Recenzja Mercusys H70X – budujemy sieć Mesh z Wi-Fi 6 na pokładzie
Recenzja Mercusys H70X – budujemy sieć Mesh z Wi-Fi 6 na pokładzie

Recenzja Mercusys H70X – budujemy sieć Mesh z Wi-Fi 6 na pokładzie

0

Mercusysy to nowy/stary gracz na rynku routerów. Stary, gdyż jest to nowa podmarka firmy TP-Link, czyli producenta, który od wielu lat jest jednym z najbardziej cenionych producentów, a także jednym z największych potentatów jeśli chodzi o sieć Mesh, posiadając w swojej ofercie produkty oferowane pod nazwą „Deco”. Mając za sobą wprowadzenie, czym i skąd wywodzi się firma Mercusys, możemy mieć zarazem pewność, że nie kupujemy kota w worku. Sam od wielu lat korzystam z rozwiązań wspomnianych urządzeń „Deco”, które rozwiązały problemy z internetem w całym domu.

Recenzja Mercusys H70X

W moje łapki testera i zarazem wielbiciela sieci mesh, wpadł bardzo ciekawy zawodnik. Mercusys Halo H70X to reprezentant routerów mesh z lini „Halo”. Podobnie jak w przypadku rodziny produktów „Deco”, tak i w tym przypadku, producent oferuje kilka modeli, które można wybrać wedle swoich zapotrzebować. W przypadku bohatera dzisiejszej recenzji mamy opcję, aby wybrać wersję z trzema lub też dwoma urządzeniami. Ja do swoich potrzeb zdecydowałem się na wersję z trzema routerami ze względu na piętrową strukturę mojego domu.

Recenzja Mercusys H70X

Zacznijmy od zawartości opakowania i technologicznych rozwiązań Mercusys H70X

Urządzenia opakowane są w kartonik bardzo podobny do tego, który możemy spotkać w przypadku urządzeń od TP-Link’a. Na szczęście moda na usuwanie wszystkich akcesoriów z pudełka sprzedażowego nie trafił jeszcze do routerów, dlatego w zestawie nadal otrzymujemy wszystkie elementy, które będą niezbędne do uruchomienia sieci mesh w naszym domu.

Co znajdziemy w pudełku:

 • Przewód Ethernet RJ45
 • Trzy zasilacze do routerów
 • Instrukcja dotycząca konfiguracji
 • Trzy jednostki Halo H70X

Każda jednostka Halo H70X wyposażona jest w trzy gigabitowe porty, które automatycznie wykrywają i przełączają się pomiędzy WAN/LAN. Największą wadą mojej poprzedniej sieci mesh była ograniczona liczba portów LAN do dwóch sztuk. Posiadając dwie konsole, które używam do grania w gry online, zdecydowanie ucieszył mnie fakt, że przy Halo H70X będę miał możliwość podłączenia ich przy pomocy łączności przewodowej, która z natury jest bardziej stabilna (co szczególnie przydaje się w grach sieciowych).

Konfiguracja Mercusys H70X –  nic bardziej prostszego

Jak większość dzisiejszych urządzeń, tak i w przypadku linii produktów „Halo” od Mercusys, całość konfiguracji odbywa się poprzez dedykowaną aplikację „Mercusys” na smartfony z systemami iOS lub Android. Przejrzysta i czytelna aplikacja w bardzo intuicyjny sposób przeprowadza użytkownika przez proces instalacji urządzeń „Halo”. Proces rozpoczynamy od podpięcia przewodu LAN z modemu do jednego z portów ethernet w routerze.

Po skonfigurowaniu pierwszego Halo H70X, staje się on naszym głównym routerem, który będzie rozprzestrzeniać internet do pozostałych urządzeń Halo, które skonfigurujemy. Proces instalacyjny przedstawia również schemat, jak najlepiej ustawić routery w zależności od ukształtowania naszego domu.

test Mercusys H70X

WiFi 6 – duży krok w stronę wydajniejszej sieci domowej

Internet w domu to w dzisiejszych czasach podstawa. Nie ma tym aspekcie żadnej dyskusji. Każde nowsze urządzenie ma możliwość podłączenia do sieci domowej. Pralka, głośnik, telewizor, smartwatch, a nawet i lodówka – wszystkie te urządzenia umożliwiają już podłączenie ich do internetu, co w połączeniu z aplikacją mobilną uzyskujemy pewne benefity. Ba, samo budowanie smart home, czyli potocznie mówiąc – inteligentnego domu – wymaga  od nas sieci, która będzie docierać w określone zakamarki naszego domu.

test Mercusys H70X

W moim przypadku, posiadam zewnętrzne oświetlenie sterowane przy pomocy aplikacji mobilnej zintegrowanej z systemem smart home. W takim wypadku odpowiedni zasięg internetu, który pokryje również powierzchnie w obrębie zewnętrznym domu, jest niezbędnym ogniwem do prawidłowego funkcjonowania całości.

test Mercusys H70X

Halo H70X obsługuje Wi-Fi 6, które w porównaniu z poprzednią generacją osiąga nawet czterokrotnie lepsze prędkości. Sam zasięg tego standardu również wypada lepiej niż wersje poprzednie. Oczywiście do obsługi nowego standardu Wi-Fi wymagane są urządzenia, które również wspierają ową wersję. Na szczęście takich urządzeń jest coraz więcej – większość nowych telefonów oferuje wsparcie dla nowego standardu łączności bezprzewodowej. Sieć domową budujemy na lata, także moim zdaniem warto celować w nowe rozwiązania, które docenimy zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Router pracuje w dwóch pasmach: 5 GHZ i 2,4 GHz. Prędkości transmisji w dwóch pasmach prezentują się następująco: 1201Mb/s w paśmie 5 GHz, 574Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Halo H70x automatycznie dobiera pasmo do urządzenia. W aplikacji po wybraniu danego urządzenia, które jest podpięte do sieci, mamy możliwość podglądnięcia z jakiego pasma aktualnie korzysta nasz dany sprzęt.

Zaawansowana funkcja kontroli rodzicielskiej – aplikacja mobilna to bardzo mocna strona Mercusys

Kwestia, która najmniej ucieszy każde dziecko, ale zadowoli rodzica to rozbudowana funkcja kontroli rodzicielskiej. Dedykowana aplikacja mobilna umożliwia spersonalizowanie profili dla konkretnych członków rodziny, a także wybranie urządzeń, które będą podlegać pod nasze ustawienia.

Aplikacja umożliwia blokowanie konkretnych stron, a także całych kategorii, jak: „Treści dla dorosłych”, czy „Media społecznościowe”. Nie zabrakło również opcji dostosowania dziennych limitów czasowych korzystania z internetu, czyli czegoś co zdecydowanie docenię każdy rozsądny rodzic.

Kontynuując temat aplikacji mobilnej, tak należy pochwalić producenta za wzorowe połączenie prostoty z funkcjonalnością. W aplikacji możemy podejrzeć wszystkie szczegóły na temat naszej sieci – od podłączonych urządzeń, po możliwość nadawania priorytetów. Dodatkowo producent oddał pełną możliwość dostosowania sieci pod własne upodobania, w zakładce „ustawienia” znajdziemy wiele funkcji, które zainteresują szczególnie osoby, które chcą dostosować bardziej zaawansowane funkcje pod własne preferencje.

Kwintesencja sieci Mesh

Sieć mesh jest dla wielu niewtajemniczonych osób terminem dość świeżym, nowym, a także kompletnie niezrozumiałym. Kwintesencją sieci mesh jest stworzenie sieci domowej, która ma znacznie większe pokrycie przestrzeni, niż standardowe rozwiązanie w przypadku jednego routera lub routera w połączeniu ze wzmacniaczami sygnału. W naszym przypadku, każde urządzenie Halo H70X wspólnie ze sobą pracuje, aby stworzyć tak zwaną sieć kratową. Dzięki czemu w domu posiadamy trzy urządzenia pracujące w praktyce jako jedna jednostka.

mesh w Mercusys

Podłączone do sieci urządzenia automatycznie przełączają się pomiędzy jednostkami, łącząc się z tą, które aktualnie jest najbliżej. Dla użytkownika jest to proces kompletnie niezauważalny, co czyni sieć mesh wyjątkową. Podczas ponad miesięcznego już testu Halo H70X, nie napotkałem żadnego problemu z brakiem łączności z siecią wi-fi (podczas „spaceru” po domu, wędrując z piętra na parter, a nawet poruszając się po ogródku w okolicy domu, smartfon nie tracił łączności z siecią).

Do wykreowanej sieci mesh będziemy mogli podłączyć aż 150 urządzeń, dzięki technologii MU-MIMO. W czasach, gdzie większość urządzeń ma możliwość podłączenia do sieci wi-fi, taka liczba jest jak najbardziej adekwatna do wymogów dzisiejszych standardów. Lampka, gniazdko, pralka, oczyszczacz powietrza – można by tak wypisywać. To zdecydowanie bardzo duży plus Halo H70X.

Dla kogo jest Mercusys Halo H70X?

Czytając recenzję wiele osób może dojść do wniosku, że sieć mesh jest dobrym wyborem tylko wtedy, gdy posiadamy większe mieszkanie lub też dom. Oczywiście z założenia jest to słuszna prawda. Jednak zawsze jest opcja wybrania konfiguracji z mniejszą liczbą jednostek. A w momencie problemów z zasięgiem lub zmianą miejsca zamieszkania na większe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić kolejne jednostki.

Dla kogo jest Mercusys Halo H70X?

Sieć Mesh to przyszłość, którą mamy tu i teraz na wyciągnięcie ręki – możliwości i swoboda połączona z prostotą jest czymś, co warto sobie zaoferować. Jeżeli ktoś choć raz denerwował się na swoje niestabilne łącze i brak zasięgu w domu, ten wie o czym piszę. Mercusys Halo H70X to zaawansowany zestaw sieci Mesh o fascynującej prostocie konfiguracji i użytkowania. Zdecydowanie polecam 🙂

Mercusys Halo H70X

5/5 - (1)
ZaletyWady

Zalety

 • Wysoka jakość wykonania - elegancki i minimalistyczny wygląd
 • Wi-Fi 6 na pokładzie :)
 • Łatwość konfiguracji przy pomocy aplikacji mobilnej
 • Duża swoboda w dostosowaniu wszelakich opcji w intuicyjnej i rozbudowanej aplikacji mobilnej
 • Możliwość wybrania zestawu z dwoma lub trzema urządzeniami Halo
 • Trzy porty LAN/WAN w każdym Halo (porty gigabitowe)
 • Przy zastosowaniu trzech Halo, możliwość pokrycia zasięgiem aż 550 metrów kwadratowych
 • Zbudowania infrastruktura obsłuży do 150 urządzeń

Wady

 • Brak
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *