
Rynek pracy w IT rozwija się w bardzo szybkim tempie, co sprawia, że na taką ścieżkę kariery decyduje się wstąpić coraz więcej osób. Możliwości jest tutaj mnóstwo, a jedną z opcji jest praca w software house. Jak wygląda ona w praktyce? Zapraszamy do lektury!
Software house łączy specjalistów z branży
Software house to firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania od A do Z. Mowa tutaj o systemach, aplikacjach webowych, aplikacjach mobilnych, e-commerce, stronach internetowych i wszelkiego rodzaju rozwiązaniach informatycznych. W takim miejscu pracują jednak nie tylko programiści, ale również analitycy biznesowi, testerzy oprogramowania, dev-opsi, administratorzy czy project managerowie. Niektóre software house’y oferują także swoim klientom działania z zakresu consultingu czy outsourcingu.
Praca w renomowanej firmie tego typu, takiej jak software house X-ONE, to szansa na rozwijanie swoich umiejętności i zdobywanie nowych doświadczeń zawodowych. Pracownicy software house muszą być gotowi do ciągłego poszerzania wiedzy, a także podążania za najnowszymi technologiami i trendami związanymi z programowaniem.
Zasady pracy w software house
Większość software house’ów pracuje w metodykach zwinnych (agile), np. Scruma, czyli metodyki opartej na transparentności, inspekcji i adaptacji. Transparentność oznacza, że każdy członek zespołu musi być świadomy celu i etapu na jakim znajdują się prace. Inspekcja oznacza weryfikację tego, czy projekt spełnia zamierzone cele. Z kolei adaptacja to nic innego, jak możliwość bieżącego wprowadzania zmian niezależnie od etapu projektu.
Trzeba mieć świadomość, że praca w software house to nie szukanie prostych i szybkich rozwiązań, lecz tworzenie dedykowanych i często bardzo zaawansowanych produktów. Software house zaczyna pracę od analizy wymagań, potrzeb i procesów biznesowych klienta. Omawia je z klientem w formie warsztatów, korzystając z przeznaczonych do tego celu metod i narzędzi. Następnie opracowuje na tej podstawie koncepcję i architekturę rozwiązania. Dalej przygotowuje projekt graficzny i UX/UI. Często w na początku takiej współpracy czy projektu powstaje, tzw. proof of concept w formie prototypu, a po potwierdzeniu słuszności przyjętych założeń startują prace nad pełną wersją rozwiązania.
Software house to miejsce nie tylko dla umysłów ścisłych, ale również humanistów. Oprogramowanie, tj. systemy, aplikacje lub strony są projektowane i realizowane przez cały zespół ludzi. Mowa tutaj o analitykach, deweloperach, project managerach, copywriterach, obsłudze klienta i nie tylko. Software house’ów jest na rynku znacznie mniej niż agencji interaktywnych, co wynika ze specyfiki działania tego typu firm i faktu, że realizowane przez nie projekty są złożone i po prostu bardziej czasochłonne.
Podsumowanie
Praca w software house jest wymagająca i dynamiczna, ale daje również ogromne możliwości rozwoju. Firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania na zamówienie dla klientów z różnych branż, oczekują od pracowników nie tylko umiejętności, ale także zaangażowania, kreatywności, efektywnej współpracy z innymi zespołami i ciągłego doskonalenia swoich kompetencji.
Nad jednym projektem mogą pracować programiści, testerzy, projektanci UX i UI oraz inni specjaliści. Praca w zespole to klucz do osiągnięcia sukcesu, jakim jest satysfakcja klienta. Pracownicy software house muszą być elastyczni i gotowi do ciągłych zmian w obrębie prowadzonego projektu.