Home Artykuły Nowości w tvOS 14 i krótka historia systemu tvOS dla Apple TV
Nowości w tvOS 14 i krótka historia systemu tvOS dla Apple TV
0

Nowości w tvOS 14 i krótka historia systemu tvOS dla Apple TV

0

Kilka dni temu miała miejsce premiera tvOS 14. To dobra okazja, by przyjrzeć się jakie nowe funkcje otrzymało Apple TV a także, by przypomnieć sobie nieco o historii tego systemu i Apple TV.

tvOS 14

Pierwsza wersja: 16 września 2020 r

W tym roku tvOS po raz kolejny otrzymał tylko niewielkie, można wręcz powiedzieć kosmetyczne zmiany. W systemie dodano wsparcie dla wielu użytkowników w Apple Arcade, dzięki któremu każdy gracz może korzystać ze swojego własnego konta, a co za tym idzie po przełączeniu profilu wróci do swojego stanu gry. Na Apple TV pojawiła się także aplikacja Dom. Najwięcej nowości związanych jest z HomeKit. HomeKit Secure Video, pozwala określić aktywne strefy na obrazie z kamer, w których jakikolwiek ruch skutkuje wysłaniem powiadomienia do użytkownika. Dodano też rozpoznawanie twarzy. Sam obraz z kamer może być wyświetlani nie tylko na pełnym ekranie ale i w ramach PiP (obraz w obrazie).  HomeKit otrzymał też  funkcję, która automatycznie dostosowuje barwę światła do pory dnia i poziomu natężenia światła słonecznego. Ponadto tvOS 14 otrzymał wsparcie dla nowych kontrolerów do gier Xbox Elite 2 i Xbox Adaptive. Możliwy jest także streaming wideo z YouTube w rozdzielczości 4K, a współdzielenie audio, pozwala podłączyć do Apple TV kilka par słuchawek jednocześnie. słuchać filmu czy muzyki na kilku parach słuchawek jednocześnie. Rozbudowana została także funkcja obraz w obrazie (PiP) pozwalające na oglądanie filmów czy seriali w małym oknie podczas korzystania z innych aplikacji, nie tylko wtedy gdy streaming odbywa się przy użyciu aplikacji Apple TV.

tvOS 13

Pierwsza wersja: 24 września 2019 r

Apple tvOS 13 dodaje kilka nowych, ciekawych funkcji do Apple TV. Jest nowy ekran główny, który wyświetla pełnoekranowe wideo z aplikacji, nowe centrum sterowania pokazujące godzinę, datę, elementy sterujące Teraz odtwarzane i AirPlay. Pojawia się także obsługa wielu użytkowników, która pomaga spersonalizować Apple TV członkom rodziny. Jest też zapowiadane Apple Arcade, usługa subskrypcji gier.  Nowa bezprzewodowa synchronizacja dźwięku, działa bez irytującego opóźnienia między telewizorem a głośnikami. Apple TV z system tvOS 13 obsługuje obraz w obrazie, niestety tylko i wyłącznie w przypadku jednej aplikacji, którą jest Apple TV. Dodano także nowe wygaszacze ekranu.

tvOS 12

Pierwsza wersja: 17 września 2018 r
Aktualna wersja: tvOS 12.3, 13 maja 2019 r

W 2018 roku Apple wydało kolejną dużą aktualizację oprogramowania dla Apple TV: tvOS 12. Nowe oprogramowanie początkowo dodało obsługę dźwięku Dolby Atmos na Apple TV 4K z maksymalnie 7.1.4 kanałami dźwięku przestrzennego. Apple wprowadził także zero sign-on dla aplikacji TV dostarczanych przez operatorów kablowych. System operacyjny zawierał również autouzupełnianie hasła, o ile użytkownik posiadał iPhone’a lub iPada z systemem iOS 12, a także kilka nowych wygaszaczy ekranu wykonanych z lotu ptaka. Wreszcie tvOS 12 przyniósł więcej wsparcia programistom dla systemów sterowania domem, takich jak Control4, Crestron i Savant, a także obsługę pilotów innych firm.

W wersji 12.3 tvOS ma przeprojektowaną aplikację telewizyjną, która obejmuje sekcje Oglądaj teraz, Filmy, Programy telewizyjne, Sport, Dzieci, Biblioteka i Szukaj, aby ułatwić nawigację i wyszukanie interesujących treści. Pierwsza wersja aplikacji (po raz pierwszy pojawiła się w 2016 r.) była podzielona na: Oglądaj teraz, Sport, Biblioteka, Sklep i Szukaj. Aplikacja  została także wzbogacona o usługą strumieniową Apple TV +, zapowiadaną na jesień 2019 roku.

Najważniejsze nowe funkcje:

 • Wsparcie dla Dolby Atmos
 • Brak logowania do aplikacji kablowych
 • Autouzupełnianie z urządzeń iOS
 • Wygaszacze ekranu
 • Obsługa większej liczby systemów sterowania domem innych firm i pilotów obsługujących Siri
 • Przeprojektowana aplikacja telewizyjna
 • Znajdź urządzenie Mac lub iOS

tvOS 11

Pierwsza wersja: 19 września 2017 r
Wersja ostateczna: tvOS 11.4.1, 9 lipca 2018 r

Apple TV czwartej generacji otrzymało kolejną aktualizację oprogramowania w 2017 roku i chociaż premierą systemu nie chwalono się tak, jak w przypadku poprzednich wersji, pojawiło się kilka ciekawych funkcji. Dzięki tvOS 11 użytkownicy mogli włączyć automatyczny tryb jasny/ciemny zależny od pory dnia, zsynchronizować swój ekran główny na wielu urządzeniach Apple TV (przez iCloud) i automatycznie skonfigurować słuchawki bezprzewodowe AirPods, tak samo jak na iOS. Aktualizacja ostatecznie obejmowała również lepszą obsługę transmisji wydarzeń sportowych na żywo w aplikacji telewizyjnej (w tym obsługę Siri) oraz możliwość otrzymywania powiadomień na ekranie dla różnych gier. AirPlay 2 umożliwił odtwarzanie dźwięku w wielu pokojach na HomePod, a głośniki podłączone do Apple TV pojawiły się w HomeKit.

W tym samym czasie, gdy pojawił się tvOS 11, Apple wypuściło także Apple TV 4K z obsługą HDR, zwane także Apple TV piątej generacji.

Najważniejsze nowe funkcje:

 • Automatyczny wybór trybu interfejsu jasny/ciemny
 • Synchronizacja ekranu głównego między kilkoma Apple TV
 • Automatyczne parowanie AirPod
 • Lepsze wsparcie Siri dla sportu

tvOS 10

Pierwsza wersja: 13 czerwca 2016 r
Wersja ostateczna: tvOS 10.2.2, 19 lipca 2017 r

W roku 2016 Apple wypuściło kolejną wersję swojego Apple TV OS, tvOS 10. Zawierała ona zupełnie nową aplikację Remote na iPhone’a i iPada, system jednokrotnego logowania dla łatwiejszego dostępu do aplikacji i treści multimedialnych, wsparcie HomeKit oraz tryb ciemny interfejsu. Wszystkie te funkcje były dostępne dla Apple TV 4. generacji po aktualizacji oprogramowania.

Najważniejsze nowe funkcje:

 • Obsługa aplikacji na iOS Remote
 • Pojedyncze logowanie dla dostawców telewizji kablowej
 • Wsparcie HomeKit
 • Tryb ciemny interfejsu

tvOS 9

Pierwsza wersja: 9 września 2015 r
Wersja ostateczna: tvOS 9.2.2, 18 lipca 2016 r

Wprowadzony w 2015 roku wraz z pierwszą wersją iPada Pro i iPhone’a 6S, tvOS 9 przyniósł nowe funkcje dla Apple TV 4. generacji, w tym natywny zestaw programistyczny (SDK) dla programistów do tworzenia aplikacji na urządzenie oraz Apple TV oraz App Store Apple TV. Dodano także obsługę nowego pomocą przeprojektowanego pilota Siri Remote, który zawiera touchpad i mikrofon.

Najważniejsze nowe funkcje:

 • Natywny SDK
 • tvOS App Store
 • Wyszukiwanie Siri w aplikacjach
 • Obsługa nowego pilota Siri Remote

Rok 2010

Urządzenie Apple TV drugiej generacji pojawiło się w 2010 roku. Jako pierwszy działało pod kontrolą systemu operacyjnego opartego na iOS, który był pierwowzorem dzisiejszego tvOS.

Rok 2006

Pierwsze Apple TV zostało zaprezentowane w 2006 roku, a sprzedaż ruszyła w roku 2007. Gadżet początkowo nazywał się iTV, jednak zmieniono tę nazwę na Apple, aby uniknąć pozwu ze strony brytyjskiego nadawcy telewizyjnego ITV.
Apple TV pierwszej generacji z początku był wyposażony w dysk twardy o pojemności 40 GB. Model 160 GB został wydany w 2009 roku. System operacyjny, oparty na programie Front Row dla komputerów Mac nie pozwalał na zbyt wiele. Do używania Apple TV niezbędny był Mac. Poważna aktualizacja oprogramowania pojawiła się w 2008 roku, i umożliwiła Apple TV samodzielne działanie bez konieczności przesyłania strumieniowego z komputera.

Nowości w tvOS 14 i krótka historia systemu tvOS dla Apple TV