Home Newsy Jak zrobić kopię zapasową iPhone’a bez użycia iTunes
Jak zrobić kopię zapasową iPhone’a bez użycia iTunes
0

Jak zrobić kopię zapasową iPhone’a bez użycia iTunes

0

Od samego początku istnienia iPhone’a do tworzenia jego kopii zapasowych służył iTunes. Jednak wraz z pojawianiem się macOS Catalina iTunes zniknął z systemu. Nie znaczy to jednak, że nie można już wykonać kopii zapasowej iPhone’a na Macu.

Kopię zapasową iPhone’a można zrobić na kilka sposobów. Najwygodniejszym z nich jest użycie iCloud. Dzięki iCloud kopie zapasowe robią się automatycznie, bez angażowania użytkownika. Wszystko, co trzeba zrobić to jednorazowa konfiguracja. Potem, kopia się zrobić za każdym razem, gdy iPhone będzie zablokowany, podłączony do źródła zasilania i w zasięgu sieci WiFi.

Aby skonfigurować iPhone’a do tworzenia kopii zapasowych w iCloud:

 1. Uruchom aplikację Ustawienia, kliknij w swoją wizytówkę widoczną w górnej części ekranu. Następnie wybierz iCloud.
 2. Przewiń ekran do góry, odszukaj i kliknij Backup w iCloud. Następnie przesuń w prawo przełącznik przy opcji Backup w iCloud.

Kopia zapasowa będzie wykonywana automatycznie, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki: Twój iPhone będzie zablokowany, w zasięgu sieci WiFi i podłączony do ładowarki.

Wskazówka: Kopię zapasową możesz też wykonać ręcznie za każdym razem, gdy tego potrzebujesz. Wystarczy, że wybierzesz opcję Utwórz backup teraz.

 

Jak odtworzyć iPhone’a z kopii zapasowej iCloud

 1. Uruchom aplikację Ustawienia, kliknij w Ogólne.
 2. Następnie wybierz Wyzeruj. Z opcji zerowania wybierz Wymaż zawartość i ustawienia, następnie Wymaż teraz. Podaj kod zabezpieczający urządzenie. Po chwili iPhone uruchomi się ponownie. Bądź cierpliwy, bo proces wymazywania może potrwać kilka minut.
 3. Gdy iPhone się włączy i wyświetli okienko o nazwie Aplikacje i dane, wybierz opcję Przywróć z Backup w iCloud. Zostaniesz poproszony o podanie identyfikatora Apple ID. Jeśli w chmurze jest kilka kopii zapasowych, będziesz mógł wybrać z której przywrócić dane.

Jak zrobić kopię iPhone’a na Macu z systemem Catalina

Ponieważ iTunes został po części zastąpiony aplikacją Muzyka, można przypuszczać, że to właśnie za jej pomocą robi się backup iPhone’a. Jednak programiści Apple przenieśli tę funkcjonalność w bardziej logiczne i odpowiednie miejsce, jakim jest Finder.

Aby wykonać backup iPhonea na Macu:

 1. Podłącz iPhone’a do komputera przy użyciu kabla USB i odblokuj telefon.
 2. Uruchom Findera. W sekcji lokalizacje ma pasku z lewej strony okna odszukaj ikonkę iPhone’a i kliknij ją.
 3. Z prawej strony okna kliknij zakładkę Ogólne. Następnie wybierz opcję Zrób kopię zapasową iPhone’a na tym Macu i kliknij przycisk Utwórz Backup teraz.

Uwaga: jeśli z iPhonem sparowany jest Apple Watch, koniecznie zaznacz opcję Szyfruj lokalną kopię. Jeśli nie zaznaczysz tej opcji, dane z aplikacji Zdrowie nie zostaną dołączone do kopii zapasowej.

Aby przywrócić iPhone’a z backupu na Macu:

 1. Podłącz iPhone’a do komputera przy użyciu kabla USB i odblokuj telefon.
 2. Uruchom Findera. W sekcji lokalizacje ma pasku z lewej strony okna odszukaj ikonkę iPhone’a i kliknij ją.
 3. Z prawej strony okna kliknij zakładkę Kopie zapasowe. Następnie wybierz kliknij przycisk Przywróć kopię zapasową.
 4. Pojawi się okno, w którym możesz wybrać kopię zapasową do przywrócenia. Wybierz jedną z nich i kliknij przywróć.

Jak zrobić kopię zapasową iPhone’a bez użycia iTunes