Recenzja LaCie Portable SSD 1TB – solidny i piekielnie szybki dysk SSD dla iPada i Macbooka

Recenzja LaCie Portable SSD 1TB – solidny i piekielnie szybki dysk SSD dla iPada i Macbooka

Recenzja LaCie Portable SSD 1TB – solidny i piekielnie szybki dysk SSD dla iPada i Macbooka

0

LaCie to marka, która od zawsze bardzo blisko towarzyszyła produktom Apple. Dysk LaCie Portable SSD to prosty nośnik SSD zamknięty w niewielkiej aluminiowej obudowie. To jednak nie jedyna jego zaleta. Dużo ważniejszy wydaje się być piekielnie szybki transfer danych na poziomie 1050MB/s i kompatybilność z tabletami Apple wyposażonymi w port USB-C.

Jeżeli interesujecie się produktami Apple, to nie możecie nie znać marki LaCie. Jej linia dysków Rugged, to produkt niemal kultowy, a przede wszystkim bardzo ceniony przez profesjonalistów chwalących sobie niezawodność i odporność na uszkodzenia. Dyski przenośne tego producenta przez bardzo długi czas były jedynymi oferowanymi przez oficjalny sklep apple.com, który do sprzedawanych w nim produktów innych firm podchodzi bardzo restrykcyjnie. Mówiąc wprost, jeżeli Apple sprzedaje już coś nieswojego, to musi to być top of the top.

Tu zdradzę, że testowany LaCie Portable SSD, to obecnie jeden z zaledwie dwóch dysków dopuszczonych do sprzedaży internetowej przez giganta z Cupertino, sprzedawanych przez apple.com.

Lacie Portable SSD – mały dysk, duża pojemność

Do testów otrzymałem nośnik o pojemności 1 terabajta. W ofercie dostępny jest wariant o połowę mniejszy (500 gigabajtów) oraz dwukrotnie pojemniejszy – 2 terabajty. W zestawie znajdziemy wyłącznie przewód z obu stron zakończony wtykiem USB-C.

To pokazuje, że producenci jednoznacznie pożegnali USB typu A i widać, że wcale nie jest im go szkoda. I choć chyba wszystkie dyski SSD, które do mnie trafiały w ostatnim czasie mogły się pochwalić dwoma przewodami, w tym jednym pozwalającym na skorzystanie z niego ze starszymi komputerami, które nie posiadają portów w standardzie C, to LaCie nie ogląda się za siebie. Oczywiście mając własny przewód USBC – USBA, spokojnie podepniemy nośniki do komputera wyposażonego w taki port.

Poza przewodem producent dołączył skromną dokumentację oraz miesięczny dostęp do zasobów Adobe Creative Cloud gratis.

Niewielkie rozmiary, duży poziom ochrony 

Wypakowanie nośnika spowodowało u mnie małe zaskoczenie. Wielkość opakowania oraz zdjęcie sugerują znacznie większe rozmiary obudowy dysku niż jest ona w rzeczywistości. Po otwarciu kartonika moim oczom ukazała się niewielka aluminiowa obudowa, niewiele większa od pudełka zapałek.

Tym śmieszniej wygląda przy nim dysk konkurencji, również oferujące podobne parametry transferowe, jednak zamknięty w zdecydowanie większą obudowę, który dostałem do testów w tym samym czasie. Zdjęcie dla porównania poniżej.

Rozmiary obudowy to 9.8 / 0.9 / 7.8 cm, a masa całkowita nie przekracza 45 gramów. Niewielkie gabaryty, solidna aluminiowa obudowa i piórkowa masa powodują, że dysk ten idealnie odnajdzie się w mobilnej pracy, gdy potrzebujemy mieć zawsze przy sobie zapas sporej i szybkiej powierzchni dyskowej, odpornej na uderzenia.

 

Bezpieczeństwo danych 

Zapisane na nośniku dane są nie tylko bezpieczne na wypadek uszkodzeń mechanicznych spowodowanych drganiami, a nawet uderzeniem czy upuszczeniem nośnika na podłogę. Dysk oferuje technologię LaCie Secure z 256 bitowym sprzętowym szyfrowaniem plików. Dostęp do nośnika można zahasłować i zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych do zapisanych na nośniku danych.

Same dane mogą być wygodnie synchronizowane za pomocą dedykowanej aplikacji LaCie Toolkit, a wsparcie dla Apple Time Machine zadba o to, aby kopia zapasowa całego systemu MacOS była tworzona na bieżąco i szybko.

Co jednak, gdyby się okazało, że dysk uległ zniszczeniu, a my mamy na nim najważniejsze w świecie pliki? LaCie oferuje program Rescue Data Recovery Services. Przez 3 lata od zarejestrowania nośnika mamy możliwość skorzystania z bezpłatnej usługi odzyskania utraconych danych przez wyspecjalizowane laboratoria LaCie.

Piekielnie szybki transfer danych 

Według producenta nośnik potrafi zapewnić szybkość odczytu danych z dysku na poziomie 1050MB/S. Natomiast zapis plików realizowany jest niewiele wolniej, bo do 1000MB/s. Takie transfery możliwe są za sprawą wykorzystania interfejsy USB 3.2 generacji drugiej, czyli tej pozwalającej na pracę do 10Gb/s. Dysk sprawdziłem programem do testowania transferów i mój Macbook Pro 16” przy stresie 1GB uzyskał wartości 925.6 MB/s dla odczytu danych i 843 MB/s dla zapisu. Przy stresie 5GB wskazania były porównywalne.

Bardzo przyzwoite transfery przyznacie. Dysk jest fabrycznie sformatowany na ExFat, a to dlatego, że producent zapewnia współpracę z systemem MacOS, ale również z Windowsem.

Dysk SSD dla tabletu iPad 

Kolejną praktyczną cechą produktu jest współpraca z iPadem, a konkretnie z iPadami wyposażonymi w port USB typu C, a więc modele od Pro 11 2018 i Air 4 w górę.

Co prawda dołączony do dysku przewód ma za dużą obudowę, aby móc go wsadzić w moje etui z klawiaturą Logitech Combo Touch, nad czym ubolewam, ale gdy już go uwolniłem z etui i podpiąłem nośnik bezpośrednio do tabletu bez etui, to działa bez zarzutu.

Możemy przeglądać pliki w aplikacji Pliki w iPadOS, jak również transferować multimedia na dysk, gdy zaczynam nam brakować na nim miejsca we wbudowanej pamięci iPada.

Co ważne, nie trzeba do tego używać żadnej dodatkowej apki. Wystarczy ta wbudowana w system iPadOS. Ważne, aby była to wersja powyżej iOS 14.

Podsumowanie 

Wysoka jakość wykonania, bardzo szybkie pamięci półprzewodnikowe zamknięte w kompaktową, solidną, a przy tym lekką obudowę sugeruje, że urządzenie może nie być tanie. Trzeba jednak przyznać, że jak na markowy nośnik od LaCie, cena na poziomie 220 dolarów za pamięci 1TB czy też 129 dolarów za 500 gigabajtów nie wydaje się być wygórowana.

Tym bardziej, że w cenie otrzymujemy nie tylko szybki, ale także bezpieczny nośnik na ważne dane z ochroną profesjonalnego ich odzyskania na wypadek awarii przez okres 3 lat od zakupu i zarejestrowania urządzenia. Jeżeli poszukujecie szybkiego dysku dla swojego komputera lub tabletu, LaCie Portable SSD zdecydowanie spełni Wasze oczekiwania.

Recenzja LaCie Portable SSD 1TB – solidny i piekielnie szybki dysk SSD dla iPada i Macbooka

5/5 - (17 votes)
Zalety Wady

Zalety

  • Wyśrubowane prędkości transferu danych
  • Malutka aluminiowa obudowa
  • Lekkie urządzenie o masie 45g
  • Sprzętowe szyfrowanie AES256
  • Pakiet bezpłatnego odzyskiwania danych przez 3 lata

Wady

  • Obudowa wtyku kabla zbyt duża do wpasowania w otwór mojego etui
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *