Masz problemy z Bluetooth na Mac’u? Wypróbuj tych 7 trików

Masz problemy z Bluetooth na Mac’u? Wypróbuj tych 7 trików

0

Brak łączności Bluetooth może być bardzo frustrujący. Ta technologia jest niezwykle użyteczna, ale nikt o niej nie myśli, póki nie przestanie działać. Jeśli komputer nie łączy się ze słuchawkami, jest to uciążliwe. Gdy nie potrafi wykryć klawiatury lub myszy, problem staje się bardzo poważny. Na szczęście w większości przypadków łatwo rozwiązać problem, choć trzeba poświęcić nieco cierpliwości na odnalezienie jego przyczyny.

Poniżej znajdziesz 7 prostych trików, które pomogą ci rozwiązać problem z niedziałającym Bluetooth na Mac’u.

Bluetooth jest niedostępny? Uruchom ponownie komputer Mac

Tak, to krok, o którym słyszysz przy każdym problemie z elektronicznym gadżetem, ale jest ku temu powód. Najczęściej to właśnie ponowne uruchomienie rozwiąże szereg problemów z komputerem Mac — wśród nich problemy z Bluetooth.

Ponowne uruchamianie komputera Mac, pomaga rozwiązać prawie każdy programowy problem z Bluetooth. Według Apple przy problemach z Bluetooth pomaga także usunięcie wszelkich urządzeń USB, więc nie zapomnij ich odłączyć przed restartem komputera.

Sprawdź ustawienia urządzenia Bluetooth, które chcesz podłączyć do komputera Mac

Aby połączyć się z komputerem Mac, urządzenie Bluetooth musi być włączone i mieć trochę naładowanej baterii. To może wydawać się oczywiste, ale warto to sprawdzić, zanim przystąpisz do naprawienia problemu, który tak naprawdę nie istnieje. Jeśli nie sparowałeś wcześniej tego urządzenia, upewnij się, że robisz to poprawnie.

Jeśli próbujesz uruchomić głośnik Bluetooth lub inne urządzenie audio, które już sparowałeś i zastanawiasz się, dlaczego nic nie słyszysz, musisz upewnić się, że jest wybrane jako główne wyjście dźwięku w Preferencjach systemowych. To samo dotyczy zestawów słuchawkowych Bluetooth z mikrofonami.

Wyłącz i ponownie włącz Bluetooth

Aby zresetować Bluetooth bez ponownego uruchamiania całego komputera Mac, wybierz Preferencje systemowe > Bluetooth i kliknij Wyłącz Bluetooth. Możesz także przełączyć Bluetooth, klikając ikonę paska menu — kliknij Włącz Bluetooth, aby spróbować ponownie.

Jeśli masz problemy z używaniem AirDrop na komputerze Mac (tak, AirDrop też używa Bluetooth), przełączenie tego ustawienia często może rozwiązać Twój problem.

Wyłącz i ponownie włącz Bluetooth

Możesz także spróbować całkowicie zakończyć proces Bluetooth, chociaż nie zawsze jest to skuteczne. W tym celu otwórz Terminal i wprowadź polecenie:

sudo pkill blued [enter]

Następnie wpisz hasło administratora i naciśnij Enter. Powinno to zabić i ponownie uruchomić proces w tle.

Ponownie sparuj urządzenie Bluetooth z komputerem Mac

Jeśli urządzenie Bluetooth było już sparowane w przeszłości, inną opcją jest polecenie Macowi, aby zapomniał o nim, następnie sparować urządzenia raz jeszcze.

Wszystkie aktualnie sparowane urządzenia Bluetooth możesz wyświetlić w Preferencjach systemowych > Bluetooth.

Znajdź te, które powoduje problemy, i usuń je.

Teraz musisz ponownie sparować urządzenie, co w większości przypadków polega na przytrzymaniu przycisku na urządzeniu, aż zacznie migać kontrolka Bluetooth. Jeśli nie masz pewności, sprawdź instrukcję urządzenia.

Ponownie sparuj urządzenie Bluetooth z komputerem Mac

Zresetuj PRAM lub SMC

Chociaż jest to bardziej skomplikowany proces, resetowanie pamięci PRAM lub SMC komputera Mac jest jednym z najczęściej zalecanych rozwiązań wielu problemów.

Kontroler zarządzania systemem (SMC) jest znacznie mniej prawdopodobnym winowajcą niż PRAM lub NVRAM, jeśli chodzi o problemy Bluetooth. Ale zresetowanie obu z całą pewnością nie zaszkodzi.

Jeśli nie wiesz, jak zresetować PRAM i SMC to dokładną instrukcję znajdziesz tutaj.

Usuń kilka kluczowych plików PLIST

Komputer Mac przechowuje informacje o urządzeniach Bluetooth w dwóch plikach na dysku twardym: jednym, który jest osobistym katalogu użytkownika, a drugim używanym przez wszystkich użytkowników Maca. Usunięcie tych plików jest często zalecane w przypadku problemów z Bluetooth, ponieważ zmusza system macOS do tworzenia nowych plików po ponownym uruchomieniu komputera.

Aby usunąć i odtworzyć te pliki:

Kliknij Finder z wciśniętym klawiszem Control i wybierz Przejdź do folderu.

Wpisz lub wklej /Library/Preferences.

Poszukaj pliku o nazwie com.apple.Bluetooth.plist i przeciągnij go do Kosza.

Ponownie wybierz opcję Przejdź do folderu i wpisz lub wklej ~/Biblioteka/Preferencje/Według hosta.

Poszukaj pliku, który zaczyna się od com.apple.Bluetooth, po którym następują cyfry i litery (kończące się na .plist) i przeciągnij go do Kosza. Odłącz wszystkie urządzenia USB, wyłącz wszystkie urządzenia Bluetooth i wyłącz komputer.

Zresetuj moduł Bluetooth komputera Mac

W ostateczności możesz spróbować zresetować moduł Bluetooth do ustawień fabrycznych. Oznacza to, że utracisz wszystkie istniejące sparowane połączenia. Jeśli po wypróbowaniu wszystkich powyższych rozwiązań nadal masz problemy, jest to niewielka cena za ponowne uruchomienie Bluetooth.

Jeśli nie masz ikony Bluetooth na pasku menu, przejdź do Preferencje systemowe > Bluetooth i zaznacz Pokaż Bluetooth na pasku menu. Teraz naciśnij Shift + Option i kliknij ikonę Bluetooth na pasku menu. W wyświetlonym menu wybierz Debuguj > Zresetuj moduł Bluetooth. Możesz teraz spróbować ponownie sparować swoje urządzenia.

Zresetuj moduł Bluetooth komputera Mac

Teraz zacznij parować urządzenia według ich ważności. Zacznij od myszy i klawiatury, bez których nie jesteś w stanie pracować na komputerze. Następnie przejdź do innych mniej ważnych urządzeń jak słuchawki itp. Przy okazji, podłączając kolejno urządzenia możesz wykryć, które z nich sprawia problem, ponieważ problemy z Bluetooth nie zawsze są po stronie komputera. Wadliwe urządzenie Bluetooth może zakłócać pracę innych urządzeń jak i samego komputera.

Podsumowanie

Większość problemów powinna zniknąć po usunięciu plików systemowych, zresetowaniu PRAM i przywróceniu modułu Bluetooth komputera Mac do ustawień fabrycznych. Jeśli nadal masz problemy, prawdopodobnie Twój komputer Mac ma problemy ze sprzętem, ale możesz też wypróbować nową instalację systemu macOS.

Jeśli twój Mac nie jest już na gwarancji, a cena naprawy jest zaporowa to najlepszą opcją jest zakup dedykowanego adaptera USB Bluetooth i korzystanie z niego. Zwłaszcza w przypadku starszych komputerów Apple naprawa będzie nieopłacalna biorąc pod uwagę przystępne ceny adapterów Bluetooth USB.

Oceń post

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *