknie waszego wideo rozmówcy znalazło się pół mieszkania, to warto wybrać właśnie taką kamerę z dość wąskim widokiem, w innym wypadku możecie pokazać „za dużo”. Rejestrowanie z prędkością 30 klatek na sekundę przy rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli zdecydowanie Was zadowoli.

Sama kamerka jest wykonana z plastiku. Ruchome ramie pozwala nie tylko wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie, bez nadmiernego ścisku, co mogłoby być zabójcze dla szklanej powłoki ekranu zapiąć ją na dowolnej klapie komputera – i tej dość grubej, ale również tej bardzo smukłej. Dodatkowo można bardzo precyzyjnie dopasować sobie wysokość kamerki, aby dało się prawidłowo wykadrować widok naszej osoby.

Funkcja autofocus bardzo sprawnie i szybko reaguje na wszelkie ruchy nagrywanej osoby, a także dobrze się sprawdza podczas gdy próbujemy pokazać komuś przez kamerkę jakiś napis czy tekst na dokumencie. Ostrość jest „łapana” już z kilku centymetrów od obiektywu, a więc bardzo sprawnie.

Wbudowany mikrofon nieźle radzi sobie ze zbieraniem głosu. Oczywiście nie jest to żaden profesjonalny mikrofon, więc jeżeli potrzebujemy prowadzić jakiś wykład i ma to wyjść profesjonalnie, lepiej wyposażyć się w jakiś dobrej klasy mikrofon zewnętrzny.

Podsumowując – czy warto kupić kamerkę Natec LORI+ ? 

Jest to zapewne jedna z ciekawszych propozycji na rynku, tym bardziej, że w cenie około 100 złotych, trudno znaleźć coś markowego, oferującego autofocus, a przy tym totalnie bezobsługową instalację. Kamera sprawdza się podczas wideo rozmów, oferuje łatwy montaż na w zasadzie dowolnej klapie komputera i trudno jej coś zarzucić.

Kamerę do testów dostarczyła firma IMPAKT S.A.

Recenzja Natec LORI+ – kamerka Full HD z autofucusem i mikrofonem za 100 PLN

Zalety Wady

Zalety

  • Wysoka jakość obrazu Full HD
  • Wbudowana funkcja Autofocus
  • Wbudowany mikrofon
  • Pracuje od razu, bez instalacji

Wady

  • Posiada USB typu A
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.