Macbook czy laptop – który sprzęt wybrać?
Macbook czy laptop – który sprzęt wybrać?
0

Macbook czy laptop – który sprzęt wybrać?

0

Czy sprzęt firmy Apple rzeczywiście wart jest swojej ceny? Czy może niemal każdy laptop jest bardziej funkcjonalny od komputerów z nadgryzionym jabłkiem na obudowie? Odpowiedzi na te pytanie nie są jednoznaczne. Sprawdźmy, do jakich zadań warto wybrać Macbooka, a do jakich laptopa z systemem Windows.

Macbook – sprzęt i oprogramowanie z jednej firmy

Jednym z koronnych argumentów fanów Apple jest zazwyczaj fakt, że firma z Cupertino produkuje zarówno hardware, jak i software do swoich produktów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokiej wydajności nawet w przypadku niższych parametrów samego sprzętu.

Wiele osób zwraca ponadto uwagę na fakt, że system OS X, które jest dedykowany dla tych komputerów posiada wiele przydatnych aplikacji biurowych i multimedialnych, dzięki czemu większość zadań można rozpocząć już po pierwszym uruchomieniu komputera.

Firma założona przez Steve’a Jobsa postawiła ponadto na kompaktowość swojego produktu. Model Air waży zaledwie 1kg. Dzięki temu tak świetnie sprawdza się on w podróży – jak dodaje Artur Piórkowski z Matrix Media.

Uniwersalny Windows

Windows uznawany jest natomiast za rozwiązanie uniwersalne, które można zastosować z większością komponentów. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony możemy być prawie pewni, że poszczególne urządzenia podpinane do laptopa będą z nim współpracować. Z drugiej jednak strony nie są to rozwiązania dedykowane, co oznacza, że możliwe będzie pojawianie się błędów i wolniejsza praca.

W przypadku tradycyjnych laptopów możliwa jest prosta rozbudowa o nowsze i bardziej wydajne podzespoły. Macbook najczęściej musi być odesłany do serwisu, jeśli chcemy zwiększyć jego moc, co wiążę się z dodatkowym oczekiwaniem i kosztem.

Co wybierają graficy, muzycy,  a co gracze?

Macbook, jak i inne komputer firmy Apple, nie jest stworzony do gier. Jeśli więc zależy Wam na sprzęcie przede wszystkim wykorzystywanym w tym celu, to z całą pewnością lepszym wyjściem okaże się laptop z systemem Windows. Ponadto same gry raczej nie są tworzony pod system OS X, co sprawia, że musielibyśmy korzystać ze specjalnych emulatorów, które często obniżają jakość wizualną projektów.

Niezawodność sprzętu Apple i zestaw aplikacji stworzony dla systemy OS X sprawia, że zawody kreatywne, jak graficy i muzycy najchętniej decydują się na zakup Macbooka. Wiele z tych programów jest wręcz dedykowanych dla sprzętu marki Apple.

A jakie jest Wasz zdania? Zachęcamy do skomentowania.

Macbook czy laptop – który sprzęt wybrać?

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *