Jakie są zalety komunikatora Telegram Messener dla iPhone?
Telegram Messenger to jeden z najpopularniejszych komunikatorów dostępnych na iPhonie. W ciągu dość krótkiego czasu Telegram zdobył rzeszę wiernych Użytkowników. Jakie funkcje pomogły Telegramowi zyskać tak wielką popularność? W tym tekście przeczytasz o największych zaletach aplikacja Telegram dla iOS.
Co to jest Telegram Messener dla iPhone’a?
Telegram to aplikacja do obsługi przesyłania wiadomości błyskawicznych, która działa w chmurze. Telegram jest jedną z niewielu alternatyw dla WhatsApp, które warto wziąć pod uwagę.
Telegram został stworzony w 2013 roku przez Nikołaja i Pawła Durowa. Tak, to panowie, którzy stworzyli rosyjski serwis społecznościowy VKontakte (VK). W 2014 roku sprzedali swój biznes i wyjechali z Rosji po odmowie ujawnienia danych o liderach protestów na Ukrainie.
Ponieważ twórcy aplikacji Telegram, mocno popierają takie wartości jak wolność i prywatność, komunikator ma stawiać na bezpieczeństwo i poufność przesyłanych wiadomości. W przeciwieństwie do WhatsApp, który jest własnością Facebooka, i prywatność zapewnia tylko teoretycznie.
Telegram Messenger jest dostępny dla telefonów z systemami iOS i Android, oraz dla systemów operacyjnych macOS, Windows, i Linux. Dostępna jest również wersja internetowa, z której można korzystać przez przeglądarkę.
Telegram z App Store można pobrać bezpłatnie, nie wymaga opłacania abonamentu. Teraz wiele osób zadaje sobie pytanie „a jak to będzie wyglądało w przyszłości?”. Na swojej stronie internetowej firma potwierdza, że „Telegram jest bezpłatny i pozostanie darmowy – bez reklam, bez opłat abonamentowych, na zawsze”. W FAQ dostępnym na oficjalnych stronach aplikacji Telegram można przeczytać, co następuje: „Pavel Durov […] przekazał Telegramowi hojną darowiznę, więc na razie mamy dość pieniędzy. Jeśli Telegram się wyczerpie, wprowadzimy nieobowiązkowe płatne opcje, z których dochodów wsparze infrastrukturę i finansowanie wynagrodzeń deweloperów. Jednak zarabiania na użytkownikach nigdy nie bądź celem dla Telegrama ”.
Przeczytaj też: Signal vs.Telegram dla iPhone: który komunikator jest lepszy?
Dlaczego Telegram zyskał tylu użytkowników w ostatnich latach? Jakie funkcje odróżniają go od innych komunikatorów dostępnych na rynku? Sprawdźmy…
Telegram jest bezpieczniejszy od większości komunikatorów
Do przesyłanie wiadomości Telegram korzysta z protokołu MTProto. Ten protokół jest podzielony na trzy komponenty:
- Komponentu wysokiego poziomu: klient i serwer wysyłają komunikaty w ramach sesji. Sesje są połączone z urządzeniami klienckimi, a nie polegają na protokole WebSocket.
- Składnika autoryzacji kryptograficznej: wiadomości mają 64-bitowy identyfikator klucza i 128-bitowy klucz wiadomości. Te dwa klucze są połączone z 256-bitowym kluczem zaszyfrowanym przy użyciu szyfrowania AES-256.
- Składnika transportu: który ustala, czy używać protokołu HTTP, HTTPS, WS, WSS, TCP lub UDP dla klienta i serwera do przesyłania komunikatów.
Dla porównania komunikator WhatsApp wykorzystuje protokół Signal do obsługi szyfrowania end-to-end. Używa par kluczy Curve25519 dla kluczy publicznych oraz kombinacji 32-bitowych i 80-bitowych wartości dla kluczy sesji.
Telegram ma boty
Obecność botów niezwykle zwiększa możliwości komunikatora Telegram. Z Telegram Store Bot można pobrać dziesiątki bardziej lub mniej użytecznych botów. Boty służą do różnych zadań, od dostarczania prognoz pogody i nagłówków wiadomości, poprzez sterowanie aplikacjami, którymi można wchodzić w interakcję za pomocą wiadomości i poleceń.
Telegram obsługuje duże czaty grupowe
Telegram umożliwia dodanie do grupy do 200 000 użytkowników. Dla porównania maksymalna wielkość grupy w komunikatorze WhatsApp to 256 użytkowników. Chociaż bardzo niewielu użytkowników będzie kiedykolwiek potrzebować czatu dla 200 000 osób to istnieje wiele sytuacji, w których czat dla 256 użytkowników nie wystarczy.
Telegram umożliwia przesyłanie dużych plików
Komunikatora Telegram można używać do wysyłania plików o rozmiarze do 1,5 GB. Pliki te stają się natychmiast dostępne na wszystkich urządzeniach podpiętych do tego samego konta. Poza tym można je łatwo udostępniać innym użytkownikom. Dla porównania komunikator WhatsApp pozwala na wysyłanie plików o maksymalnej wielkości 100 MB. W dzisiejszych czasach to może być za mało, by wysłać komuś film nakręcony iPhonem.
Telegram pozwala zaplanować wysyłanie wiadomości
Telegram umożliwia użytkownikom wysyłanie widomości we wcześniej zaplanowanym terminie. Ta funkcja ma wiele praktycznych zalet. Można na przykład tworzyć sobie przypomnienia o przyszłych spotkaniach lub udostępniać wiadomości dużej grupie ludzi o określonej godzinie lub dniu.
Możesz zapisywać wiadomości na serwerze Telegram
Wszyscy użytkownicy Telegram Messenger mają dostęp do osobistego przestrzeni dyskowej w chmurze. Możesz można tam zapisywać wiadomości, notatki i przypomnienia. Oraz inne rzeczy, które często trzeba przesyłać innym użytkownikom. Jest to idealne rozwiązanie, do zastosowań biznesowych.
Możesz wysyłać wiadomości do każdego użytkownika Telegram
Jeśli chcesz wysłać wiadomość do kogoś na WhatsApp, najpierw musisz znać jego numer telefonu i dodać go jako kontakt. Telegram umożliwia wysyłanie wiadomości na podstawie nazwy użytkownika. Jeśli znasz czyjąś nazwę użytkownika, możesz wysłać mu wiadomość, nawet jeśli nie znasz jego numeru telefonu. Dostępna jest również funkcja wyszukiwania, dzięki czemu możesz spróbować znaleźć osobę, z którą chcesz się skontaktować, nawet jeśli nigdy wcześniej z nią nie rozmawiałeś. Co niezwykle istotne, ze względów bezpieczeństwa użytkownicy mogą wyłączyć otrzymywanie wiadomości od osób spoza grupy kontaktów. Nie ma również obowiązku ustawiania nazwy użytkownika, bez której inne osoby nie będą w stanie znaleźć użytkownika podczas wyszukiwania.