QNAP TS-253D – dwuzatokowy NAS z HDMI oraz siecią 2×2.5GbE LAN

QNAP TS-253D – dwuzatokowy NAS z HDMI oraz siecią 2×2.5GbE LAN

QNAP TS-253D – dwuzatokowy NAS z HDMI oraz siecią 2×2.5GbE LAN

0

Małe serwery sieciowe przestały być domeną małych firm, a co raz częściej trafiają pod dachy naszych domów. Lata gromadzenia danych z rodzinnymi pamiątkami cyfrowymi muszą w końcu mieć gdzieś swoje miejsce, a niewielkie przestrzenie szybkich pamięci półprzewodnikowych w naszych tabletach, smartfonach i laptopach koniec, końców muszą wylądować albo w chmurze, albo właśnie na domowym NASie.

QNAP zaprezentował model TS-X53D w połowie roku. Urządzenie dostępne jest w aż pięciu wariantach:

  • TS-253D-4G:2 zatoki, pamięć 4 GB DDR4 (1 x 4 GB)
  • TS-453D-4G:4 zatoki, pamięć 4 GB DDR4 (1 x 4 GB)
  • TS-453D-8G:4 zatoki, pamięć 8 GB DDR4 (2 x 4 GB)
  • TS-653D-4G:6 zatok, pamięć 4 GB DDR4 (1 x 4 GB)
  • TS-653D-8G:6 zatok, pamięć 8 GB DDR4 (2 x 4 GB)

Wasze wprawne oko zapewne zauważyło, że producent starał się dostosować ofertę tego modelu, to różnych potrzeb – od tych podstawowych w domu, po te zdecydowanie najbardziej wymagające dla małej bądź średniej firmy. Do testów otrzymaliśmy model wyposażony w dwie zatoki (wewnątrz dwa dyski WD RED o pojemności 1TB) oraz 4 gigabajty pamięci RAM, czyli model TS-253D.

Sercem urządzenia jest tu procesor Intel Celeron J4125 taktowany zegarem 2.0 GHz (do 2.7 w trybie burst). Dostępne 4 gigabajty pamięci operacyjnej można rozbudować o dodatkowe 4, gdyż QNAP wyposażył swój najmniejszy model w dwa złącza dla RAM.

Warto odnotować, że model TS-253D jest gotowy na obsługę nie tylko standardowych dysków 3.5 calowych HDD, ale także z powodzeniem możemy podłączyć dyski 2.5 calowe, w tym dyski SSD. Jeżeli komuś będzie mało, gniazdo rozszerzeń PCIe Gen2 (x4) umożliwia instalację dysku SSD PCie oferującego prędkość do 10GbE po zaktualizowaniu urządzenia o kartę QM2.

Dla zapewnienia odpowiednich transferów, producent wyposażył serwer w dwa porty ethernetowe 2.5GbE (kompatybilne z 1GbE), które umożliwiają uzyskanie transferów na poziomie 5Gbps z wykorzystaniem Port Trunking. Ciekawym dodatkiem w przypadku wykorzystania serwera w domu, zapewne będzie port HDMI, który oferuje obraz 4K.

Po co mi NAS w domu?

Oczywiście zakup NAS do domu ma sens tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest nam potrzebny. Jeżeli posiadamy nowoczesny komputer, taki z szybkimi pamięciami typu NAND, których największą zaletą jest szybkość, a największa wad cena za każdy gigabajt oferowanej przestrzeni, to zapewne mamy niewiele w nim miejsca, aby przechowywać zbierane przez lata zdjęcia czy filmy.

Dodatkowo, chcąc zadbać o bezpieczeństwo danych na wypadek awarii urządzenia, systemu lub ataku hackerskiego jak choćby ostatnio bardzo popularny ransomware, warto mieć serwer NAS, na którym będzie wykonywana kopia zapasowa całego urządzenia, gdy tylko znajdziemy się w zasięgu sieci domowej. Sam NAS także dba o to, aby w przypadku uszkodzenia jednego z zainstalowanych w nim dysków nie utracić danych.

Oczywiście NAS, to także genialny odtwarzacz mediów z ulubioną muzyką czy filmami. Jednak w czasach tak popularnych i tanich usług streamingowych, ta funkcjonalność co raz bardziej traci na znaczeniu.

Jeżeli jednak rzeczywiście NAS ma być wykorzystywany w tej roli, to lepszego modelu niż QNAP TS-253D w tej półce cenowej nie sposób sobie wymarzyć. Poza wbudowanymi aplikacjami do zarządzania i przeglądania mediów, można instalować dowolne firm trzecich, w tym tak popularny system PLEX lub za pomocą DLNA czy Chromecast. Obsługa ekranów za pomocą portu HDMI umożliwia wyświetlanie mediów z pominięciem wszelkiego rodzaju smart tv/przystawek telewizyjnych itd., a system QNAP po uruchomieniu interfejsu na ekranie telewizora możemy obsługiwać na wiele sposób – dedykowanym pilotem QNAP RM-IR004, podłączoną klawiaturą i myszą (dostępne porty USB) czy aplikacją.

NAS od QNAP może także pełnić rolę centrali inteligentnego domu HomeKit, dzięki temu może można go wykorzystać w roli mostka do komunikacji tanich urządzeń SmartHome oficjalnie niedostępnych w ramach Apple HomeKit.

Podsumowanie 

Co raz większa ilość używanych urządzeń przez każdego z nas, a co za tym idzie co raz większa ilość danych generowanych i przechowywanych sprawia, że koniec końcem każdy z nas będzie w końcu potrzebował magazynu na nie. Oczywiście w przypadku niewielkich potrzeb, całą swoją potrzebę przechowywania danych można zrealizować za pomocą usług chmurowych jak Dropbox czy iCloud. Natomiast NAS zainstalowany w domu, to zawsze gwarancja, że zgromadzone dane są pod naszym dachem, a nie „gdzieś” w sieci. Ponadto ogromne możliwości jakie dają dzisiejsze domowe serwery NAS sprawiają, że urządzenia tego typu przestały być wyłącznie sieciowym dyskiem, a stały się całym centrum multimedialno-sieciowym, z funkcjonalności którego skorzysta każdy – i amator, i użytkownik zaawansowany. QNAP TS-253D to serwer idealny do domowego użytku. Dwie zatoki na dysk, to zupełnie wystarczający zestaw dla większości domowych użytkowników, gwarantujący dużą przestrzeń przy zachowaniu bezpieczeństwa awarii jednego z dysków.

QNAP TS-253D – dwuzatokowy NAS z HDMI oraz siecią 2×2.5GbE LAN

5/5 - (1 vote)
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *