Home Artykuły Jak wykonać kopię zapasową komputera Mac bez zewnętrznego dysku za pomocą Time Machine?
Jak wykonać kopię zapasową komputera Mac bez zewnętrznego dysku za pomocą Time Machine?

Jak wykonać kopię zapasową komputera Mac bez zewnętrznego dysku za pomocą Time Machine?

0

Tworzenie kopii zapasowych za pomocą Time Machine to jeden z najlepszych sposobów ochrony najważniejszych danych. Jednak ciągłe podłączanie zewnętrznego dysku do przenośnego MacBooka za każdym razem, gdy chcesz wykonać kopię zapasową, może być nużące. Jeśli nie posiadasz zewnętrznego dysku, nadal możesz użyć Time Machine do utworzenia kopii zapasowej wszystkich danych na wewnętrznej partycji.

Jeśli nie chcesz korzystać z zalecanego przez Apple procesu tworzenia kopii zapasowych na zewnętrznym dysku, możesz zamiast tego użyć Time Machine do tworzenia kopii zapasowych na partycji wewnętrznej. Ta metoda nie ochroni Twoich danych, jeśli coś stanie się z Twoim komputerem Mac. Ale umożliwia łatwe odzyskiwanie usuniętych plików, co może być niezwykle przydatne w przypadku awarii samego systemu lub przypadkowego skasowania danych.

Podziel wewnętrzny dysk komputera Mac

Przed zrobieniem pierwszej kopii zapasowej musisz utworzyć nową partycję na dysku wewnętrznym komputera Mac. Podczas partycjonowania należy przydzielić wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić całą zawartość partycji głównej. Jeśli kończy Ci się miejsce na dane, możesz wykluczyć niektóre elementy z kopii zapasowej, aby zmniejszyć wielkość kopii zapasowej.

Uwaga: Tworzenie kopii zapasowej na partycji wewnętrznej nie chroni danych, jeśli coś, stanie się z samym komputerem Mac.

Jak utworzyć wewnętrzną partycję dla Time Machine w macOS:

Uruchom Narzędzie dyskowe z folderu Narzędzia w aplikacjach. Wybierz wolumin zawierający system macOS, zwykle nazywany Macintosh HD. Kliknij Partycja. Kliknij przycisk plus (+) i po wyświetleniu monitu wybierz opcję Dodaj partycję. Wypełnij pola informacji o partycjach, wybierając APFS jako format i przydzielając wystarczającą ilość miejsca na całą zawartość komputera Mac. Następnie kliknij Zastosuj. Po wyświetleniu monitu kliknij opcję Partycja, a następnie Kontynuuj, aby rozpocząć proces. Partycjonowanie dysku wewnętrznego może zająć dużo czasu, więc nie powinieneś wpadać w panikę, jeśli proces wydaje się powolny. Gdy pojawi się komunikat Operacja powiodła się, możesz kliknąć Gotowe i przygotować się do rozpoczęcia pierwszej kopii zapasowej.

Jak wykonać kopię zapasową na partycji wewnętrznej

Proces wykonywania wewnętrznej kopii zapasowej jest taki sam, jak w przypadku robienia kopii Time Machine na dysku zewnętrznym. W obu przypadkach wszystko, co naprawdę musisz zrobić, to jedynie upewnić się, że wybierasz właściwy dysk.

Jak używać Time Machine do tworzenia kopii zapasowych na wewnętrznym dysku twardym komputera Mac:

Przejdź do Preferencje systemowe > Time machine. Kliknij Wybierz dysk kopii zapasowej. Wybierz nowo utworzoną partycję wewnętrzną i kliknij Użyj dysku. Po dodaniu dysku rozpocznie się odliczanie do pierwszej kopii zapasowej. Jeśli nie chcesz czekać, możesz kliknąć ikonę Time Machine na pasku menu komputera Mac i wybrać Utwórz kopię zapasową teraz.

Uwaga: Jeśli brakuje ikony, musisz zaznaczyć opcję Pokaż Time Machine na pasku menu w preferencjach Time Machine.

Pamiętaj: jeśli nowa partycja jest za mała, może być konieczne wykluczenie niektórych elementów z kopii zapasowej,. Aby to zrobić, możesz kliknąć Opcje w preferencjach Time Machine i użyć przycisku plus (+), aby dodać pliki i foldery do listy wykluczeń.

Jak przywrócić usunięte pliki z wewnętrznej kopii zapasowej Time Machine?

Jeśli przypadkowo usuniesz dane lub ważny element systemu, wewnętrzna kopia zapasowa Time Machine może pomóc w odzyskaniu.

Jak przywrócić usunięty element za pomocą Time Machine:

Otwórz Finder i przejdź do usuniętego pliku lub lokalizacji, w której kiedyś się znajdował. Kliknij ikonę Time Machine na pasku menu lub otwórz dysk kopii zapasowej w Finderze i wybierz Time Machine. Znajdź element, który chcesz odzyskać, i kliknij Przywróć.

Pamiętaj: po wejściu do Time Machine możesz przeglądać poprzednie kopie zapasowe za pomocą menu po prawej stronie ekranu. Wybranie konkretnej daty pokazuje zawartość Findera tak, jak pojawiła się w tym konkretnym momencie.

Czy warto tworzyć wewnętrzną kopię zapasową?

Najlepiej byłoby wykonać kopię zapasową wszelkich ważnych danych na dysku zewnętrznym Jednak wewnętrzna kopia zapasowa Time Machine jest lepsza niż nic i wystarczy, aby odzyskać usunięte pliki.

Jeśli podłączenie dysku twardego do komputera Mac jest dla ciebie zbyt niewygodne lub nie chcesz kupować kolejnego dysku, zawsze możesz wybrać rozwiązanie oparte na chmurze. Nawet coś tak prostego, jak skopiowanie najcenniejszych plików na iCloud Drive, zaoszczędzi Ci wiele problemów w przyszłości w przypadku awarii sprzętu lub kradzieży.

Jak wykonać kopię zapasową komputera Mac bez zewnętrznego dysku za pomocą Time Machine?

 

 

 

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.