Home Newsy Jak włączyć i skonfigurować wygaszacz ekranu na Apple TV
Jak włączyć i skonfigurować wygaszacz ekranu na Apple TV
0

Jak włączyć i skonfigurować wygaszacz ekranu na Apple TV

0

Jedną z nowości ogłaszanych podczas prezentacji systemów tvOS są nowe wygaszacze ekranu. Co takiego niezwykłego jest w wygaszaczach ekranu na Apple TV, że Apple tak bardzo się nimi chwali? Czemu niektóre wygaszacze dla Apple TV cieszą się tak wielkim zainteresowaniem?

Kultowe wygaszacze „z lotu ptaka” na Apple TV

Kultowe wygaszacze „z lotu ptaka” to nic innego jak wysokiej jakości filmy w zwolnionym tempie. Nazwę „z lotu ptaka” zawdzięczają temu, że z początku faktycznie przedstawiały widziane z lotu ptaka różne miasta i ciekawe miejsca na ziemi. Jednak z biegiem czasu ewoluowały. Z okazji premiery systemy tvOS 12 dołączono filmy z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przygotowane we współpracy z NASA. na których można zobaczyć różne obszary ziemi widoczne z kosmosu. W kolekcji znajdują się m.in. przelot znad Oceanu Atlantyckiego do Hiszpanii i Francji, Australia, Karaiby, Delta Nilu czy przelot z Afryki Południowej do Azji Północnej. Wraz z aktualizacją do tvOS13 pojawiły się filmy z serii „Pod powierzchnią morza” przygotowane we współpracy z BBC. Wysokiej rozdzielczości ujęcia przedstawiają m.in. ławice barakud, rozgwiazd i meduz; rafę koralową czy foki. Jakość tych filmów jest niesamowita.

Apple udostępnia filmy rotacyjnie, więc nie wszystkie z ponad 40 są dostępne w Apple TV. Apple TV same pobiera nowe filmy z serwera Apple, co warto mieć na uwadze, ponieważ jeden film może mieć nawet 900 MB więc łatwo zapełnić pamięć urządzenia.

Typy wygaszaczy ekranu na Apple TV

Na Apple TV można ustawić jeden z pięciu rodzajów wygaszaczy ekranu:

– z lotu ptaka: kultowe, wysokiej rozdzielczości filmy opisane powyżej
– biblioteka muzyczna: okładki albumów muzycznych, doprane wg. utworów słuchanych w Apple Music
– kolekcja domowa: zdjęcia z kolekcji udostępnionych za pomocą funkcji kolekcja domowa iTunes.
– zdjęcia Apple: zdjęcia z profesjonalnej kolekcji Apple; do wyboru jest pięć kategorii: krajobrazy, kwiaty, natura, zrobione iPhonem, zwierzęta
– moje zdjęcia: zdjęcia użytkownika z biblioteki iCloud

Jak ustawić wygaszacz ekranu?

  1. Uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Ogólne i Wygaszacz ekranu
  2. Wybierz typ wygaszacza ekranu
  3. Wróć do poprzedniego ekranu i ustaw parametry wygaszacza:

pobieraj nowe wideo: określ jak często Apple TV ma pobierać wygaszacze „z lotu ptaka” z serwerów Apple. Do wyboru masz: codziennie, co tydzień i co miesiąc.
uruchom: ustaw po jakim czasie bezczynności ma się włączyć wygaszacz ekranu. Do wyboru masz od 2, 5, 10, 15 lub 30 minut. Pamiętaj, że wygaszacz ekranu możesz włączyć samodzielnie. Wystarczy, że z poziomu ekranu głównego wciśniesz przycisk Menu na pilocie.
pokazuj, gdy odtwarzasz muzykę i podcasty: wybierz tak, jeśli chcesz, żeby wygaszacz włączał się podczas słuchania muzyki; jeśli wybierzesz nie, na ekranie telewizora cały czas będzie widoczna okładka albumu lub logo podcastu
podgląd: uruchamia podgląd wygaszacza ekranu

Jeśli jako wygaszacz ekranu wybierzesz wyświetlanie zdjęć, wyświetli się dodatkowe menu przejścia pozwalające na ustawienie rodzaju przejść pomiędzy poszczególnymi zdjęciami. Do wyboru masz 12 przejść. Najbardziej efektowne z nich to:

kaskada: zdjęcia spływają kaskadą z góry ekranu
– origami: zdjęcie składają się i znikają z ekranu

Dostępne są także dwa typy pokazu slajdów:

Ken Burns: dynamiczny pokaz slajdów z 14 przejściami do wyboru
Klasyczny: klasyczny pokaz slajdów z 14 przejściami do wyboru

Tworzenie własnego wygaszacza ekranu na Apple TV

Po wybraniu wygaszacza Moje zdjęcia, Apple TV będzie wyświetlało losowe wybrane zdjęcia z twojej biblioteki iCloud. To nie zawsze dobre rozwiązanie, jeśli w bibliotece przechowuje prócz zdjęć np. zrzuty ekranu itp. Jednak w łatwy sposób możesz stworzyć wygaszacz ekranu ze zdjęć, które sam wybierzesz ze swojej biblioteki.

Aby stworzyć wygaszacz ekranu:

  1. Na iPhonie, iPadzie lub Mac uruchom aplikację Zdjęcia i stwórz osobny album ze zdjęciami do wygaszacza ekranu i udostępnij go. Jak stworzyć i udostępnić album iCloud przeczytasz tutaj.
  2. Otwórz aplikację Zdjęcia na Apple TV
  3. Wybierz album ze zdjęciami do wygaszacza i z menu Udostępnij wybierz Wygaszacz ekranu.

Jak włączyć i skonfigurować wygaszacz ekranu na Apple TV

 

 

 

 

 

 

tags: