Niesamowicie piękny zegarek Withings ScanWatch 2 to inteligentna hybryda z paletą czujników [recenzja]
Niesamowicie piękny zegarek Withings ScanWatch 2 to inteligentna hybryda z paletą czujników [recenzja]

Niesamowicie piękny zegarek Withings ScanWatch 2 to inteligentna hybryda z paletą czujników [recenzja]

0

Za takim zegarkami jak Withings ScanWatch 2 tęsknimy. My,  użytkownicy bezdusznych elektronicznych komputerków z paskiem mocowanym na nadgarstku, nazwanych smartwatchem. Piękna stalowa koperta, solidne szlifowane szkło szafirowe chroniące cyferblat, odbijające światło niczym diament, i tarcza, majestatyczna, na której czas tańczy z gracją subtelnych wskazówek w akompaniamencie totalizatorów w postaci subtelnego monochromatycznego wyświetlacza na górze i wskazówkowego na dole. Czy patrząc na niego nie macie wrażenia, że te wszystkie ekranowe smartwatche są po prostu jarmarczne, pstrokate i mówiąc wprost, brzydkie?

Gdy piękno zegarka spotyka się z technologiczną inteligencją, to od razu myślę WITHINGS. Ten francuski producent to rynkowy lider. Znany i ceniony od lat za połączenia ponadczasowej elegancji, dobrego smaku i najwyższej jakości materiałów z nowoczesną technologią. Nowa, ulepszona wersja zegarka Withings ScanWatch 2 ponownie podnosi poprzeczkę, pokazując, że nawet najbardziej nowoczesny i nowatorski czasomierz wcale nie musi wyglądać przaśnie i bez gustu.

piękno zegarka

Druga odsłona ScanWatch’a to szereg zmian technologicznych usprawniających umiejętność monitorowania i analizowania naszej aktywności fizycznej i stanu zdrowia. To również zmiany konstrukcyjne, a przede wszystkim wizualne, dodające temu modelowi charakteru i artyzmu. Tym samym ten inteligentny zegarek hybrydowy staje się nie tylko narzędziem, ale również prawdziwym małym dziełem sztuki noszonym na naszym nadgarstku.

zegarek w opakowaniu

Withings ScanWatch 2 42mm to najładniejsza hybryda jaką widziałem

Czarny wariant kolorystyczny posiada kopertę ze stali nierdzewnej 316L w jej naturalnym kolorze o lekko szczotkowanym wykończeniu, niewielki okrągły wyświetlacz OLED o przekątnej 0,63 cala w górnej części, a także podobnej wielkości chronograf z pojedynczą wskazówką, odzwierciedlający postęp naszej dziennej aktywności fizycznej, w dolnej części tarczy, ukryty za szafirowym szkłem. Do tego czarny pasek fluoroelestomerowy z klasyczną stalową klamrą, gwarantujący solidne mocowanie na nadgarstku.

cały zestaw zegarka wiohings

Cała koperta jest wykonana ze stali, w tym także dekiel, w centrum którego znajdują się czujniki. Do prawidłowego pomiaru muszą one mieć kontakt ze skórą.

czujniki zegarka wiohings

W przeciwnym razie dokonanie pomiaru za pomocą pulsoksymetru czy termometru nie będzie możliwe, a sprawdzenie tętna czy poziomu aktywności fizycznej może być przekłamane lub także niemożliwe.

szczotkowana stal

Zegarek wyposażono w cyfrową koronkę, która umożliwia poruszanie się po menu wyświetlanym na niewielkim wyświetlaczu. Mimo małych rozmiarów, ekran jest czytelny, a jego rozdzielczość pozwala nie tylko na prezentowanie tekstu, ale także na wyświetlanie wymownych ikon. Za pomocą menu uruchamiamy funkcje pomiarowe, treningowe oraz korzystamy z ustawień.

zegarek withings scan watch 2 z bliska

Brak innych przycisków niż koronka sprawia, że poruszanie się po menu jest nieskomplikowane, a zegarek wizualnie prezentuje się świetnie. Jedynie przyzwyczajenie się do powrotu do ekranu głównego, który prezentuje godzinę w formacie cyfrowym, wymaga przewinięcia całej listy, aby wyłączyć ją poprzez naciśnięcie koronki na opcji „Powrót”, co nie jest może szczytem wyrafinowanego projektowania interfejsów, ale w tym przypadku mniej oznacza lepiej, a skoro działa?

ekranik

Paski są mocowane na teleskopach. Ten dostarczony w zestawie z zegarkiem posiada specjalny mechanizm umożliwiający zwolnienie blokady, dzięki czemu możemy wymienić pasek na nowy, gdy ten się zniszczy, lub na inny, jeśli spodoba nam się z innego materiału czy w innym kolorze.

klamra i koperta

Paski można zamówić również na stronie Withings, na której znajdziemy mnóstwo wariantów kolorystycznych, różne rozmiary oraz materiały, z których są wykonane.

klamra paska

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym z zegarkiem ScanWatch 2?

Po otwarciu opakowania naszym oczom ukazuje się dowód – dowód na to, że prawdziwe piękno i inteligencja mogą współistnieć i być na wyciągnięcie ręki każdego, kto zechce po nie sięgnąć.

zegarek w pudełku

W zestawie znajdziemy nowy model ładowarki, dedykowanej temu urządzeniu. Wystarczy umieścić kopertę w jej objęciach, podłączyć przewodem typu C do zasilacza i poczekać kilkadziesiąt minut, aby móc cieszyć się w pełni naładowaną baterią.

ładowarka

Ładowarka i przewód są częścią zestawu, a zasilacz, który możemy użyć do ładowania, to ten sam, który używamy do doładowania telefonu czy innych urządzeń elektronicznych. Jako następca poprzedniego modelu ScanWatch, nowy model stał się jeszcze bardziej zaawansowany technologicznie niż dotychczas.

pusta ładowarka

Zacznijmy od elementów, których wcześniej nie było, a teraz są.

 • Czujnik temperatury TempTech24/7, który dokonuje pomiarów 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Sprawdza odchylenia temperatury naszego ciała, co może świadczyć o chorobie czy infekcji, lub ogólnym osłabieniu, ale także mierzy temperaturę podczas snu, podczas treningu, a także po jego zakończeniu. Konkurencja za pomocą tego czujnika potrafi również wykryć ciążę. O tym czy ScanWatch2 też to potrafi nic nie słyszałem, ale kto wie, może wraz z kolejną aktualizacją będzie ta funkcja dostępna, bo te pojawią się dość często.
 • Nocny pomiar HRV czyli zmienności tętna pozwala dosyć dokładnie określić poziom snu i oddychania w czasie jego trwania. Dzięki niemu możemy monitorować sen, jego fazy, a także jakość snu, która ma odzwierciedlenie w naszym zdrowiu i samopoczuciu.
 • Dzięki nowemu sensorowi PPG generacji 3 oraz PowerSens generacji 3, które dodały wiele nowych funkcjonalności, jak chociażby monitorowanie częstości oddechów czy cyklu miesiączkowego bezpośrednio z poziomu zegarka, stał się jeszcze dokładniejszym strażnikiem naszego zdrowia i kondycji.

ładowarka

Szereg sensorów oraz funkcjonalności mają zadanie monitorować naszą aktywności fizyczną, w tym także sprawdzać postępu w kilku sportowych dyscyplinach, jak bieganie, fitness/siłownia, jeździe na rowerze, narciarstwie, pływaniu, piłce nożnej, badmintonie czy tenisie, które rozpoznaje, ale także stać na straży naszego zdrowia.

ładniejszy od apple wataha

Dzięki wbudowanemu czujnikowi tętna z funkcją EKG, czujnikowi SpO2, czujnikowi temperatury, ale także akcelerometrowi potrafi mierzyć, kontrolować, porównywać i przewidywać stan naszego zdrowia, jakości snu, a nawet kobiecej menstruacji. EKG wykonamy uruchamiając odpowiednią funkcję i łapiąc palcami kopertę.

koperta zegarka

Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, za pomocą tego zegarka możemy monitorować ilość kroków, które wykonujemy każdego dnia, wyświetlimy ilość kalorii, którą spaliliśmy, ile pięter pokonaliśmy i to wszystko osadzimy w czasie, a nawet zmierzymy poziom stresu, który nam przy tym towarzyszył.

Sami przyznacie, że jak na zegarek zamknięty w tak ponadczasowej estetyce, jest tego bardzo dużo i każda osoba, której zależy na monitorowaniu swojego zdrowia (zegarek ma certyfikat medyczny) i postępów podczas aktywności fizycznej, znajdzie szereg rozwiązań, które jej to umożliwią.

Withings

Funkcje smart także tutaj są. 

Optymista powie, że ten hybrydowy zegarek to, taki idealny smartwatch, tylko bez jego wszystkich największych wad – bez krótko trzymającej baterii, tu nawet do 30 dni, choć moje niezbyt intensywne testy pokazały, że 22 dni, w tym 3 godzinne trening na bieżni. Bez dotykowego ekranu, którego z racji małych rozmiarów trudno precyzyjnie obsługiwać palcem.

Bez ciągle pojawiających się powiadomień z każdej możliwej aplikacji, ale wciąż ze wszystkimi jego funkcjonalnościami – pełnym monitorowaniem aktywności i zdrowia, możliwością odczytywania wiadomości tekstowych, sprawdzania kto akurat do nas dzwoni bez wyciągania telefonu z kieszeni, po monitorowanie snu. I faktycznie Withings ScanWatch 2 wszystko to oferuje, co w urządzeniu tej wielkości, przy masie funkcji jakie tu mamy, wydaje się niesamowite.

wiadomość

Pesymista będzie jednak narzekał.

Na co dzień na moim nadgarstku noszony jest smartwatch z krwi i kości, którego bateria trzyma nie 30 dni, ale do 30 godzin z racji ilości danych przewalanych przez to niewielkie urządzenie, który przy ScanWatchu 2 wygląda jakby go dodawali za darmo do komiksu Kaczora Donalda.

Withings ScanWatch 2 VS Apple Watch Ultra

Jednak po weekendowym noszeniu Withingsa i pierwszym dniu w pracy bez Apple Watcha Ultra na ręku, potwornie mi brakowało odpowiadania na wiadomości tekstowe głosowo, odbierania połączeń na zegarku, odbierania powiadomień z podglądem z aplikacji choćby do kamer monitorujących moją posesję, na konieczności powrotu do otwierania samochodu kluczykiem zamiast zegarkiem przy użyciu BMW Digital Key Plus. Do prawdziwego smartwatcha człowiek się przyzwyczaja powoli, ale to, że go faktycznie potrzebuje jest w stanie sobie uzmysłowić, dopiero gdy wyjdzie z domu bez niego.

Withings ScanWatch 2 ma funkcje smart, których potrzebujesz. Wyświetli ci nową wiadomość, którą dostałeś na iMessage, choć tylko w chwili, gdy ją otrzymałeś. Powiadomi cię o tym fakcie przyjemną haptyką, której trudno nie wyczuć, jednak gdy tylko spojrzysz na ekran i nie doczytasz tekstu, a ekran wygasi się, to już z poziomu zegarka nie powrócisz do tej wiadomości. Musisz sięgnąć po telefon.

Oczywistym jest także, że pokaże kto dzwoni na Twój telefon, a także powiadomi o tym wyraźnym sygnałem haptycznym. Jednak nie pozwoli na prowadzenie przez zegarek rozmowy. I z mojej perspektywy, o ile byłbym w stanie pogodzić się z brakiem powiadomień, możliwości płacenia zegarkiem czy koniecznością noszenia klucza do auta, o tyle brak możliwości odebrania połączenia czy odpowiadania na wiadomości z czego każdego dnia intensywnie korzystam, nie byłem i nie jestem w stanie zrezygnować, nawet dla czegoś tak pięknego i bardzo funkcjonalnego jak Withings ScanWatch 2.

Zatem dla kogo jest ten zegarek?

Dla osób, które kochają tradycyjne zegarki, a na te elektroniczne spoglądają wzrokiem politowania. Strasznie mi się nie podoba stylistyka Apple Watcha (obecnie nosze Ultrę), ale funkcjonalnie nie sposób mi z niego zrezygnować. Jeżeli nie doświadczyłeś tego jak przydatnym w codziennym życiu jest typowy smartwatch, to mam jedną radę. Nie sprawdzaj tego, bo twoje życie stanie się równie zamknięte jak moje, a z ogromnej chęci noszenia tak pięknych przedmiotów jak Withings ScanWatch 2 będą nici.

Zegarkowi Withingsa nie sposób odmówić klasy, wysokiej jakości wykonania czy świetnych materiałów. To także genialna „opaska fitness”, która z racji spełnienia restrykcyjnych wytycznych uzyskała certyfikat medyczny, potwierdzający precyzyjne pomiary naszego stanu zdrowia i aktywności fizycznej.Podczas moich testów nosiłem oba zegarki na raz i porównywałem sobie odczyty z sensorów, czy to tętna czy też natlenienia krwi. Wskazania były takie same w tej samej chwili, lub nawet jeżeli zdarzały się rozjazdy, to po chwili oba urządzenia koniec końcem i tak wskazywały te same wartości.

Trudno zatem znaleźć powody przeciw temu urządzenia, pod warunkiem, że funkcjonalność, którą oferuje, nad wyraz szeroką jak na zegarek hybrydowy, ale jednak wciąż mniejsza od flagowego smartwatcha dowolnej marki, jest dla nas w pełni zadowalająca.

Aplikacja Withings do zarządzania ScanWatch 2 

Zacznijmy od tego, że zegarek Withings ScanWatch 2 jest kompatybilny z Apple Health, a co za tym idzie, potrafi korzystać z danych zebranych w aplikacji Zdrowie, a także dostarczać informacje do niej, które następnie mogą być wykorzystywane do monitorowania postępów naszej aktywności i zdrowia.

aplikacja wiohings

Jednak poza tą wbudowaną w system Apple, Withings posiada własną, całkiem dobrze rozwiniętą aplikację Withings, w której możemy również przeglądać nasze postępy w sporcie i zdrowiu. Dla wielu osób aplikacja Withings może się okazać bardziej przystępna wizualnie. To już kto jak się przyzwyczai i jak mu pasuje. Jednak największą wadą tej aplikacji jest brak polskiego języka, co w dzisiejszych czasach może być uznawane już nie tylko za brak dobrej woli, ale nawet brak szacunku dla polskich klientów.

zegarek wiohings scanwatch 2 na nadgarstku

Jednak nie ma co się na Withings obrażać, bo z ich aplikacji korzystać po prostu będziemy musieli, nie tylko do skonfigurowania nowego urządzenia, ale także do ustawienia wielu funkcji już w trakcie jego użytkowania.

Podsumowując 

Nosząc zegarek Withings ScanWatch 2 niesamowicie żałuję, że doświadczyłem już życia ze smartwatchem. Bo choć mój Apple Watch Ultra mi się nie podoba, jego bateria jest ciągłą walką z czasem – do rozładowania i naładowania, a jego powiadomienia potwornie mnie irytują, to niestety, nie potrafię już dziś bez niego normalnie funkcjonować.

Zazdroszczę osobom, dla których smartwatch jest czymś zupełnie obcym, a ciekawość posiadania zegarka potrafiącego coś więcej niż tylko wskazywanie godziny skieruje ich właśnie po takie urządzenie jak Withings ScanWatch 2. Ono jest dowodem na to, że technologia może być piękna, przydatna, ale nie musi dominować nad naszym życiem, lecz stanowić jego harmonijne uzupełnienie.

Piękno zegarka od Withings

Temu urządzeniu nie brakuje niczego, czego tak naprawdę potrzebujemy od: zegarka, monitora aktywności i opaski zdrowotnej. Potrafi zmierzyć wszystkie te parametry, które potrafią mierzyć topowe smartwatche najbardziej znanych producentów. Przy tym zachowuje swoje klasyczne piękno i nie zdradza zbyt łatwo swoich technologicznych zapędów. Niesamowity.

5/5 - (1)
ZaletyWady

Zalety

 • Niesamowicie piękny
 • Wysokiej jakości materiały jak stal czy szafirowe szkło
 • Do 30 dni pracy na jednym ładowaniu
 • Posiada wszystkie sensory, jakimi dysponują topowe modele smartwatchów
 • Posiada certyfikat medyczny świadczący o precyzji pomiarów.
 • Łatwo można wymienić paski
 • Kompatybilny z Apple Health
 • Pokazuje kto dzwoni oraz treść wiadomości tekstowych
 • Jest wodoszczelny 5ATM
 • Ma wbudowany silnik silnik haptyczny do powiadamiania

Wady

 • Po wygaśnięciu ekranu nie można ponownie wyświetlić otrzymanej treści SMS'a
 • Aplikacja Withings nie ma polskiej wersji językowej
 • Bak powiadomień dźwiękowych
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *