Home Artykuły Jak wyczyścić pamięć „dane systemowe” na iPhonie?
Jak wyczyścić pamięć „dane systemowe” na iPhonie?

Jak wyczyścić pamięć „dane systemowe” na iPhonie?

0

iPhone bez wątpienia jest świetnym telefonem, jednak ma jedną, dla niektórych użytkowników bardzo poważną wadę: brakuje mu możliwości rozszerzania pamięci przy pomocy kart pamięci. Jeśli pamięć iPhone zapełni się plikami, nie ma innego wyjścia jak zrobienie porządku i wykasowanie niektórych danych.

System iOS wyposażony jest w dość wygodnie narzędzia do zarządzanie pamięcią iPhone’a. W aplikacji Ustawienia można wyświetlić czytelny wykres przedstawiający wykorzystanie pamięci iPhone’a. Na wykresie widać ile miejsca zabierają aplikacje, multimedia czy zdjęcia.  Jednak jest jeszcze jedna kategoria, dość pamięciożerna, która może budzić wątpliwości. Są to dane systemowe. Czym są dane systemowe i jak je wyczyścić? Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co na ten temat musisz wiedzieć.

Czym są dane systemowe w pamięci iPhone’a?

Zasadniczo kategoria dane systemowe na iPhonie lub iPadzie to miejsce, w którym przechowywane są pliki pamięci podręcznej, ustawienia, zapisane wiadomości, notatki głosowe i… cóż, wszelkie inne różne dane. Pliki te są zwykle zbyt małe, aby mieć osobne kategorie, więc Twój iPhone lub iPad grupuje je wszystkie w folderze dane systemowe. Niestety nie ma łatwego sposobu na zidentyfikowanie i usunięcie zawartości Danych systemowych ze względu na wiele różnych rodzajów plików zgrupowanych w tej kategorii. Jednak nie znaczy to, że pozbycie się części danych systemowych jest niemożliwe. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak poradzić sobie z tym problemem.

Zanim zaczniesz, sprawdź pamięć iPhone’a, aby dowiedzieć się, czy dane systemowe zajmują dużo miejsca.

Jak wyświetlić pamięć iPhone’a?

Aby sprawdzić, ile miejsca zajmują Twoje aplikacje i inne dane na iPhonie, uruchom aplikację Ustawienia, a następnie wybierz Ogólne > iPhone (miejsce).

Pasek u góry pokazuje ogólną pamięć iPhone’a, w tym grupy danych, które go zajmują. Poniżej zobaczysz listę aplikacji telefonu i ilość miejsca, które zajmują, zarówno dla samych aplikacji, jak i zapisanych danych. Ponieważ skanowanie i analizowanie pamięci iPhone’a zajmuje trochę czasu, pojawienie się paska może potrwać kilku sekund do kilku minut..

Aby zobaczyć, ile miejsca zajmują Dane systemowe, przewiń do samego dołu listę aplikacji. Zobaczysz, ile miejsca zajmuje kategoria po prawej stronie ekranu. Dane systemowe zajmują  zwykle od 5 GB do 10 GB. Ale jeśli przekraczają 10 GB, systemowi iOS wymknęło się coś spod kontroli i trzeba trochę posprzątać.

Jak wyczyścić inne miejsce na iPhonie i iPadzie

Jest jasne, że nie będziesz w stanie całkowicie wyczyścić pamięci Innych lub danych systemowych na swoim iPhonie, ponieważ kategoria dane systemowe zawiera także dane, które są wymagane do poprawnego działania systemu iOS.

Przykład: jeśli pobrałeś więcej głosów dla Siri, zostaną one zapisane właśnie w sekcji Dane systemowe.

Kilka sposobów na wyczyszczenie pamięci iPhone’a z niepotrzebnej zawartości

Wyczyść pamięć podręczną Safari

Pamięć podręczna Safari jest jednym z największych winowajców tego, że ilość danych systemowych wymyka się spod kontroli. Przeglądarka zapisuje historię przeglądania i dane witryny, aby ułatwić szybkie ładowanie witryn. Jednak te dane można bez problemu wyczyścić, aby zrobić miejsce na ważniejsze rzeczy.

Aby wyczyścić pamięć podręczną Safari:

Uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz kolejno Ogólne > iPhone (miejsce). Przewiń listę aplikacji i dotknij Safari. Stuknij Dane witryny. Przewiń na dół strony i dotknij Usuń wszystkie dane witryny.

Ogranicz strumieniowanie muzyki i wideo

Strumieniowe przesyłanie dużej ilości muzyki i wideo to kolejny potencjalny powód, dla którego dane systemowe Twojego iPhone’a wymykają się spod kontroli. Gdy pobierasz wideo lub audio ze sklepu iTunes, aplikacji TV lub aplikacji Muzyka, są one klasyfikowane jako Media i łatwo je usunąć. Jednak przy strumieniowaniu, aby zapewnić płynne odtwarzanie zapisywane są fragmenty plików w danych systemowych. Niestety nie zawsze te fragmenty są potem usuwane przez aplikację. Jedyną metodą na usunięcie tych danych jest odinstalowanie i ponowne zainstalowanie aplikacji do przesyłania strumieniowego.

Usuń stare wiadomości i dane poczty

Jeśli często piszesz wiadomości, aplikacja Wiadomości oraz inne komunikatory mogą zapełniać pamięć dużą ilością danych. Możesz zmienić ustawienia aplikacji Wiadomości lub innych komunikatorów, aby zapisać mniej starych wiadomości.

Gdy używasz aplikacji Poczta na iPhonie lub iPadzie, zapisuje ona w pamięci wszystkie oglądane dokumenty, zdjęcia i filmy. Dzięki temu wyświetlenie ich po raz drugi jest szybsze. Jednak te pliki mogą zajmować cenną przestrzeń magazynową. Możesz wyczyścić pliki z pamięci podręcznej poczty, usuwając i ponownie wprowadzając dane konta e-mail.

Usuń i ponownie zainstaluj niektóre aplikacje

Usunięcie i ponowne pobranie aplikacji może pomóc w wyczyszczeniu części danych systemowych na iPhonie. Aby usunąć aplikację, dotknij aplikacji i przytrzymaj ją, a następnie stuknij Usuń aplikację > Usuń aplikację > Usuń. Następnie przejdź do App Store, aby pobrać i ponownie zainstalować aplikację.

Utwórz kopię zapasową i zresetuj iPhone’a

Najłatwiejszym sposobem usunięcia nadmiaru danych jest całkowite wyczyszczenie urządzenia i rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Jest to znacznie szybsze rozwiązanie niż próba odkrycia, co zaśmieca pamięć podręczną. Poza tym w ten sposób można usunąć błędy, które mogą również przyczyniać się do problemu z przechowywaniem danych.

Proces jest bezpieczny i nie musisz martwić się utratą plików. Zanim cokolwiek odinstalujesz, po prostu utwórz kopię zapasową iPhone’a lub iPada. W ten sposób możesz zacząć od nowa bez konieczności zaczynania od zera.

Aby zresetować iPhone’a lub iPada, uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Ogólne > Przenieś zawartość lub wyzeruj, a następnie stuknij Wymaż zawartość i ustawienia. Jeśli masz skonfigurowaną kopię zapasową iCloud, system iOS wyświetli monit o jej uaktualnienie, aby uniknąć utraty niezapisanych danych.

Jak wyczyścić pamięć „dane systemowe” na iPhonie?

 

2.2/5 - (34 votes)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.