Home Artykuły Jak włączyć Night Shift na starszym Mac za pomocą f.lux?

Jak włączyć Night Shift na starszym Mac za pomocą f.lux?

Jak włączyć Night Shift na starszym Mac za pomocą f.lux?
0

Jak włączyć Night Shift na starszym Mac za pomocą f.lux?

Dzięki macOS 10.12.4, Apple dodało funkcję Night Shift, która dodaję „ciepły” kolor ekranu po zachodzie słońca i przed wschodem słońca.

 

Niestety, nie jest ono dostępne na starszych urządzeniach, w tym na MacBookach starszych niż na początku 2015 roku.

F.lux to aplikacja, która w zależności od pory dnia oferuje jasność i regulację kolorów. Działa nawet z komputerami Mac z starszymi systemami operacyjnymi, takimi jak El Capitan czy Yosemite.

 

Jak pobrać i zainstalować f.lux na komputerze Mac:

 1. Wejdź na stronę http://justgetflux i kliknij przycisk Pobierz f.lux. Plik .zip zostanie pobrany do komputera.
 2. Otwórz folder w którym zapisałeś plik.
 3. Kliknij dwukrotnie plik Flux.zip, aby go rozpakować.
 4. Kliknij dwukrotnie plik Flux, aby go otworzyć.
 5. Kliknij Otwórz, gdy zostaniesz zapytany, czy chcesz otworzyć „Flux”.
 6. Po wyświetleniu powiadomienia przyciśnij Przenieś do folderu aplikacji. Spowoduje to automatyczne przeniesienie aplikacji do jej właściwej lokalizacji, dzięki czemu nie będziesz musiał tego robić ręcznie.
 7. Kliknij Zezwalaj, gdy f.lux poprosi o użycie bieżącej lokalizacji. Jest to konieczne, ponieważ aplikacja zmienia jasność i kolor, w zależności od tego, kiedy słońce wschodzi i ustawia się w Twojej okolicy. (Możesz ręcznie wpisać lokalizację, zamiast dzielić się swoją lokalizacją z f.lux w sekcji Preferencje.)

 

Jak dostosować zmiany kolorów w f.lux na komputerze Mac:

 1. Kliknij ikonę f.lux na pasku menu (w prawym górnym rogu ekranu komputera Mac).
 2. Kliknij Preferences.
 3. Kliknij Custom colors.
 4. Kliknij Daytime.
 5. Przeciągnij suwak efektów kolorystycznych w lewo, aby zmienić jasność i odcień ekranu.
 6. Kliknij Sunset.
 7. Przeciągnij suwak efektów kolorów w lewo lub w prawo, aby zmienić jasność i odcień ekranu. Możesz zmniejszyć lub zwiększyć ilość efektu od zachodu słońca do snu.
 8. Kliknij Bedtime.
 9. Przeciągnij suwak efektów kolorów w lewo lub w prawo, aby zmienić jasność i odcień ekranu.
 10. Możesz zmniejszyć lub zwiększyć ilość efektu przed snem, aż obudzisz się następnego dnia rano.

 

Jak dostosować sposób działania f.lux na komputerze Mac:

 1. Kliknij ikonę f.lux na pasku menu (w prawym górnym rogu ekranu komputera Mac).
 2. Najedź na Option, aby zobaczyć, jakie opcje masz.
 3. Kliknij opcję, aby ją włączyć. Wyjaśnienie, jakie opcje można uzyskać ze strony internetowej f.lux: Fast transitions  20 sekund blaknie przy wschodzie i zachodzie słońca. Jeśli opcja nie zostanie zaznaczona, f.lux zmienia się stopniowo w ciągu godziny. Sleep in on weekend – dla osób, które chcą świecić światłem w nocy zarówno w piątek i sobotę (i spać w sobotę i niedzielę rano). Extra hour of sleep (ages 13-18) – rozpoczyna porę snu o godzinę wcześniej dla nastolatków i innych osób, które potrzebują trochę więcej snu. Expanded daytime settings – ciepłe ustawienia dzienne (do 1900 K) dla osób, które chcą zredukować zmęczenie wzroku lub dopasować oświetlenie biurowe. Backwards alarm clock – oblicza, ile godzin pozostanie do czasu obudzenia i przypomina co trzydzieści minut, gdy się spóźni. Dim on disable – delikatne zanika z powodu wyłączenia, więc mniej „bolą oczy” podczas sprawdzania kolorów.
 4. Możesz również wybrać Color Effects, aby włączyć jeden z trzech efektów specjalnych. Wyjaśnienie, jakie efekty koloru można wybrać ze strony internetowej f.lux: Darkroom – usuwa 100% niebieskiego i zielonego światła i odwraca kolory. Movie mode trwa 2,5 godziny. Zachowuje kolory i szczegóły cieni do oglądania filmów z obniżonym światłem. OS X Dark theme at sunset – używa normalnego motywu w ciągu dnia i zmienia się na ciemny motyw (Dock i pasek menu) każdej nocy o zachodzie słońca. Wyłączenie funkcji f.lux spowoduje także wyłączenie ciemnego motywu.

 

Jak włączyć Night Shift na starszym Mac za pomocą f.lux?

Mateusz Bauman Piszę o firmie Apple i nie tylko.