Recenzja Genesis Helium BT 300 | Kolumny 2.0 z bluetooth i ARGB za 299 PLN

Recenzja Genesis Helium BT 300 | Kolumny 2.0 z bluetooth i ARGB za 299 PLN

Recenzja Genesis Helium BT 300 | Kolumny 2.0 z bluetooth i ARGB za 299 PLN

0

Polska marka Genesis przebojem wdarła się na rynek akcesoriów dla graczy, oferując ciekawe, a przy tym przystępne cenowo akcesoria komputerowo. Genesis Helium BT 300 to pierwsze kolumny głośnikowe 2.0 dla graczy, które wyróżniają się przede wszystkim systemem ARGB i wbudowanym Bluetoothem.

Genesis Helium BT 300 to niewielkie aktywne monitory audio w systemie 2.0. Idealne do podłączenia pod przenośny komputer, szczególnie gdy w koło niego posiadamy inne akcesoria zgodne z ARGB. Czym są akcesoria ARGB? To wszelkiego rodzaju klawiatury, myszy, podkładki itp. akcesoria z aktywnym podświetleniem RGB, bardzo modnym wśród graczy. W takie podświetlenie ARGB są wyposażone właśnie te kolumny, a system ARGB pozwala zsynchronizować oświetlenie wszystkich tych elementów w jeden system świetlny.

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym? 

Bardzo ciekawie skonstruowanym , dobrze wykonanym opakowaniu znajdziemy dwie kolumny, w tym jedną aktywną z wbudowanym wzmacniaczem. Jest także przewód łączący lewą kolumnę z prawą, a także przewód CHINCH – JACK oraz USB do ARGB. Przewód zasilający jest zintegrowany z głośnikiem, co możesz przysporzyć nieco trudności przy chęci przełożenia go przez jakieś wąskie otwory. Jednak to nie są tej klasy i wielkości kolumny, aby wiele osób się nad tym głowiło, tak więc nie uznawajmy tego za jakąś przesadną wadę.

Pierwsze wrażenie 

Obudowy kolumn wykonano z płyty MDF, co już samo w sobie jest dużą zaletą, względem podobnych konstrukcji najczęściej wykonanych po prostu z tworzywa sztucznego. Tu jedynie front z metalowymi, niezdejmowanymi maskownicami przetworników jest plastikowy. MDF dodatkowo został oklejony folią, która w sposób nienajgorszy imituje włókno węglowe. O ile nie lubię osobiście takich faktur, to trudno nie przyznać, że w tym wypadku całkiem nieźle się to komponuje z tymi czerwonymi membranami przetworników i gładkim frontem.

Jedna z kolumn, nazwijmy ją prawą, posiada na boku panel sterowania oraz złączy. To ta kolumna jest aktywną, wyposażoną w wzmacniacz o mocy 24W (2x 12W). Kolumny są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu dobrze wyglądają ustawione na biurku w okolicy komputera. Ich wymiary to 200 x 85 x 105 mm. Maksymalne rozstawienie kolumn jest ograniczone przewodem łączącym do 135 centymetrów.

Poza oczywistym połączeniem przewodowym, głośniki oferują również możliwość nawiązania połączenia bezprzewodowego w oparciu o technologię Bluetooth w wersji 5.0, gwarantującej niskie zużycie energii. Dzięki temu możemy Genesis Helium BT 300 w razie konieczności połączyć z komputerem za pomocą przewodu, ale także możemy tego dokonać przy użyciu technologii bezprzewodowej, ograniczając ilość przewodów wokół komputera. Poza tym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z głośników do odsłuchu muzyki ze smartfona czy tabletu. Uniwersalne i funkcjonalne.

Za sferę emitowania dźwięku odpowiadają tu dwa przetworniki, o których nie wiemy zbyt wiele, poza tym, że jest to około 1.5 calowy przetwornik wysokotonowy oraz 3.5 calowy przetwornik średnio-nisko tonowy. Zestaw nie posiada dodatkowego subwoofera, ani możliwości jego dokupienia i dołączenia. Dlatego do wygenerowania niskich pomruków musi nam wystarczyć to, co już mamy. Na panelu sterowania za pomocą potencjometrów możemy wysterować siłę basu oraz poziom głośności.

Czym jest ARGB i jak z tego skorzystać? 

Jesteśmy na APPLEMOBILE.PL wiec musimy zacząć od kompatybilności z komputerami Apple. Tu oczywiście możemy z powodzeniem skorzystać z łączności bezprzewodowej Bluetooth, jak również przewodowej za pomocą kabla dołączonego do zestawu, zakończonego wtykiem JACK 3.5mm. Niestety nie wykorzystamy w żaden sposób funkcji ARGB, ponieważ do tego konieczne jest posiadanie odpowiedniej płyty głównej wspierającej ARGB. Gdy taką posiadamy, możemy sparować głośniki za pomocą systemów Polychrome RGB, Mystic Light Sync, RGB Fusion oraz AuraSync. Jeżeli zamierzamy korzystać z głośników przy komputerze niewspierającym ARGB, to oczywiście podświetlenie ich nadal będzie działać w trybach fabrycznych, jednak o synchronizacji głośników z innymi akcesoriami możemy co najwyżej pomarzyć.

Jak to gra? 

Jako niedzielny gracz, ostatnimi czasy wyżywający się w gameingu głównie za pomocą usługi GeForce Now w Cyberpunk’a 2077 na iMac’u, trudno mnie nazywać graczem. Jednak podczas testów używałem przez jakiś czas głośników Genesis Helium BT 300 i mam kilka przemyśleń. Zakładając, że za ten zestaw musimy zapłacić niecałe 300 złotych, trzeba przyznać, że to całkiem niezła okazja. Głośniki robią świetną robotę w przypadku, gdy posiadamy laptop, a te niestety są wyposażane w niezbyt dobre i skuteczne głośniki, takie niewielkie kolumny spisują się świetnie. Możemy je sobie rozstawić blisko komputera i poddać się rozgrywce w przyjemnej dźwiękowej tonacji.

Kolumny są głośne i oferują całkiem przyjemny dźwięk stereo. Oczywiście przyzwyczajony do zestawu 5.1, najbardziej brakowało mi mocnych basowych zejść, dlatego tu potencjometr był odkręcony na maks swoich możliwości i.. niewiele to dało. Przez brak typowo niskotonowego przetwornika, brak potężnych uderzeń i strzałów daje się odczuć i nawet basrefleksy umiejscowione z tyłu kolumn niewiele ratują sytuację. Natomiast zestaw dobrze się odnajduje podczas słuchania muzyki, gdzie średnio-nisko tonowe przetworniki wsparte przez tweetery oferują całkiem niezłe muzyczne tło do pracy czy innej komputerowej rozrywki. Efekty RGB to oczywiście fajny bajer, szczególnie w przyciemnionym pomieszczeniu, jednak na co dzień raczej rzadko bym z tego korzystał. Nie mniej jednak rozumiem ludzi, którzy podświetlają swoje maszyny, tuningują obudowy i dokładają ciekawie podświetlane akcesoria.

Podsumowując

Genesis Helium BT 300 to ciekawy zestaw głośników dostępny w nad wyraz atrakcyjnej cenie, za która otrzymujemy interesujące stereo, które wielu osobom da dużo frajdy, szczególnie jeżeli do tej pory dźwięki z gier wydawały im płaskie przetworniki wbudowane w obudowy laptopów. Oczywiście Ci gracze, którzy do tej pory mieli styczności z zestawami typu 2.1 nie mówiąc już o 5.1 od razu dostrzegą ograniczenia Genesis Helium BT 300 z powodu niedosytu basu. Nie mniej jednak te stereo za 300zł z łącznością bezprzewodową i ARGB brzmi dobrze, także dźwiękowo.

Głośniki do testu dostarczyła firma IMPAKT S.A

Recenzja Genesis Helium BT 300 | Kolumny 2.0 z bluetooth i ARGB za 299 PLN

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.