Home Newsy Poważna luka w bezpieczeństwie systemu macOS High Sierra załatana
Poważna luka w bezpieczeństwie systemu macOS High Sierra załatana
0

Poważna luka w bezpieczeństwie systemu macOS High Sierra załatana

0

Kilka dni temu w systemie stacjonarnym od Apple wykryto poważną lukę w bezpieczeństwie tej platformy umożliwiającej przejęcie kontroli nad komputerem dzięki łatwemu dostępowi do konta root. Sprawa jest na tyle poważna, że Apple przeprasza użytkowników w oficjalnym komunikacie i szybko rozprawia się z problemem wydając odpowiednią aktualizację.

Wspomniany błąd umożliwiał osobom niepowołanym swobodny dostęp do systemowych preferencji, a tym samym mógł prowadzić do zmiany ustawień oprogramowania bez konieczności podawania hasła administratora. W oknie logowania jakie pojawia się podczas próby odblokowywania ustawień systemowych wystarczyło dwa razy wpisać słowo root.

Chwilę po nagłośnieniu sprawy w mediach kalifornijska firma przystąpiła do wydania aktualizacji niwelującej ten problem. Chodzi oczywiście o ostatnią, finalną wersję systemu macOS, czyli 10.13.1.

Niestety po instalacji aktualizacji część użytkowników zgłasza inny problem. Jest nim wadliwie działająca opcja udostępniania plików. Pewna grupa osób zauważyła, że nie można połączyć się z komputerem, który te dane udostępnia. Rozwiązaniem ma być rzekomo odpowiednia komenda wpisana w systemowy Terminal.

Źródło: Apple

 

Poważna luka w bezpieczeństwie systemu macOS High Sierra załatana

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)