Recenzja drukarki EPSON L3151 – 7.5 tysiąca stron wydrukowanych za 27 złotych
Recenzja drukarki EPSON L3151 – 7.5 tysiąca stron wydrukowanych za 27 złotych

Recenzja drukarki EPSON L3151 – 7.5 tysiąca stron wydrukowanych za 27 złotych

0

Producenci drukarek nie mają dziś lekko. Co raz szersza informatyzacja w firmach i urzędach sprawia, że papierowy obieg dokumentów co raz częściej zastępuje się wersją elektroniczną przesyłaną przez sieć. Kiedyś dzięki drukarce mogliśmy porzucić długopisy i odręczne pisanie. Dziś większość z nas potrafi obejść się bez drukarki w domu, bo większość spraw załatwiamy elektronicznie. Tak jest taniej i szybciej. Jednak papierowych dokumentów, a co za tym idzie potrzebnych do ich zadrukowania drukarek jeszcze przez jakiś czas się nie pozbędziemy. Tym bardziej jeżeli producenci będą oferowali tak dobre rozwiązania jako Eco Tank, pozwalające ograniczyć koszty drukowania do śmiesznych kwot 2 groszy za kolorową stronę.

Przedstawicielem serii drukarek EcoTank wyposażonych w rozwiązanie Eco Tank jest EPSON L3151, który otrzymałem do testów od firmy EPSON. Jest to urządzenie typu All in One łączące w sobie skaner oraz drukarkę. Model do domowego użytku, jeden z najbardziej podstawowych, jeżeli chodzi o funkcjonalność.

Trochę o technologii drukowania 

EPSON L3151 to drukarka atramentowa. Za drukowanie odpowiada tu autorska głowica drukująca EPSON Micro Piezo wyposażona w 180 dysz czarnych oraz 59 dysz kolorowych. Dzięki temu udało się uzyskać bardzo szybki czas druku przekładający się na 10 zadrukowanych stron na minutę w czerni lub połowę tego w kolorze przy wydruku zgodnym z ISO/IEC 24734.

To bardzo dobry wynik jak na drukarkę atramentową. Natomiast w codziennym użytkowaniu możemy liczyć na 33 strony na minutę przy zwykłym papierze i druku monochromatycznym lub 15 stron w kolorze. Drukarka pozwala na pracę z wieloma formatami papieru od A4 do kopertowych C6.

Największą zaletą EPSON L3151 jest tusz 

Cztery oddzielne butelki z tuszem. Ponad 8 tysięcy zadrukowanych stron monochromatycznych. Nawet 6.5 tysiąca w kolorze. To wszystko z jednego tankowania tuszem. Koniec z kartridżami, wydanym majątkiem na oryginalny tusz lub poszukiwanie z duszą na ramieniu taniego zamiennika, który nie zaklei dysz i nie zniszczy bezpowrotnie drukarki.

Wystarczy kupić tusz w 65ml butelkach i w prosty sposób dolać za sprawą systemu EcoTank. Tu warto dodać, że nie sposób popełnić błąd podczas tankowania tuszu. Dysza z każdego koloru tuszu jest inna i dopasowana do swojego banku. Nie da się więc nalać złego koloru tuszu do nieprzypisanego jej banku.

Cenowym zaskoczeniem jest cena butelki z tuszem. Każda kosztuje poniżej 30 złotych.

Bez kabla

Model L3151 wyposażony został w WiFi oraz funkcję WiFi Direct. Dzięki temu możemy korzystać z drukarki z wielu urządzeń, niezależenie od tego w jakim pomieszczeniu ona stoi. Wystarczy być w zasięgu sieci WiFi, w której jest także podpięta nasza drukarka.

Do połączenia ją z WiFi możemy użyć nawiązywania połączenia za pomocą parowania WPS. Oczywiście nasz router musi wspierać ten rodzaj nawiązywania komunikacji. W przypadku, gdy jest on zablokowany (często dla bezpieczeństwa) lub niedostępny w routerze, połączenie można nawiązać podłączając drukarkę do komputera przewodem USB i konfigurując połączenie WiFi za pomocą oprogramowania dostępnego na płycie w zestawie. Z tego miejsca apeluję do producenta – dodajcie oprogramowanie na stronie w dziale wsparcia, bo dziś mało kto ma w komputerze czytnik kompaktów, a niestety oprogramowania do pobrania ze strony dla tego modelu nie sposób znaleźć.

Drukowanie z aplikacji

Niestety ten model nie posiada wsparcia dla AirPrint. Nie można więc drukować bezpośrednio z iPhone’a, iPada czy nawet z Macbooka bez instalacji oprogramowania.

Można jednak drukować z aplikacji Epson. Obsługiwane są iPrint, Email Print oraz Google Cloud Print. Tyle oficjalnie. Nieoficjalnie wsparcie ma całe mnóstwo aplikacji firm trzecich. Pierwszą z brzegu jest choćby ePrint Free.

Skanowanie i kopiowanie

Drukarka wyposażona została w skaner z funkcją kopiowania. Oferowana rozdzielczość skanowania to 1200 x 2400 dpi. Niski koszt wydruku sprawia, że urządzenie idealnie sprawdzi się w roli kserokopiarki w niewielkiej firmie.

Recenzja drukarki EPSON L3151

Jeżeli potrzebujemy od czasu do czasu skopiować jakieś dokumenty takie urządzenie jak L3151 zdecydowanie wystarczy nam do takiego zastosowania.

Podsumowanie o EPSON L3151

Drukarka kosztuje niespełna 1200 złotych. Oczywiście na rynku jest cała masa tańszych drukarek domowych, jednak żadna z nich nie zaoferuje nam tak taniej eksploatacji w stosunku do jakości wydruku. Brakuje trochę AirPrint, jednak poprzez zaoferowanie aplikacji w AppStore, można o tym zapomnieć.

Recenzja EPSON L3151

Drukowanie z aplikacji jest niezwykle łatwe i intuicyjne. Największą zaletą tego modelu jest technologia EcoTank pozwalająca tankować tusz bezpośrednio z butelek z tuszem, które są bardzo tanie. Szacuje się, że komplet butelek z zestawu pozwala zastąpić aż 82 tradycyjne wkłady atramentowe.

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Bardzo tania eksploatacja
  • Obsługa z aplikacji
  • Intuicyjny system tankowania tuszem
  • WiFi Direct
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *