0

QNAP TS-464 + WD Red, czyli zestaw prawdziwie wielozadaniowy

QNAP TS-464 + WD Red, czyli zestaw prawdziwie wielozadaniowy
0

Dla wielu osób wciąż nie do końca jasne jest, do czego użytkownik domowy (lub właściciel małej firmy) mógłby potrzebować dysku NAS – wszak wszyscy już korzystamy z różnych dysków chmurowych do przechowywania danych. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż nowoczesny NAS to znacznie więcej niż tylko „sieciowy dysk na dane” – może on również pełnić funkcję stacji multimedialnej, centrum monitoringu wizyjnego, maszyny do wersjonowanego backupu (również dla Apple/Time Machine) czy zaawansowanej prywatnej chmury (zintegrowanej z tymi popularnymi zewnętrznymi). Doskonałym przykładem maszyny sprawnie i niezawodnie realizującej takie zadania jest używany przez nas od jakiegoś czasu QNAP TS-464, wyposażony w cztery przeznaczone dla urządzeń NAS dyski WD Red oraz obsługę transmisji danych z szybkością do 5 Gb/s (dzięki funkcji trunkingu portów).

Specyfikacja modelu TS-464 wygląda więcej niż przyzwoicie – urządzenie wyposażone jest w czterordzeniowy, 64-bitowy procesor Intel® Celeron® N5095, do 16 GB pamięci RAM (do dyspozycji są 2 sloty po 8 GB; domyślnie do dyspozycji są 4 GB RAM), 2 porty 2,5GbE RJ45 (wspomniana funkcję trunkingu portów pozwala uzyskać łączną przepustowość do 5 Gb/s), a także gniazda M.2 PCIe Gen3 ioraz PCIe Gen 3, pozwalające na instalowanie w NAS-ie dodatkowych kart rozszerzeń (np. dodatkowych kart sieciowych, kart USB, etc.) oraz wyjście HDMI.

Kilka słów o dyskach

Jeśli chodzi o przechowywanie danych, to do dyspozycji mamy 4 zatoki na dyski twarde (w naszym przypadku zainstalowano w nich 4 dyski z serii WD Red – czyli urządzenia od podstaw zaprojektowane z myślą o pracy w NAS-ach, w modelu 24/7) oraz dwa gniazda M.2 PCIe Gen3, umożliwiają aktywację pamięci podręcznej dysków SSD NVMe lub puli pamięci masowej SSD (co dodatkowo zwiększa wydajność pamięci).

W skład wspomnianej serii WD Red wchodzą dyski HDD oraz SSD M2 NVMe, stworzone z myślą o pracy w urządzeniach NAS. Nośniki te te idealnie spełniają wymagania użytkowników NAS-ów i są od podstaw projektowane tak, by świetnie nadawały się do specyficznego modelu pracy tych urządzeń (które zwykle pracują w modelu 24/7), zarówno u użytkowników domowych, jak i biznesowych, a także cyfrowych twórców. Dyski z serii WD Red dostępne są w wersjach o pojemności od 1 do 22 TB – mogę zatem przechować wszystko, od domowych zdjęć, po ogromne ilości danych generowane w nowoczesnych firmach.

Do czego ten NAS?

Jeśli chodzi o kwestie wizualne, QNAP TS-464 to stylowy czarny sześcian ze złotymi akcentami – urządzenie wygląda świetnie i na pewno nie trzeba go wstydliwie chować gdzieś pod biurkiem. Z powodzeniem może spocząć na blacie obok komputera czy drukarki i dzielnie wspierać nas w codziennych zadaniach. A możliwości NAS-ów QNAP w tej kwestii są ogromne – TS-464 może m.in. pełnić funkcję:

– Centrum backupu, z obsługą mechanizmu migawek woluminów – nasze kopie zapasowe (z wielu różnych urządzeń oraz wielu typów urządzeń) przechowywane są w postaci wersjonowanej, co oznacza, że w przypadku awarii backupu lub np. ataku oprogramowania ransomware, użytkownik może łatwo i szybko przywrócić dane. Dzięki możliwości korzystania z różnych konfiguracji RAID możemy zdecydować, czy zależy np. na wyższej pojemności czy wyższym poziomie bezpieczeństwa danych. Oczywiście, QNAP obsługuje również serwer backupu Time Machine.

– Prywatnej chmury Qsync – czyli wygodnego w obsłudze i pozostającego w pełni pod naszą kontrolą dysku sieciowego, z zawansowanymi funkcjami współdzielenia i udostępniania danych. Świetnie sprawdza się to np. w domach czy firmach, w których komputery mają stosunkowo niewielkie dyski, a użytkownicy potrzebują stałego, wygodnego dostępu do firmowych/domowych plików (i to niezależnie od tego, czy korzystają z komputerów PC czy Mac).

– Zaawansowanego biblioteki zdjęć QuMagie – to narzędzie do przechowywania i zarządzania zdjęciami, oferujące m.in. świetnie działające automatyczne rozpoznawanie twarzy czy obiektów, kategoryzowanie zdjęć czy łatwe udostępnianie zdjęć/galerii).

– Własny serwer multimediów – za jego sprawą NAS może bez problemu pełnić funkcję zaawansowanego centrum multimediów w domu/firmie (a dzięki złączu HDMI możemy go podłączyć bezpośrednio do telewizora/projektora).

– Centrum backupu i przywracania WordPress (MARS) – co jest świetną opcja np. dla fotografów prezentujących tak swoje portfolio online.

Możliwości są ogromne

Co istotne, wszystkie opisane powyżej funkcje to zaledwie wycinek możliwość NAS-a QNAP – genialną cechą urządzenia jest bowiem fakt, że zestaw funkcji każdy może skomponować sobie sam, dobierając pod siebie idealną ich kompozycję. QNAP oferuje bowiem coś bardzo zbliżonego do apple’owskiego App Store’a, czyli serwis pozwalający na łatwe instalowanie w NAS-ie dodatkowych aplikacji. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie firmy – https://www.qnap.com/pl-pl/app_center/

5/5 - (1 vote)
tags:
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.