Home Artykuły Kilka sposobów na to, by twój iPhone był bezpieczny
Kilka sposobów na to, by twój iPhone był bezpieczny
0

Kilka sposobów na to, by twój iPhone był bezpieczny

0

Żyjemy w czasach, gdy cyberataki stały się zjawiskiem prawie powszednim. Jednak w przypadku iPhone’a to fizyczna kradzież telefonu jest najbardziej realnym zagrożeniem. Jednak można zrobić kilka prostych rzeczy, aby iPhone był bezpieczny przed złodziejami.Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, których należy przestrzegać.

Wskazówki jak utrudnić kradzież iPhone’a.

Jest kilka sposobów, dzięki którym zmniejszysz prawdopodobieństwo, że twój iPhone zostanie skradziony. Oczywiście nie istnieje 100% skuteczny sposób, jak uchronić się przed złodziejem, jednak jest wiele metod, by mocno utrudnić mu działanie.

Trzymaj iPhone’a blisko siebie. Tak, to takie oczywiste, jednak okazja czyni złodzieja. Wiele telefonów kradzionych jest spontaniczne, tylko dlatego, że zostały pozostawione bez opieki. Nigdy nie zostawiaj telefonu samego np. na stoliku w restauracji, gdy wychodzisz do toalety czy w widocznym miejscu w samochodzie. Wystarczy moment i twój telefon iPhone zmieni właściciela.

Zrezygnuj ze słuchawek przewodowych. Po nitce do kłębka. Przewód od słuchawek zaprowadzi złodzieja wprost do twojego iPhonea. Korzystając ze słuchawek bezprzewodowych możesz schować telefon w bezpiecznym miejscu. Na przykład we wnętrzu plecaka lub torby, głęboko, poza zasięgiem osób postronnych.

Nie używaj futerałów z klipsem. Tak, futerał z klipsem jest wygodny. Można łatwo przypiąć telefon na przykład do paska spodni. Niestety równie łatwo jest taki telefon odpiąć. Zwinny złodziej zrobi to tak błyskawicznie, że nawet się nie zorientujesz. Może dżinsy wypchane telefonem nie wyglądają zbyt ładnie, jednak w głębi kieszeni twój iPhone, jest bardziej bezpieczny niż wisząc u twego boku.

Uważaj na otoczenie. Wystawiane telefonu na widok publiczny nie zawsze jest dobrym pomysłem. Paradowanie z iPhone w ręku po ulicy może być proszeniem się o kłopoty. Uważaj także w autobusie lub tramwaju. Wystarczy chwila, by ktoś wyrwał ci telefon z ręki i w ostatniej chwili wybiegł ze stojącego na przystanku pojazdu. Jeśli widzisz, że ktoś zbytnio się interesuje twoim iPhonem, schowaj go. Istnieje wielka szansa, że potencjalny złodziej upatrzy sobie łatwiejszą ofiarę.

Wskazówki jak zabezpieczyć na wypadek kradzieży iPhone’a

Niestety nie zawsze można uniknąć kradzieży. Jednak można sprawić, żeby telefon stał się bezużyteczny dla złodzieja lub trudno go było sprzedać.

Włącz hasło. Ustawienie hasła zabezpieczającego zawartość iPhonea, powinno być pierwszą rzeczą zrobioną po jego zakupie i skonfigurowaniu. Oczywiście hasło nie uchroni przed kradzieżą telefonu, ale skutecznie zabezpieczy dane przed złodziejem i utrudni sprzedaż. To, że hasło powinno być trudne to raczej oczywistość. Hasło można ustawić także zdalnie, po kradzieży telefonu, za pomocą funkcji Znajdź mój.

Aby włączyć ochronę hasłem: uruchom aplikację Ustawienia, wybierz Touch ID i Kod, następnie kliknij w opcję Włącz hasło i wpisz wybrany 6-cio cyfrowy kod.

Włącz Touch ID lub Face ID. Jeśli nie chce ci się za każdym razem wpisywać hasła, użyj biometrii. W zależności od posiadanego modelu iPhonea włącz Touch iD czy weryfikację odcisku palca, lub Face ID czy skanowanie twarzy. Tym samym ograniczysz możliwość, że ktoś podpatrzy twoje hasło i uzyska dostęp do telefonu.

Aby włączyć ochronę hasłem: uruchom aplikację Ustawienia, wybierz Touch ID i Kod, następnie kliknij w opcję Włącz Touch ID/Face ID i dalej postępuj według poleceń widocznych na ekranie.

Włącz funkcję Znajdź mój iPhone. Funkcja Znajdź mój iPhone pozwala namierzyć skradziony telefon dzięki wbudowanemu GPS. Na mapie w serwisie iCloud lub w aplikacji Znajdź mój prezentowana jest aktualna lokalizacja telefonu. Funkcja Znajdź mój iPhone dostępna jest za darmo dla każdego posiadacza iUrządzenia.

Aby włączyć funkcję Znajdź mój iPhone: uruchom aplikację Ustawienia, kliknij w wizytówkę widoczną u góry ekranu, następnie wybierz Lokalizator i włącz opcję Znajdź mój iPhone.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa danych

 

Warto zabezpieczyć iPhone’a nie tylko przez możliwością fizycznej kradzieży, ale także przed kradzieżą danych znajdujących się w telefonie. Wyciek danych może mieć znacznie bardziej poważne konsekwencje niż utrata telefonu.

Zapomnij o jailbreaku. Wiele osób opowiada się za jailbreakeiem, ponieważ pozwala to na dostęp do wielu ciekawych ale niebezpiecznych funkcji. Apple zaprojektowało iOS z myślą o bezpieczeństwie wszystkich użytkowników, nie tylko tych bardzo zaawansowanych. Dlatego iPhone’y nie są tak narażone na wirusy i złośliwe oprogramowanie, jak na przykład telefony z systemem Android. Nie są narażone, do momentu zrobienia jailbreake. Procedura zdjęcia zabezpieczeń niestety czyni iPhonea bardzo podatnego na różne cyber zagrożenia. Dlatego powinni ją robić wyłącznie ludzie świadomi i biegli w… . Przeciętnemu użytkownikowi jailbreake przyniesie więcej szkody niż pożytku.

– Twórz zaszyfrowane kopie zapasowe iPhone’a Jeśli do synchronizacji telefonu i robienia kopii zapasowych używasz Maca, upewnij się, że włączyłeś opcję szyfrowania kopii zapasowych. Dzięki temu, jeśli ktoś wykradnie kopie danych z komputera, nie odtworzy jej na innym telefonie bez podania hasła. Pamiętaj, że najbezpieczniejszą metodą jest robienie kopii iPhone’a bezpośrednio w chmurze iCloud.

– Korzystaj z wbudowanego menadżera haseł. Dzięki wbudowanemu w iOS menadżerowi haseł, woja hasła i loginy są dobrze zabezpieczone np. przez Touch ID lub Face ID. Jeśli dodatkowo masz zainstalowany system iOS 14 lub późniejszy, będziesz otrzymywał ostrzeżenia, jeśli któreś z twoich haseł zostanie ujawnione w wyniku wycieku danych na serwerach zewnętrznych.

Kilka sposobów na to, by twój iPhone był bezpieczny

 

 

 

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.