Jak zainstalować Windows 10 na Macbooku na zewnętrznym dysku USB? [Poradnik krok po kroku]
Ten poradnik jak zainstalować Windows na Macbooku na zewnętrznym dysku USB będzie dla Ciebie przydatny, jeżeli w swoim Macbooku potrzebujesz zainstalować system Windows na zewnętrznym dysku USB lub Thunderbolt. Pokażę w nim krok po kroku skąd pobrać program, system Windows i jak przeprowadzić całą operację instalacji Windows na USB, aby można było go uruchamiać z zewnętrznego nośnika.
Krok pierwszy – co potrzebujesz do uruchomienia Windows na Macbooku z zewnętrznego dysku usb?
Potrzebujesz przede wszystkim mieć dostęp do komputera z systemem Windows. Może to być Windows uruchomionym w Parallels czy innym programie wirtualizującym lub po prostu na chwilę pożyczony od kogoś pecet.
DZIAŁANIA NA KOMPUTERZE Z WINDOWS:
- Na komputerze z Windows pobieramy aplikację RUFUS ze strony twórcy. Aktualnie dostępna jest wersja 3.15. Pobieramy aktualnie najnowszą dostępną.
2. Następnie przygotowujemy sobie plik ISO systemu Windows, który ma działać na naszym Maku. Jeżeli nie posiadamy systemu Windows, możemy legalny system pobrać ze strony Microsoftu, a następnie po okresie próbnym wykupić aktywację i go zaktywować lub wpisać własny klucz, jeżeli mamy już kupiony. Plik ISO z systemem Windows 10 można pobrać z tej strony.
DZIAŁANIA NA KOMPUTERZE MAC:
- Uruchamiamy Asystent Boot Camp na Macu, na którym chcemy uruchomić system Windows. Nie będziemy jednak używać asystenta do instalacji, a jedynie do pobrania niezbędnych sterowników. Dlatego koniecznie trzeba to zrobić na komputerze Mac, na którym będziemy uruchamiać Windows. W innym wypadku, jeżeli zrobimy to na innym Macu, to pobrane sterowniki mogą okazać się nieprawidłowe dla naszego komputera docelowego. Aystenta Boot Camp znajdziemy w Aplikacje > Narzędzia > Asystent Boot Camp.
Po uruchomieniu NIE klikamy Dalej! Klikamy w górną belkę menu, wybieramy Czynność > Pobierz oprogramowanie obsługi systemu Windows.
Uruchomi się okno z możliwością wskazania miejscu, w którym ma zostać zapisany folder ze sterownikami dla Windows. Potrzebujemy jakiegoś dodatkowego pendriva, na którym zapiszemy ten folder. Pendrive musi być sformatowany na ExFat, aby był widoczny dla komputera z Mac i Windows jednocześnie.
Po pobraniu sterowników, wracamy do komputera z Windowsem i przygotowujemy instalację systemu Windows dla Maca na dysku zewnętrznym.
Krok drugi – preparowanie systemu Windows w celu zainstalowania go na zewnętrznym dysku dla komputera Apple Mac.
Na komputerze z Windows uruchamiamy aplikację RUFUS. Postępujemy kolejno jak na zaznaczonym zdjęciu.
- Zaznaczamy ptaszka, aby podpięty przez nas nośnik na którym instalujemy Windows był widoczny przez aplikację RUFUS
- W sekcji Urządzenie pojawi się możliwość wskazania nośnika na którym instalujemy Windows dla Mac. Wskazujemy nasz dysk USB, na którym będziemy instalować. Uwaga! Dysk ten zostanie ponownie sfromatowany, a zapisane na nim dane wymazane.
- Klikamy Wybierz i wskazujemy nasz plik ISO z systemem Windows.
- W opcji obrazu wskazujemy Windows to Go, aby nasz system był bootowalny do zainstalowania go na komputerze Mac.
Jeżeli mamy ochotę, możemy w nazwa woluminy wpisać sobie własną nazwę. Nazwa ta będzie wyświetlana przy dysku C:. System plików wybieramy NTFS. Następnie wciskamy START. Aplikacja RUFUS zapyta nas, którą wersję systemu Windows instalujemy. Wybieramy tę, która nam odpowiada lub do której klucz już posiadamy i wciskamy OK.
Jeżeli podłączony przez nas dysk będzie miał więcej niż 1 partycję, to zostaniemy o tym powiadomieni. Uwaga! Skasowane zostaną wszystkie partycje. Jeżeli mamy tylko jedną, to zostaniemy poinformowani wyłącznie o tym, że dane zostaną usunięte.
Wciskamy OK. Rozpocznie się preparować bootowalnego systemu Windows na naszym dysku zewnętrznym. Czas przygotowania będzie zależał od szybkości dysku z którego program odczytuje dane oraz szybkości zapisu na dysku docelowym. W przypadku pracy na dysku LaCie z zapisem w okolicach 900MB/S, proces trwał dosłownie chwilę. Po jego zakończeniu zostaniemy powiadomieni paskiem na dole w kolorze zielonym z napisem Gotowy.
Odłączamy dysk od komputera z Windows i podpinamy do naszego Macbooka.
Krok trzeci – tylko dla osób z komputerem Mac z zabezpieczeniem T2
Jeżeli nie posiadasz komputera z układem zabezpieczającym T2, możesz pominąć ten krok i przejść do następnego.
Właściciele komputerów z zabezpieczeniem T2, na przykład Macbookiem Pro 16″, na którym ja wykonuję całą procedurę, mogą mieć zablokowane uruchamianie komputera z nośnika zewnętrznego, a co za tym idzie, nie uruchomią instalacji Windows. Aby móc uruchomić instalację, należy najpierw wyłaczyć zabezpieczenia.
W tym celu wyłączamy komputer Macbook, a następnie po wciśnięciu włącznika trzymamy równocześnie klawisze CMD + R do momentu uruchomienia startu procedury odzyskiwania. Przyciski zwalniamy dopiero, gdy pojawi się logo i pasek wczytywania zacznie się przesuwać. Następnie logujemy się do konta administracyjnego, aby odblokować dostęp do menu odzyskiwania komputera. Po zalogowaniu z górnego paska wybieramy Narzędzia > Narzędzia bezpiecznego uruchamiania.
W narzędzie bezpiecznego uruchamiania musimy wybrać Bez ochrony oraz Pozwalaj na rozruch z nośników zewnętrznych i wymiennych.
Po wskazaniu kropek jak na zdjęciu powyżej, wciskamy wyłączamy okno, a następnie wyłączamy komputer.
Krok czwarty – bootujemy instalację Windows z dysku zewnętrznego
Po włączeniu komputera wciskamy przycisk OPTION (alt) i nie puszczamy do momentu pojawienia się menu z możliwością wskazania dysku, z którego chcemy uruchomić komputer.
Za pomocą strzałek na klawiaturze wybieramy dysk zewnętrzny, opisany jako EFI.
Rozpocznie się uruchamianie instalacji systemu Windows. Postępujemy zgodnie z wyświetlanymi komunikatami.
Podpowiedź: System Windows ma wbudowane sterowniki podstawowe, niezbędne do obsługi klawiatury i myszy. Mimo to, nie każdy komputer Apple będzie za pomocą tych sterowników obsługiwany. W przypadku mojego Macbooka Pro 16″, klawiatura i mysz nie działały podczas instalacji. W przypadku modeli Air 13″ problemu podobno nie ma. Gdyby jednak problem się pojawił, będziesz potrzebować zewnętrznej przewodowej myszy na USB, którą podepniesz do Macbooka, aby móc klikać w przyciski typu Dalej itd. Co więcej, podczas instalacji musisz uruchomić konto użytkownika, wpisując login i hasło. Tu masz dwie możliwości – podpiąć zewnętrzną klawiaturę USB lub skorzystać z Ułatwień dostępu systemu Windows. To taka ikonka, która pojawi się gdzieś w okolicy lewego dolnego rogu, po kliknięciu której będziecie mogli włączyć klawiaturę ekranową i za pomocą kursora myszy wpisać login i jakieś proste hasło, a następnie zakończyć instalację.
Po po instalacji, naszym oczom ukarze się pulpit systemu Windows uruchomionego z zewnętrznego dysku USB na komputerze Macbook od Apple.
To jednak nie koniec. W dalszym ciągu nie będziemy mieli WiFi, odpowiedniej rozdzielczości ekranu, a nawet gładzika czy klawiatury. Dlatego musimy jeszcze zainstalować sterowniki, które przygotowywaliśmy za pomocą Asystenta Boot Camp na początku tej instrukcji.
Krok piąty – instalacja sterowników dla Windows na Macu
W tym celu podłączamy nośnik z folderem ze sterownikami, który tworzyliśmy za pomocą Asystenta Boot Camp na początku tej instrukcji. Wchodzimy kolejno do WindowsSupport > BootCamp i klikamy w Setup.
Po zakończeniu instalacji klikamy Zakończ.
System Windows uruchomi się ponownie, jednak po wyłączeniu komputera musimy trzymać przycisk OPTION (alt), aby móc wybrać, z którego dysku komputer ma wystartować – Mac czy Windows. Domyślnie wybrany jest systemem Mac, dlatego jeżeli nie uruchomimy komputera z przyciskiem OPTION, to zobaczymy po prostu system macOS. Po przytrzymaniu OPTION i wyświetleniu dysków, wybieramy nasz EFI Boot. Windows się uruchomi, będzie już posiadał zainstalowane sterowniki i będą działać wszystkie podzespoły, w tym WiFi, klawiatura, gładzik itd.
Jeżeli nie zależy Ci na tym, aby to system macOS się uruchamiał samoczynnie, tylko chcesz żeby to zawsze był Windows, możesz zmienić domyślnie uruchamiany systemem wchodząc w systemie MacOS do Preferencje systemowe > Dysk startowy i wybierając jako domyślny system Windows.