Który system plików jest najlepszy dla dysku zewnętrznego dla komputera Mac?

Który system plików jest najlepszy dla dysku zewnętrznego dla komputera Mac?

0

Najłatwiejszym sposobem dodania pamięci masowej do komputera Mac jest zakup zewnętrznego dysku twardego. Gdy już to zrobisz, pierwszym zadaniem jest wybranie odpowiedniego systemu plików dla tego dysku w zależności od zamierzonego użycia.

Formatujesz dysk twardy do użytku z komputerem Mac? Oto opcje systemu plików macOS i sposób wyboru najlepszego dla siebie.

Jak sformatować dysk za pomocą Narzędzia dyskowego

Po zakupie nowego zewnętrznego dysku pamięci podłącz go do komputera Mac. Prawdopodobnie jest sformatowany dla Windows, przy użyciu NTFS lub w celu zapewnienia maksymalnej kompatybilności przy użyciu FAT32. Niestety, dla użytkownika Maca żaden z tych systemów plików nie jest pożądany. Będziesz musiał sformatować dysk własnoręcznie.

Aby sformatować dysk dla Mac’a

Otwórz aplikację Narzędzie dyskowe. W lewym panelu zobaczysz osobno listę dysków wewnętrznych i zewnętrznych. Teraz wybierz Widok > Pokaż wszystkie urządzenia, aby zobaczyć urządzenie pamięci masowej na najwyższym poziomie, następnie kontener, a na końcu wszystkie woluminy w kontenerze.

Który system plików jest najlepszy dla dysku zewnętrznego dla komputera Mac?

Na pasku bocznym wybierz zewnętrzne urządzenie pamięci masowej. Pamiętaj, aby wybrać urządzenie, a nie wolumin lub woluminy, które zawiera. Na pasku narzędzi kliknij Wymaż. Wpisz żądaną nazwę dysku, a następnie wybierz preferowaną opcję formatu i schematu partycji.

Objaśnienie systemów plików Mac

Narzędzie dyskowe umożliwia wybór spośród różnych formatów systemu plików. Przyjrzyjmy się szczegółowo każdemu z nich, do czego służą i który powinieneś wybrać na dysk zewnętrzny.

System plików Apple (APFS)

APFS to nowoczesny system plików Apple, wprowadzony po raz pierwszy na początku 2017 roku na urządzenia z systemem iOS. Eksperymentalne wsparcie APFS po raz pierwszy pojawiło się w macOS Sierra. W High Sierra dyski rozruchowe SSD zostały przekonwertowane na APFS podczas instalacji. Począwszy od macOS Mojave, dyski fuzyjne i dyski twarde zostały również uaktualnione do APFS.

System plików APFS zawiera wiele ulepszeń w stosunku do HFS+. Umożliwia natychmiastowe wykonywanie typowych operacji, takich jak kopiowanie plików i folderów. Możesz także efektywnie zarządzać wolnym miejscem na dyskach według schematu kopiowania przy zapisie, aby poprawić wydajność, zmniejszając w ten sposób ryzyko uszkodzenia danych. Zwiększony też został nacisk na szyfrowanie.

Zewnętrzny dysk SSD zapewnia najlepszą wydajność w porównaniu z APFS, pod warunkiem, że nie musisz używać dysku z innymi komputerami Mac starszymi niż Sierra.

Dostęp do dysków sformatowanych za pomocą APFS w systemie Windows można uzyskać tylko za pośrednictwem aplikacji firm trzecich.

System plików HFS+

Mac OS Extended, znany również jako HFS+ (Hierarchical File System Plus), był głównym systemem plików używanym w macOS od 1998 r. aż do uruchomienia APFS w 2017 r. Jeśli kupiłeś komputer Mac między tymi datami, był on dostarczany z systemem macOS (lub OS X jak wcześniej nazywano system operacyjny dla Maców) zainstalowanym na woluminie HFS+.

Jeśli masz starsze komputery Mac (sprzed 2016 r.), zwłaszcza te, które są zbyt stare, aby zaktualizować je do najnowszej wersji systemu macOS, wybranie HFS+ umożliwi korzystanie z dysku zewnętrznego na tych komputerach.

W przypadku kopii zapasowych Time Machine użyj MacOS Extended (kronikowany), jeśli jest to mechaniczny dysk twardy lub jeśli używasz systemu macOS Catalina lub starszego. Nawet jeśli używasz dysku SSD jako dysku Time Machine, nie jest on zgodny z APFS.

Dostęp do dysków sformatowanych za pomocą HFS+ w systemie Windows można uzyskać tylko za pośrednictwem aplikacji firm trzecich. Producenci tacy jak Seagate umożliwiają wymienne odczytywanie i zapisywanie danych w systemach Windows i Mac bez formatowania dysku zewnętrznego.

System plików exFAT

Microsoft zaprojektował exFAT, aby zapewnić dobrą zgodność z FAT32 bez uciążliwych ograniczeń. exFAT to preferowany format plików dla dysków flash udostępnianych między systemami Windows i Mac. exFAT nie ma limitów rozmiaru plików lub partycji. Nie wymaga również skomplikowanych list ACL i systemów atrybucji plików, takich jak NTFS.

Zarówno Mac, jak i Windows oferują pełną obsługę odczytu i zapisu dla exFAT. To idealny format, jeśli często udostępniasz pliki znajomym i rodzinie korzystającym z systemu Windows.

Jak podkreślono w tym porównaniu funkcjonalności systemu plików firmy Microsoft, exFAT nie obsługuje kronikowania ani nie ma wbudowanego szyfrowania. Możesz utracić dane w przypadku awarii.

System plików MS-DOS (FAT)

Apple zapewnia również wsparcie dla FAT32, oznaczonego jako MS-DOS (FAT) jednak zdecydowanie powinieneś unikać używania FAT32, chyba że masz do czynienia z bardzo starym komputerem lub urządzeniem.

Zakupione dyski flash są często sformatowane w systemie FAT32, aby zapewnić maksymalną zgodność ze starymi komputerami (prawdopodobnie z systemem Windows XP) i konsolami do gier. Poszczególne pliki na dysku FAT32 nie mogą być większe niż 4 GB. Ponadto partycja nie może przekraczać 8 TB. exFAT jest prawie zawsze lepszym wyborem.

System plików NTFS

NTFS, który zastąpił FAT32 wraz z pojawieniem się Windows XP, nadal jest dominującym systemem plików Windows. FAT32 miał wiele poważnych ograniczeń, w tym maksymalny rozmiar pliku 4 GB i rozmiar partycji 8 TB. To sprawia, że ​​nie nadaje się do większości nowoczesnych celów.

macOS może natywnie odczytywać systemy plików NTFS, ale nie może do nich zapisywać. Aby umożliwić dostęp do zapisu, należy użyć narzędzia innej firmy, takiego jak Paragon NTFS for Mac lub Tuxera NTFS for Mac. Te narzędzia zostały dokładnie przetestowane i umożliwiają zapisywanie na istniejących woluminach NTFS oraz formatowanie nowych dysków w systemie NTFS.

Czy należy przekonwertować istniejący dysk zewnętrzny z HFS+ na APFS?

Jeśli nadal używasz HFS+ dla dysków zewnętrznych, przejście na APFS jest łatwym zadaniem. Otwórz Narzędzie dyskowe, a następnie kliknij Widok > Pokaż wszystkie urządzenia, aby wyświetlić informacje o dysku i jego woluminach. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy wolumin na pasku bocznym i wybierz Konwertuj na APFS.

Ale zanim przejdziesz z HFS+ na APFS, weź pod uwagę następujące czynniki:

Czy chcesz używać zewnętrznego dysku do archiwizacji lub tworzenia kopii zapasowych danych?
Czy chcesz używać tego samego dysku na innych komputerach Mac, a następnie zanotuj wersję i model systemu macOS.
Czy chcesz używać zewnętrznego dysku do udostępniania na komputerze z systemem Windows lub Linux?
Czy używasz zewnętrznego dysku twardego lub dysku SSD?
Czy preferujesz określone aplikacje do tworzenia kopii zapasowych lub korzystasz z Time Machine?

APFS, jak wiemy, jest atrakcyjną opcją, ponieważ efektywniej wykorzystuje przestrzeń dyskową. Będziesz mógł przechowywać znacznie więcej kopii zapasowych w krótszym czasie i mniej miejsca. Gdy tryb tworzenia kopii zapasowej odbywa się za pośrednictwem zewnętrznego dysku twardego, możesz skorzystać z APFS, jeśli wydajność jest dla ciebie najważniejsza. Ale jeśli liczy się dla Ciebie wydajność i kompatybilność, pozostań przy HFS+.

APFS jest zawsze preferowaną opcją dla dysków SSD, jeśli potrzebujesz szybkości, lepszego zarządzania przestrzenią dyskową i bezbłędnych kopii zapasowych.

5/5 - (1)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *