Recenzja Fritz!BOX 4020 – nowy kompaktowy router z obsługą dysków twardych i modemów komórkowych
0

Recenzja Fritz!BOX 4020 – nowy kompaktowy router z obsługą dysków twardych i modemów komórkowych

0

3566557_original

Niemiecki producent wprowadził do sprzedaży najnowszy, a przy tym najmniejszy router jaki posiada w swoim portfolio. Tych ?naj? w przypadku tego modelu będzie jeszcze kilka. 4020 to pierwsze urządzenie Fritz!, które w końcu doczekało się osobnego portu WAN, jest wiec najbardziej rozbudowym pod względem ilości możliwych urządzeń do podłączenia po kablu.

 

Zestaw jest dość skromny. W opakowaniu znajdziemy zaledwie zasilacz i jeden przewód sieciowy do podłączenia routera na przykład do modemu kablowego. Mając do czynienia z kilkoma produktami Fritz?a! pierwsze co rzuciło mi się w oczy to rozmiar nowego Box?a. Do tej pory producent przyzwyczajał nas do dużych urządzeń, które zabierają dość sporo miejsca. 4020 to najmniejszy router jaki obecnie Fritz posiada w swojej ofercie. Mimo swoich niewielkich gabarytów zmieścił wewnątrz obudowy trzy anteny, złącze USB pozwalające na podłączenie dysku twardego i udostępnienie go w sieci czy największą nowości, której wszyscy oczekiwali od zawsze u tego producenta – osobne, autonomiczne złącze WAN! Tak, w końcu użytkownicy routera Fritz!, którym internet jest dostarczany od operatora kablowego czy sieci osiedlowej, nie bedą musieli marnować na jego dostarczenie jednego z portów LAN.

 

Wbudowany port WAN może być wykorzystany jako wejściowy port dla internetu kablowego, ale również współpracuje w ramach DSL czy modemy z połączeniem optycznym. Do dyspozycji użytkownika oddano więc 4 porty LAN, jedno złącze USB (2.0) do podłączenia dysku z obsługa NAS oraz bezprzewodową łączność WiFi 802.11n. Złącze USB może posłużyć także jako złącze dla komórkowych modemów USB, tym samym wykorzystując router do dzielenie komórkowego internetu podczas, gdy ten kablowy akurat zawodzi.

AVM-Fritzbox-4020-und-AVM-Fritzbox-7490-1024x576-3b00488fb97669e2

Choć niestety porty LAN nie oferują nam prędkości transmisji na poziomie 1 Gb/s, to 100 Mbit/s które pozwala osiągnąć zdecydowanie powinno wystarczyć do zapewnienia poprawnego działania najpopularniejszych usług sieciowych. W przypadku bezprzewodowej komunikacji model ten ma do zaoferowania pasmo N na częstotliwości 2.4 GHz. Wdrożona technologia pozwala na uzyskanie transmisji do 450 Mbit/s, co w przypadku korzystania z bezprzewodowej sieci na smartfonach, tabletach czy komputerach mobilnych powinno większości użytkowników wystarczyć. Router za sprawą trzech anten zapewnia dobry zasięg. Nawet jeżeli jesteśmy dość mocno oddaleni od urządzeniach, jego zasięg pozwala z powodzeniem na niezakłóconą prace w sieci.

 

Urządzenie pracuje pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego FRITZ!OS, którego bogata funkcjonalność nieraz była doceniona przez branżowe media. System dostępny z polskojęzyczną nakładką umożliwia nam na pełną konfiguracje urządzenia. Warto także dodać, że również to niewielkie, kompaktowe urządzenie wspiera Aplikację Fritz!App oraz pozwala na korzystanie z telefonów VoIP. Po podłączeniu dysku twardego do portu USB, nasz router zamienia się w funkcjonalny serwer sieciowy NAS, udostępniając wszystkim użytkownikom domowej sieci dostęp do wspólnie zebranych zdjęć, muzyki czy filmów. Warto odnotowania jest również funkcja hotspotu dla gości. Pozwala na stworzenie odrębnej sieci WiFi dla osób, które oprócz dostępu do internetu, nie otrzymują dostępu do żadnej innej części domowej sieci, w tym do naszego serwera NAS itd.

 

Fritz!Box 4020 to urządzenie, którego brakowało w portfolio marki. Mały, kompaktowy router dla niewymagających klientów, jednak takich, którym zależy na solidnym urządzeniu zapewniającym sprawne podstawowe działanie w sieci. Model 4020 daje nam to i wiele więcej.

 

Zalety:

  • – Małe kompaktowe urządzenie o dużych możliwościach
  • – Osobny port WAN
  • – Obsługa z aplikacji na iPhone/iPad
  • – Możliwość podłączenia

 

Wady:

  • – Porty LAN tylko 100 Mbit/s
  • – WiFi tylko 2.4GHz i tylko w paśmie N

 

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *