Home Artykuły Na Twoim Macu nie działa mysz? 10 wskazówek, jak to naprawić
Na Twoim Macu nie działa mysz? 10 wskazówek, jak to naprawić

Na Twoim Macu nie działa mysz? 10 wskazówek, jak to naprawić

0

Masz problem z prawidłowym działaniem myszy na komputerze Mac? Niezależnie od tego, czy jest to Magic Mouse, czy też mysz Bluetooth innej firmy, bezprzewodowa czy przewodowa, może się zdarzyć, że w pewnym momencie napotkasz problemy z myszą.

Jeśli mysz przestała działać na komputerze Mac, oto kilka sposobów na przywrócenie jej normalnego działania. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które powinny pomóc w przywróceniu prawidłowego funkcjonowania myszy na komputerze Mac.

Na początek włącz przyciski myszy

Przyciski myszy to jedna z funkcji ułatwień dostępu, która pozwala używać klawiatury do poruszania się po systemie macOS w podobny sposób, jakbyśmy korzystali z myszy. Jeśli twoja mysz zawiodła, funkcja przyciski myszy pozwoli ci na tyle sprawnie korzystać z Maca, by przywrócić działanie myszy.

Aby włączyć przyciski myszy na komputerze Mac:

Zacznij od naciśnięcia przycisków Cmd + Opcja + F5, aby wyświetlić menu Skróty ułatwień dostępu. Następnie naciskaj klawisz Tab, aby podświetlić opcję przyciski myszy. Naciśnij spację, aby ją wybrać, a następnie Esc, aby zapisać zmiany.

Aby sterować kursorem przy użyciu funkcji przyciski myszy:

Do przesuwania kursora po ekranie używaj klawiszy 7, 8, 9, U, O, J, K i L (lub klawiszy 7, 8, 9, 4, 6, 1, 2 i 3 na klawiaturze numerycznej). Możesz użyć klawisza I (lub klawisza 5 na klawiaturze numerycznej), aby powtórzyć kliknięcie myszą.

Wyłącz i ponownie włącz Bluetooth komputera Mac

Jeśli używasz myszy Magic Mouse, usterki połączenia Bluetooth mogą spowodować, że bezprzewodowa mysz od Apple nie będzie działać. Oczywiście to samo może wystąpić w przypadku myszy innych firm, które działają przez Bluetooth. W takim przypadku wyłączenie i ponowne włączenie Bluetooth na komputerze Mac może pomóc.

Aby wyłączyć i włączyć Bluetooth na Macu:

Otwórz menu stanu Bluetooth z paska menu. Jeśli go nie widzisz, otwórz Preferencje systemowe i kliknij Bluetooth. Wyłącz przełącznik obok Bluetooth. Poczekaj kilka sekund i włącz ponownie. Jeśli mysz nie łączy się automatycznie, wybierz ją z sekcji Urządzenia w menu stanu Bluetooth.

Jeśli wyłącznie i włącznie Bluetooth nie pomogło to przejdź do kolejnych wskazówek

Usuń i ponownie podłącz odbiornik USB

Jeśli używasz standardowej myszy bezprzewodowej, spróbuj odłączyć odbiornik USB, ponownie uruchomić komputer Mac i ponownie podłączyć do niego odbiornik. To może rozwiązać wszelkie problemy z urządzeniem.

Jeśli używasz koncentratora USB, powinieneś również spróbować podłączyć odbiornik bezpośrednio do portu USB w samym komputerze Mac. Być może do koncentratora wpiętych jest zbyt dużo urządzeń, i odbiornik USB nie ma wystarczającej mocy do prawidłowego działania.

Naładuj lub wymień baterię myszy

Kiedy ostatnio ładowałeś lub wymieniałeś baterię myszy? Prawie wyczerpany akumulator może uniemożliwić połączenie myszy z komputerem. Nawet jeśli się połączy, możesz doświadczyć nieprzewidywalnego zachowania kursora myszy.

Jeśli używasz myszy Magic Mouse 2, spróbuj naładować ją przez port Lightning przez co najmniej 40 minut i sprawdź, czy to nie rozwiązało problemu.

Wyłącz i włącz zasilanie myszy

Wyłączenie i ponowne włączenie myszy to kolejny sposób na naprawienie nieprawidłowo działającego urządzenia. Poszukaj włącznika/wyłącznika — zwykle można go znaleźć na spodzie myszy.

W przypadku myszy Bluetooth (takiej jak Magic Mouse) może być konieczne ręczne podłączenie jej w menu stanu Bluetoot po ponownym włączeniu.

Ponownie sparuj mysz Bluetooth z komputerem Mac

Jeśli używasz myszy Magic Mouse lub innej myszy Bluetooth, usuń ją z ustawień komputera Mac i spróbuj ponownie sparować.

Aby ponownie sparować mysz z komputerem Mac

Otwórz menu Apple i wybierz kolejno Preferencje systemowe > Bluetooth. Kliknij na mysz z wciśniętym klawiszem Control i wybierz Usuń. Wybierz ponownie Usuń. Wyłącz mysz Bluetooth, odczekaj chwilę, a następnie włącz ją ponownie. Wybierz przycisk Połącz, aby ponownie sparować mysz z komputerem Mac.

Sprawdź preferencje myszy komputera Mac

Czy kursor porusza się bardzo wolno na komputerze? Czy nie możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy Magic Mouse? Czy Twoja mysz przesuwa się w złym kierunku? W takich przypadkach najlepiej przejść do panelu Preferencje systemowe na komputerze Mac i upewnić się, że wszystko jest odpowiednio skonfigurowane. Otwórz menu Apple i wybierz kolejno Preferencje systemowe > Mysz. Użyj opcji konfiguracji w preferencjach myszy, aby określić sposób działania myszy.

Przykład: Jeśli używasz myszy Magic Mouse, zaznacz pole obok opcji Dodatkowe kliknięcie, aby włączyć kliknięcie prawym przyciskiem myszy, lub przeciągnij suwak w obszarze Szybkość śledzenia, aby określić, jak szybko kursor porusza się na ekranie. Możesz także przełączyć się na kartę Więcej gestów, aby włączyć lub wyłączyć wszelkie sprzeczne gesty, które powodują, że mysz Apple nie działa zgodnie z założeniami.

Zainstaluj oprogramowanie dla myszy firm trzecich

Jeśli używasz myszy innej firmy, do jej prawidłowego działania może być wymagane zainstalowanie dodatkowego oprogramowania. Na przykład aplikacja Logitech Options zapewnia dodatkowe ustawienia, które pomogą Ci skonfigurować sposób działania myszy Logitech na komputerze nasz Mac.

Przeszukaj witrynę producenta (Logitech, Dell, HP itp.) w poszukiwaniu sterowników lub oprogramowania do pobrania i zainstaluj dowolne dostępne oprogramowanie obsługi myszy.

Debuguj moduł Bluetooth na komputerze Mac

Jeśli nadal masz problemy z łącznością lub inne problemy z myszą Bluetooth, możesz debugować moduł Bluetooth na komputerze Mac.

Aby debugować Bluetooth na komputerze Mac

Naciśnij i przytrzymaj jednocześnie klawisz Shift i Option i otwórz menu stanu Bluetooth. Wybierz opcję Resetuj moduł Bluetooth, następnie kliknij OK.

Twój Mac automatycznie debuguje moduł Bluetooth. W ten sposób mysz (podobnie jak inne urządzenia Bluetooth) rozłączy się, a po kilku sekundach ponownie połączy. Jeśli to się nie powiedzie, spróbuj ponownie uruchomić komputer Mac.

Uwaga: Jeśli używasz systemu macOS Monterey lub nowszego na komputerze Mac, opcja resetowania modułu Bluetooth może być niewidoczna. W takim przypadku otwórz Terminal (lub otwórz Launchpad i wybierz Inne> Terminal) i wpisz poniższe polecenie:

sudo pkill bluetoothd [enter]

Usuń pliki listy właściwości myszy

Usunięcie plików listy właściwości (PLIST), które zawierają preferencje myszy i ustawienia konfiguracyjne, to kolejny sposób na naprawę nieprawidłowo działającej myszy.

Aby usunąć pliki właściwości myszy z systemu macOS

Otwórz Finder i wybierz kolejno Idź > Idź do folderu. W pole dialogowe wpisz ~/Library/Preferences i wybierz idź.

Teraz wybierz następujące pliki i przenieś je do Kosza:

com.apple.AppleMultitouchMouse.plist

com.apple.driver.AppleBluetoothMultitouch.mouse.plist

com.apple.driver.AppleHIDMouse.plist

Następnie uruchom ponownie komputer Mac.System automatycznie odtworzy usunięte pliki PLIST. Zakładając, że mysz zacznie później działać poprawnie, przejdź do panelu preferencji aby ponownie ją skonfigurować.

Na Twoim Macu nie działa mysz? 10 wskazówek, jak to naprawić

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.