Jak przygotować i sformatować zewnętrzny dysk twardy dla komputera Mac?

Jak przygotować i sformatować zewnętrzny dysk twardy dla komputera Mac?

0

Jak powszechnie wiadomo, komputery Mac nie słyną z dużej pojemności dysków twardych. Wielkość podstawowych dysków twardy montowanych przez Apple można uznać za ledwo do zaakceptowania. Ceny dysków dostępnych w opcji zwalają z nóg, dlatego większość użytkowników Mac’ów prędzej czy później stanie przed koniecznością zakupu zewnętrznego dysku twardego. Poniższy przewodnik pomoże ci przygotować i sformatować dysk zewnętrzny do użytku z komputerem Mac.

Niezależnie od czy masz MacBooka czy iMaca zewnętrzne dyski twarde mogą być przydatne w wielu sytuacjach. Bez względu na to, czy chcesz przenieść kilka plików do innego komputera, czy wykonać szybką kopię zapasową, posiadanie takiego gadżetu jest niezbędne.

Większość dysków dostępnych sprzedaży sformatowana jest dla systemu Windows i przed użyciem ich z komputerem Mac należy je najpierw przygotować. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak to zrobić właściwie, aby nie narazić się na awarię dysku i utratę danych.

Odblokowanie dysku twardego

Jeśli napotykasz problemy związane z uprawnieniami lub nie możesz dodać plików to najprawdopodobniej dysk twardy jest zablokowany. Brzmi poważnie, ale łatwo to rozwiązać.

Co to znaczy, gdy dysk twardy jest zablokowany na komputerze Mac?

– Dysk ma uprawnienia tylko do odczytu, więc nie możesz dodawać ani usuwać plików.

– Zewnętrzny dysk twardy korzysta z częściowo obsługiwanego systemu plików, takiego jak NTFS, który system macOS obsługuje tylko w trybie tylko do odczytu.

– Dysk jest zaszyfrowany, co oznacza, że ​​nie możesz uzyskać do niego dostępu, dopóki nie odszyfrujesz dysku.

Jak odblokować dysk twardy w systemie macOS

Teraz, gdy znasz prawdopodobne przyczyny zablokowanego dysku, przyjrzyjmy się krokom, które możesz podjąć, aby rozwiązać każdy z tych problemów.

Napraw problemy związane z uprawnieniami

Wciśnij i przytrzymaj klawisz Control i kliknij w ikonę dysku zewnętrznego w Finderze, a następnie wybierz Informacje. W sekcji Udostępnianie i uprawnienia kliknij przycisk Zablokuj w prawym dolnym rogu i wpisz swoją nazwę użytkownika i hasło. Następnie zaznacz opcję Ignoruj ​​własność tego woluminu. W ten sposób komputer Mac traktuje wszystkie pliki na dysku tak, jakby były własnością bieżącego użytkownika, bez względu na to, kto jest ich właścicielem. Jeśli chcesz udostępnić zewnętrzny dysk twardy innym użytkownikom komputerów Mac, ta opcja umożliwia bezproblemowe kopiowanie plików na dysk i z niego.

Nie zobaczysz tej opcji, jeśli pamięć zewnętrzna jest używana jako dysk rozruchowy lub dysk kopii zapasowej Time Machine. Jeśli jest to dysk, który sam sformatowałeś, możesz zmienić poszczególne uprawnienia w powyższym polu. Dzięki temu możesz ustawić uprawnienia do odczytu i zapisu dla siebie, zachowując uprawnienia tylko do odczytu dla innych użytkowników.

Napraw problem z zewnętrznym dyskiem twardym tylko do odczytu

Czy Twój zewnętrzny dysk twardy jest wyświetlany na komputerze Mac jako „tylko do odczytu”? Zwykle dzieje się tak, ponieważ dysk jest sformatowany w formacie plików NTFS firmy Microsoft. W systemie macOS możesz tylko odczytywać dyski w tym formacie, a nie zapisywać na nich. W konsekwencji nie będziesz mógł dodawać, zmieniać ani usuwać plików.

Pamiętaj: do zapisywania danych na dysku NTFS na komputerze Mac możesz użyć oprogramowania firm trzecich. Dla przykładu, jeśli kupiłeś zewnętrzny dysk twardy firmy Seagate, najprawdopodobniej otrzymałeś do niego aplikację Paragon, która umożliwia wymienne odczytywanie i zapisywanie danych w systemach Windows i Mac bez konieczności formatowania dysku.

Odszyfruj zewnętrzny dysk twardy

Aby odblokować zaszyfrowany dysk twardy, kliknij ikonę dysku z wciśniętym klawiszem Control w głównym Finderze. W wyskakującym menu wybierz Odszyfruj „Nazwa dysku” i wprowadź hasło do tego dysku. Oczywiście ten sposób działa to tylko wtedy, gdy znasz hasło. Nie znasz hasła? To nie problem. Nadal możesz sformatować dysk, co oczywiście wiąże się z utratą wszystkich danych, które na nim były zapisane.

Jak sformatować zewnętrzny dysk twardy dla komputera Mac

Teraz, gdy wiesz, jak odblokować dysk zewnętrzny, możesz go sformatować do użytku na komputerze Mac.

Uwaga: Zanim przejdziesz dalej, pamiętaj, że spowoduje to usunięcie wszystkich danych z dysku. Jeśli nie masz pewności, że nie potrzebujesz żadnych danych, najpierw wykonaj kopię zapasową.

Aby sformatować dysk zewnętrzny dla komputera Mac

Otwórz aplikację Narzędzie dyskowe. Na pasku bocznym zobaczysz listę dysków wewnętrznych i zewnętrznych. Wybierz polecenie Widok > Pokaż wszystkie urządzenia, aby wyświetlić urządzenia pamięci masowej na najwyższym poziomie, kontenery i dowolne woluminy w każdym kontenerze. Wybierz zewnętrzne urządzenie magazynujące (nie kontener lub zawarte w nim woluminy), które chcesz sformatować. Na pasku narzędzi kliknij Wymaż. Wpisz nazwę dysku, a następnie wybierz preferowaną opcję zarówno dla formatu, jak i schematu partycji. Domyślnie opcja jest ustawiona na Schemat mapy partycji APFS i GUID. Po zakończeniu formatowania kliknij Gotowe. Na koniec kliknij przycisk Wysuń obok głośności na pasku bocznym.

Jak zablokować zewnętrzny dysk na komputerze Mac?

Jeśli zastanawiasz się, jak zablokować zewnętrzny dysk twardy na komputerze Mac, jest to mniej więcej podobne do odblokowania go. Aby przygotować dysk tylko do odczytu, kliknij dysk z naciśniętym klawiszem Control, a następnie wybierz Pobierz informacje. Tutaj odznacz Ignoruj ​​własność tego woluminu u dołu okna. W sekcji Udostępnianie i uprawnienia zmień Odczyt i zapis na Tylko do odczytu dla każdej kategorii, którą chcesz zmienić. Uniemożliwi to niechcianym użytkownikom lub grupom usuwanie, dodawanie lub zmienianie plików na dysku.

Jak zaszyfrować zewnętrzny dysk na komputerze Mac?

Szyfrowanie zewnętrznego dysku twardego na Macu jest proste. Kliknij dysk z wciśniętym klawiszem Control, a następnie wybierz Zaszyfruj „Nazwę dysku” na dysku. Wybierz hasło, wpisz je ponownie i zostaw podpowiedź do hasła. Następnie kliknij Zaszyfruj dysk i poczekaj na zakończenie procesu.

5/5 - (1)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *